Ondřej Horecký

20. 3. 2024

Více než tři čtvrtiny české veřejnosti si myslí, že by vláda ČR měla vyjít vstříc požadavkům zemědělců. Vyplývá to z exkluzivního bleskového průzkumu, který pro Zemědělský svaz ČR realizovala agentura NMS Market Research.

Dosavadní protesty, včetně vysypání hnoje před Úřadem vlády, považuje mírná většina veřejnosti za radikální, ještě více – přes 60 % – si ale myslí, že by další protesty měly být stejné, nebo ještě radikálnější. Lidé jsou také jednoznačně proti zákazu vjezdu traktorů do hlavního města, o čemž uvažovalo vedení hlavního města po posledních zemědělských protestech.

Ve vnímání zemědělských protestů došlo k posunu oproti situaci v roce 2022, kdy obdobný průzkum realizoval Zemědělský svaz ČR společně s Agrární komorou ČR. Tehdy se pro odpověď „vláda by měla zemědělcům vyjít vstříc“ vyslovilo 72 % veřejnosti (nyní 77,7 %), 5 % řeklo, že by je měla ignorovat, 1 % se vyslovilo pro potrestání zemědělců. Odpověď „nevím“ zvolilo v letošním průzkumu 13,4 %, zatímco před dvěma lety tomu bylo podstatně více – 22 %.

Pochopení pro zemědělce u české veřejnosti roste

„Podle výsledků průzkumu je zřejmé, že se v posledních dvou letech daří veřejnosti vysvětlovat zemědělskou problematiku lépe než předtím. Kromě vyšší podpory je to zřejmé i z pochopení důvodů současných protestů,“ uvádí Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

Více než 50 % respondentů správně uvedlo, že jedním z požadavků protestujících zemědělců je omezit bezcelní dovozy obilovin a dalších zemědělských produktů ze zemí, které nejsou členy EU, a také nenavyšování nákladů zemědělců dalšími povinnostmi, například zavedením daně z nemovitosti na zemědělskou půdu.

Protesty jsou radikální a očekává se, že budou i nadále

Průzkum se také zaměřil na otázky intenzity a formy protestů. „Zajímalo nás, do jaké míry lidé vnímají vysypání hnoje před Úřadem vlády jako radikální. A vzhledem k tomu, že i mezi zemědělci probíhá živá diskuze nad budoucí formou protestů, zajímalo nás také, co si o tom myslí veřejnost. Překvapivě, řada lidí je pro ještě radikálnější postup,“ říká Pýcha.

Celkem 52,4 % respondentů vnímá vysypání hnoje jako radikální nebo spíše radikální postup. Až 61,3 % lidí si myslí, že by další protesty měly být stejné, nebo dokonce radikálnější (16,9 % stejné, 22,3 % spíše radikálnější, 22,1 % rozhodně radikálnější).

Hnůj před úřadem vlády 7. 3. 2024. (Juraj Skovajsa / Epoch Times)

Traktory jsou legitimní způsob protestu

V letošním průzkumu se Zemědělský svaz zajímal také o postoj veřejnosti k možnému zákazu vjezdu traktorů do hlavního města. Šlo o reakci na vyjádření náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba, který tuto možnost zmínil po protestech v Praze 7. března letošního roku. Většinová část veřejnosti (58,8 %) se vyslovila proti zákazu. 26,7 % bylo pro zákaz a 14,6 % nevědělo.

Průzkumu se zúčastnilo 521 respondentů starších 18 let v období 14.–17. března 2024.

Zpracováno z tiskové zprávy ZSČR.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.