Redakce Epoch Times

18. 3. 2024

Státní opera na začátku března hostila poslední letošní vystoupení souboru Shen Yun, který zavítal do Prahy v rámci světového turné. Tanečníci souboru jsou dnes považováni za světovou špičku v oblasti klasického čínského tance a hudby. Umělecký program pro svá vystoupení tvoří v New Yorku nezávisle na současném režimu v Číně.

„Technicky neuvěřitelné. Je to do značné míry překvapení,“ říká po představení pan Jan Obrman, který podniká v oblasti letectví. „Technicky neuvěřitelně vypracované. A tance jsou samozřejmě nádherné. Choreografie. I hudba se mi líbí.“

Posláním souboru Shen Yun je obnovovat tradiční čínskou kulturu pomocí jevištního umění. Pan Obrman byl na představení poprvé a hodnotí jej jako „velice dobré a překvapivé“.

„Já jsem neočekával, že budou tanec, hudba a technika takovým způsobem synchronizovány. Opravdu dojemné,“ míní Obrman. „Barvy, technika, opravdu velice dobré.“

Soubor přináší kromě klasického čínského tance také lidové a etnické tance, orchestrální hudbu i příběhy z čínské mytologie. Uměleckou formou se také vyjadřuje k událostem v současné Číně.

„Samozřejmě sleduji politické dění ve světě a příběhy z dnešní Číny mě dojaly,“ říká podnikatel. „Dovedu si to představit, dovedu se do toho docela dobře vžít. Zajímavé. Myslím si, že to je dobrá kombinace tradičních tanců, historických událostí s dnešními událostmi. Zajímavé. Velice zajímavé.“

Příběhy a texty písní přednesených baritonistou Xin Lim nebo sopranistkou Yuan Ling pana Obrmana oslovily na duchovní úrovni.

„Já jsem sám věřící člověk, takže mě rozhodně celá řada myšlenek, které zde vidím, zajímá a se spoustou myšlenek, které byly vyjádřeny, s těmi se dovedu velice dobře ztotožnit,“ říká po první části večerního představení.

„Domnívám se, že do značné míry ateismus v dnešní době je problém. Myslím si, že lidstvo potřebuje trochu zamyšlení nad hodnotami,“ dodává podnikatel. „Pro mě to je velice zajímavé představení a po mnoha stránkách předčilo má očekávání.“

Výkonný ředitel Vratislav Gregor se svojí ženou Markétou a dcerami na představení Shen Yun v Kongresovém centru, 4. března 2024. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

O dva dny dříve vystoupil soubor Shen Yun v pražském Kongresovém centru. Na večerní představení zavítal také výkonný ředitel společnosti Tower Gastro Vratislav Gregor se svojí ženou Markétou a dcerami.

„Bylo to opravdu inspirující a dcera je nadšená… Bylo to nádherné, barevné, krásné,“ říká paní Gregorová a dodává, že ji překvapila patentovaná interakce účinkujících s animovaným pozadím, do něhož tanečníci vstupují a nebo z něj naopak vyskakují na pódium.

„Překvapily mě ty efekty, byly úžasné, děti přemýšlely kam (tanečníci) mizí a jestli opravdu létají, krásný, nádherný, opravdu i pro děti. Myslím si pro každou věkovou kategorii,“ dodává paní Gregorová.

Podle pana Gregora byla jednotlivá představení přímočará a snadno pochopitelná i pro jeho dcery.

„Jednoduchý příběh, to je možná jedna věc, ale to ztvárnění… Kolik do toho vložili energie, choreografie,“ říká po první polovině představení. „Takže ve své podstatě mám radost, že šestiletá dcera pochopí děj a my dospělí můžeme sledovat tu choreografii,“ dodává výkonný ředitel k představení nazvanému Restaurace.

Pochvalně se zmiňuje také o umělcích, kteří dnes tvoří již osm samostatných uměleckých těles. „Jsem úplně užaslý z toho, jak ten silný národ, kolik těch lidí cvičí, jak nemají problém dát dohromady ohromné těleso, všichni jsou ve stejné atletické, gymnastické, umělecké formě,“ říká pan Gregor. „Takže prostě je vidět, že to je sen, je to celé silné. Je to od začátku do konce moc silné.“

„No mám z toho pocit, že opravdu tím, kolik je tam lidské energie, kolik je tam těch na první pohled mladých lidí, jak jsou vybaveni… tak ve srovnání s tím, jaké soubory jsou třeba u nás, vidím, že to je větší a silnější,“ míní výkonný ředitel.

Paní Gregorová také ocenila odvážná představení, která se vyjadřují k současným událostem v Číně.

„Je dobré, že se můžou vyjádřit proti komunismu,“ říká paní Gregorová a dodává, že v místním prostředí nemá o událostech v Číně tak velký přehled a díky představení se mohla dozvědět více.

Rozhovory vedl Milan Kajínek.

The Epoch Times je hrdým sponzorem uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.