Nedělní duel v pořadu televize Prima „Partie“ mezi ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a místopředsedou hnutí ANO Karlem Havlíčkem mimo jiná témata zahrnoval otázku migračního paktu. Téma, které před blížícími se evropskými volbami vzbuzuje hodně emocí.

Migrační pakt v dubnu schválil Evropský parlament a finální hlasování proběhne 14. května na Radě ministrů.

Ministr vnitra během debaty zdůraznil, že tvorba paktu byla započata již v roce 2020 za předsednictví Francie.

„My jsme převzali práci po tom francouzském. Ani tu podobu solidarity v normě Česko za svého předsednictví neukotvilo,“ prohlásil v debatě ministr.

Rakušan hájil práci, kterou na legislativě Česká republika odvedla: „… nějaké řešení je stále lepší než žádné.“ Podle Rakušana migrační pakt například definuje pro hraniční státy, jak zvládnout příliv uprchlíků a zamezit bezhlavému propouštění osob na území členských zemí.

„Ve chvíli, kdy to stát udělá, přichází o možnost jakékoliv podpory ze zdrojů EU. Je tam mnoho zpřísnění,“ dodává ministr.

Česko se hlasování o migračním paktu 14. května na Radě ministrů nakonec zdrží, i když se Česká republika na jeho formulování podílela během svého předsednictví.

Podle Rakušan nastaly změny od podoby, se kterou ČR souhlasila na jednání v Lucemburku v červnu 2023. Jednou z nich je nemožnost prodloužit detenci lidí na hranicích na delší dobu než 12 týdnů nebo zkrácení bezpečnostního screeningu na hranicích.

Migrační pakt však ministr nadále považuje za nutný, třebaže ho Česká republika nepodpoří svým hlasem a zdrží se. „Stále je to lepší stav, než který byl doteď. V některých jednotlivostech se to nevyvinulo dobrým směrem,“ konstatoval.

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček ale není stejného názoru. Současný stav legislativy označil slovy, že přešel „od špatného ke katastrofálnímu“. Podle něho i za přispění našeho předsednictví.

Havlíček dále pokračoval: „Když už se z Evropy udělala z ekonomického pohledu rohožka pro Čínu, dnes jaksi natahujete koberec k muslimským modlitbám.“

„Opomíjíte úplně nejzásadnější, a to, že se psychologicky dává zelená potenciálním migrantům z Afriky nebo Blízkého východu, aniž by se řešila návratová politika. Evropa to nezvládne ekonomicky, sociologicky ani z pohledu bezpečnosti,“ dodal Havlíček.

Rakušan Havlíčkovi oponoval a připomněl „strašení migrací“ ze strany hnutí ANO. Zmínil případ muže, který ve snaze obvinit migranty pokládal stromy na koleje, za což byl odsouzen.

„Doteď to dělali absolutní extremisti. Nyní to začínáte dělat i vy. A že děláme pozvánku pro migranty? Absolutně nefunkční stav byl od roku 2015, kdy jsme zažili statisíce lidí proudících do Evropy. Když jste tou konstruktivní opozicí – což moc v ostatních tématech nepředvádíte – pojďme se o tom bavit. Pojďte mě v tom podpořit a neříkat takové nesmysly jako váš pan předseda,“ řekl důrazně Rakušan.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.