Uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu? Možná, že dobře děláte, protože nabídky energetických společností jsou nyní hodně lákavé a ušetřit se dají třeba desítky tisíc korun ročně. Nezapomeňte si ovšem dobře prostudovat smlouvu, kterou vypovíte, protože některé firmy požadují kromě pokuty i náhradu za ušlý zisk ve výši i několik tisíc měsíčně.
Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vzrostl za první dva měsíce letošního roku počet změn dodavatele u elektřiny meziročně o 69 % a u plynu o 25 %. To svědčí o tom, že spotřebitelé kladně reagují na oživení energetického trhu a příznivé podmínky obchodníků.
Jenže změna není zadarmo. Jak úřad upozorňuje, ve zvýšené míře eviduje situace, kdy si společnosti účtují kromě smluvní pokuty i náhradu škody ve formě ušlého zisku. „Častěji se teď setkáváme s případy, kdy si někteří dodavatelé účtují kromě smluvních pokut i tzv. ušlý zisk. Ten přitom v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,“ varuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
Ušlý zisk lze požadovat pouze v případě, že je součástí smluvního ujednání. Úřad však eviduje i případy, kdy se obchodníci snaží vymáhat ušlý zisk, i když se o něm smlouva nezmiňuje.
Problém smluvních pokut a ušlého zisku se týká především smluv na dobu určitou. Tu lze bezplatně vypovědět pouze v konkrétních situacích stanovených v zákoně. Sem patří např. zvýšení ceny, stěhování, podpis smlouvy mimo obchodní prostory dodavatele a další. Kompletní seznam najdete zde.
V ostatních případech hrozí sankce, proto je třeba si dobře prostudovat smlouvu a zvážit, zda se přechod k jinému dodavateli vyplatí i po zaplacení všech penalizací. „Smluvní pokuty za předčasné ukončení mohou být pevně dané, nebo se odvíjejí od počtu měsíců, které zbývají do uplynutí smlouvy. Tu je třeba si velmi pečlivě prostudovat a speciálně se zaměřit i na to, jestli nám nehrozí další sankce, označované často právě jako náhrada škody, popřípadě ušlý zisk,“ radí Zemanová.
Zákazníci, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, ji mohou vypovědět kdykoliv bez udání důvodu a bez poplatků. Jen nesmí zapomínat na výpovědní lhůtu, která začíná běžet prvním dnem nadcházejícího měsíce a obvykle trvá tři měsíce.
Státní podnik ERÚ nabízí pro ty, kdo o změně uvažují, nezávislý srovnávač nabídek. Jednu zásadní radu doplňuje na závěr: smlouvu vždy pečlivě přečíst a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte.