Ondřej Horecký

9. 4. 2024

Uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu? Možná, že dobře děláte, protože nabídky energetických společností jsou nyní hodně lákavé a ušetřit se dají třeba desítky tisíc korun ročně. Nezapomeňte si ovšem dobře prostudovat smlouvu, kterou vypovíte, protože některé firmy požadují kromě pokuty i náhradu za ušlý zisk ve výši i několik tisíc měsíčně.

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vzrostl za první dva měsíce letošního roku počet změn dodavatele u elektřiny meziročně o 69 % a u plynu o 25 %. To svědčí o tom, že spotřebitelé kladně reagují na oživení energetického trhu a příznivé podmínky obchodníků.

Jenže změna není zadarmo. Jak úřad upozorňuje, ve zvýšené míře eviduje situace, kdy si společnosti účtují kromě smluvní pokuty i náhradu škody ve formě ušlého zisku. „Častěji se teď setkáváme s případy, kdy si někteří dodavatelé účtují kromě smluvních pokut i tzv. ušlý zisk. Ten přitom v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,“ varuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Ušlý zisk lze požadovat pouze v případě, že je součástí smluvního ujednání. Úřad však eviduje i případy, kdy se obchodníci snaží vymáhat ušlý zisk, i když se o něm smlouva nezmiňuje.

Problém smluvních pokut a ušlého zisku se týká především smluv na dobu určitou. Tu lze bezplatně vypovědět pouze v konkrétních situacích stanovených v zákoně. Sem patří např. zvýšení ceny, stěhování, podpis smlouvy mimo obchodní prostory dodavatele a další. Kompletní seznam najdete zde.

V ostatních případech hrozí sankce, proto je třeba si dobře prostudovat smlouvu a zvážit, zda se přechod k jinému dodavateli vyplatí i po zaplacení všech penalizací. „Smluvní pokuty za předčasné ukončení mohou být pevně dané, nebo se odvíjejí od počtu měsíců, které zbývají do uplynutí smlouvy. Tu je třeba si velmi pečlivě prostudovat a speciálně se zaměřit i na to, jestli nám nehrozí další sankce, označované často právě jako náhrada škody, popřípadě ušlý zisk,“ radí Zemanová.

Zákazníci, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, ji mohou vypovědět kdykoliv bez udání důvodu a bez poplatků. Jen nesmí zapomínat na výpovědní lhůtu, která začíná běžet prvním dnem nadcházejícího měsíce a obvykle trvá tři měsíce.

Státní podnik ERÚ nabízí pro ty, kdo o změně uvažují, nezávislý srovnávač nabídek. Jednu zásadní radu doplňuje na závěr: smlouvu vždy pečlivě přečíst a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.