„Je velmi těžké žít v Brazílii v těchto obtížných časech,“ říká Eduardo Bolsonaro, syn bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Při návratu do Brazílie podle svých slov riskuje, že mu bude místními úřady zabaven pas, podobně jako jeho otci.
Eduardo Bolsonaro byl jedním z řečníků na maďarské konferenci konzervativců CPAC, která probíhala v minulém týdnu. Je zákonodárcem, který v historii Brazílie získal největší množství hlasů – 1,8 milionu. Hovořil o situaci v Brazílii kolem voleb v roce 2022 a návratu prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy do vedení země.
Silva byl v roce 2016 zatčen a obviněn z korupce a praní špinavých peněz ve věci týkající se brazilské ropné společnosti Petrobras. V roce 2017 byl nepravomocně odsouzen v první z celkem pěti kauz k trestu 9,5 roku odnětí svobody. V lednu 2018 soud jednomyslně zamítl jeho odvolání a zvýšil mu trest na 12 let.
Ve vězení strávil pouhých 580 dní a poté byl 8. března 2021 Nejvyšším federálním soudem zbaven všech obvinění s odkazem na to, že soudce Sergio Moro byl proti němu zaujatý. Moro zastával post ministra spravedlnosti ve vládě Jaira Bolsonara.
Podle Eduarda Bolsonara sehrál zásadní roli ve volbách v roce 2022 brazilský Nejvyšší volební soud. V těchto volbách zvítězil Lula da Silva. Brazilský poslanec dále popisuje několik případů zatčení a omezování volební kampaně jeho otce.
Uvěznění poslance Silveiry
Riskujeme, že nám „zaklepou na dveře“ na základě „ilegálního soudního rozhodnutí“ nebo že „budeme zatčeni, jak se to stalo kongresmanovi, jako jsem já“, říká Bolsonaro. „Jeho jméno je Daniel Silveira, nyní si odsluhuje téměř devět let vězení za to, že natočil video na mobilní telefon, v němž kritizoval Nejvyšší soud,“ dodává.
Podle Bolsonara je kongresman Silveira ve vězení za „mluvení“.
V letech 2019 až 2023 byl Daniel Silveira federálním poslancem za stát Rio de Janeiro. Byl zatčen 16. února 2021 poté, co zveřejnil zmiňované video, které bylo z platformy YouTube odstraněno.
Brazilská média o jeho případu informovala popisem obsahu videa, které údajně obsahovalo „mimoprávní vojenský akt AI-5“ a ve videu poslanec údajně „urážel ministry Federálního nejvyššího soudu a vyhrožoval jim“.
„Ptám se vás: Je tohle demokracie? V demokracii zatknou kongresmana za mluvení?“ ptá se Bolsonaro účastníků konference CPAC.
Ve svém posledním postu na Twitteru komentoval Silveira pravomoci brazilského Nejvyššího volebního soudu (TSE), který podle něho „v sobě kumuluje tři pravomoci republiky: reguluje volby, tj. vydává zákony, uskutečňuje volby, tj. vykonává je, a protože je soudcem, soudí také vše, co má být souzeno. Tolik moci dohromady může vést pouze k diktatuře“.
Zákazy vydané Nejvyšším volebním soudem
Brazilský Nejvyšší volební soud vydal podle Bolsonara několik nařízení, která limitovala volební kampaň jeho otce Jaira Bolsonara za znovuzvolení. Jair byl prezidentem Brazílie v letech 2019–2022.
Soud rozhodl, že prezident Bolsonaro nemůže ve své prezidentské kampani používat fotografie ze shromáždění, které proběhlo na jeho podporu 7. září, „což je brazilský Den nezávislosti“, a podle Eduarda Bolsonara „bylo největším shromážděním na podporu politika v historii Brazílie“.
Dále soud Bolsonarovi zakázal používat ve volební kampani fotografie z proslovů, které pronesl v zahraničí, když zastával úřad prezidenta. Bylo mu také zakázáno přirovnávat kandidátu Lula de Silvu k venezuelskému diktátorovi Nicolásu Madurovi nebo nikaragujskému diktátorovi Danielu Ortegovi. Rovněž nesměl podle Bolsonara mladšího spojovat kandidáta de Silvu s potraty.
„Jinými slovy, bylo mu znemožněno, aby varoval obyvatele Brazílie před tím, co Lula dělá právě teď,“ říká Bolsonaro s tím, že Nejvyšší volební soud jeho otci dokonce „zakázal živě vysílat ze svého domu“.
Dále upozornil na komunikaci mezi předsedou volebního soudu „Alejandrem de Moraesem a Twitterem“, kterou zveřejnil Elon Musk poté, co platformu koupil a přejmenoval na „X“. Komunikace probíhala během voleb 2022 a po nich a byla předána americké komisi pro soudnictví vedené kongresmanem Jimem Jordanem, která o události vypracovala 500 stran dlouhou zprávu nazvanou „Svoboda slova v zahraničí a mlčení Bidenovi administrativy: Případ Brazílie“.
„Jair Bolsonaro měl znemožněno vést volební kampaň, lidem bylo znemožněno ho podporovat a oni chtějí, abychom věřili, že toto je demokracie,“ říká Eduardo Bolsonaro.
Výtržnosti z 8. ledna
Bolsonaro na konferenci CPAC také upozornil na události z neděle 8. ledna, při nichž bylo zatčeno minimálně 400 lidí poté, co protestující týden po inauguraci prezidenta da Silvy pronikli do budovy Kongresu, Nejvyššího soudu a prezidentského paláce v hlavním městě Brasílie, kde způsobili škody.
Několik videozáznamů místních televizních stanic a skupin spřízněných s bývalým brazilským prezidentem Bolsonarem zachytilo výtržníky uvnitř prezidentského paláce a rozbíjení nábytku v Kongresu a u Nejvyššího soudu. V příspěvcích na Twitteru pozdě večer 8. ledna Bolsonaro útoky na vládní budovy odsoudil a ohradil se proti Lulovi, který ho z vyvolání výtržností obvinil.
„Paní Iraci Nagashi, učitelka v důchodu ve věku 71 let, byla odsouzena ke 14 letům vězení,“ říká Bolsonaro mladší a dodává, že s ní „bylo s ní zacházeno jako s teroristkou, ačkoliv měla čistý trestní rejstřík“. Podle Bolsonara bylo společně s ní 8. ledna zatčeno 1500 lidí.
„Většina z těchto lidí pouze pokojně tábořila před ústředním vedením armády, kilometry daleko od Kongresu, Nejvyššího soudu a prezidentských budov, které byly ten den napadeny,“ popisuje situaci Eduardo Bolsonaro.
Návštěva Evropského parlamentu
Dále Bolsonaro zmínil, že mediální agentura operující v Bruselu, „vlastněná Georgem Sorosem“, zkreslovala jeho návštěvu v Evropském parlamentu a její zprávy byly poté „široce kopírovány brazilským tiskem“.
V europarlamentu na pozvání poslanců Hermanna Tertsche (Španělsko) a Roba Rosse (Nizozemí) „odsoudil to, co Lula nazývá alternativní demokracií“.
„Když jsem se vrátil z Bruselu, zapsala mě brazilská státní policie do zprávy prohlašující, že jsme vykonávali antidemokratické věci, jako je živé vysílání Space na platformě X,“ říká Bolsonaro. „Poté předseda Nejvyššího soudu řekl, že musíme ukončit tato spojení po celém světě.“
„Přátelé, připravují narativy, aby mi vzali můj cestovní pas, tak jak to udělali mému otci,“ dodal Bolsonaro. „Ať nám Bůh dá sílu a umožní nám pokračovat v odporu proti tomu, co oni chtějí.“