Leo Babauta

9. 5. 2024

Tato jedna změna vás učiní laskavějšími, zlepší vaše vztahy, podpoří hravost a radost a umožní vám lépe se zaměřit na cíle.

Jednou z nejlepších dlouhodobých věcí, které můžete dělat pro šťastnější život a lepší vztahy, je pěstovat pozitivní myšlení.

Lidé s pozitivním myšlením žijí šťastněji a déle, v průměru o sedm a půl roku. Mají také nižší výskyt srdečních onemocnění a rakoviny.

Rozvíjení pozitivního myšlení tedy může být jednou z nejúčinnějších věcí, které pro sebe můžete udělat.

A to má spoustu příjemných účinků: když jste šťastnější, jste k ostatním laskavější, takže vaše vztahy jsou lepší. Jste hravější, radostnější a pravděpodobněji podniknete pozitivní kroky a zaměříte se na smysluplné cíle.

Jak tedy toto pozitivní myšlení rozvíjet?

Zde je hrstka věcí, které považuji za důležité:

  1. Všimněte si svého sklonu k negativitě. Často si neuvědomujeme, že máme sklon k negativnímu myšlení. Pro většinu z nás je to slepá ulička. Chcete-li tuto slepou uličku odhalit, pokuste se identifikovat okamžiky, kdy se toto negativní smýšlení ve vašem životě projevuje, například když si stěžujete, kritizujete, odsuzujete, katastrofizujete, cítíte se bezmocní, cítíte se uražení, cítíte se jako oběť, cítíte se obtěžováni nebo zatíženi nebo se nudíte či cítíte osaměle. Žádný z těchto pocitů není špatný; jsou to jen věci, kterých bychom si měli všimnout, protože jakmile si jejich existenci uvědomíme, můžeme vytvořit velké změny.
  1. Všimněte si účinku negativity. Bez odsuzování se zajímejte o to, jak tyto negativní momenty ovlivňují váš život. Jak ovlivňuje vaši motivaci, vaše vztahy nebo to, jak se baví ostatní lidé kolem vás?
  1. Přijměte své negativní pocity. Začněte zastávat postoj, že je v pořádku cítit cokoli, co cítíte. Pečujte o negativní pocity – jak je můžete uklidnit? Jak je můžete plně vyjádřit? Když jste rozzlobení, můžete se vyvztekat jako zvíře? Pokud se cítíte odstrčení, můžete frustrovaně křičet do polštáře? Přehánějte své pocity, nechte je proudit ve své krvi a projít skrz sebe, místo aby zůstaly ve vás.
  1. Najděte si nový, pozitivní postoj, ze kterého budete vycházet. Jakmile vyčerpáte energii negativní emoce, můžete si všimnout, že vaše srdce a mysl jsou otevřenější. Na tomto místě si můžete vybrat něco nového. Z jakého postoje byste chtěli v těchto chvílích vycházet? Vyberte si jeden a praktikujte ho. Možná budete na druhé osobě hledat něco, co byste mohli milovat. Možná budete vycházet z postoje služby druhým nebo soucitu a dávání bezpodmínečné lásky. Tento nový postoj vyžaduje praxi.
  1. Uvědomte si dar. Ať už si zvolíte jakýkoli postoj, může být krásným cvičením vidět dar v každém okamžiku, i v tom negativním. Když je na vás někdo naštvaný a vy se cítíte být v defenzivě, jaký dar je v tom, že je tento člověk naštvaný? Když se cítíte unavení a přetížení, jaký dar je v takovém okamžiku laskavosti? Když máte za sebou smutný a osamělý den, jaký dar můžete najít ve své melancholii? V každém okamžiku tohoto krátkého a vzácného života lze vždy najít dar, pokud máme odvahu hledat.
  1. Praktikujte úžas. Stejně tak můžeme v každém okamžiku projevovat úctu a úžas. Pokud se pustíme do této činnosti, chceme se zaměřit na to, abychom v každém okamžiku života viděli úžas a krásu. Začněte s jednoduchými věcmi: vyjděte ven a pozorujte krásnou přírodu nebo se radujte ze světla dopadajícího na naše tváře. Vidět smích malého dítěte nebo lásku mezi dvěma partnery. Hledejte ji všude! Dokonce i na místech, která nám připadají náročnější. Můžeme najít úžas, když se lidé chovají způsobem, který se nám normálně nelíbí, když je svět chaotický nebo když jsme zraněni? Tato činnost vyžaduje i dává mnoho vnitřní síly.
  1. Změňte svůj fyzický projev. Pokud se obvykle chováte jako Ijáček (z Medvídka Pú) – shrbení a skleslí – pak vaše mysl zůstane negativní. To je v pořádku! Není nic špatného na tomto pocitu. Ale můžete se naučit přijímat živelnost jako Tygr – více pozitivní, nadšenou, radostnou a hravou. Když budete tančit, vaše myšlení vás bude následovat. Jak můžete do života vnést radostný, vděčný a údivem naplněný fyzický postoj?

Toto nemá být vyčerpávající průvodce pozitivním myšlením, ale spíše začátek. Vyberte si jednu z výše uvedených myšlenek, která vám připadá snadná a užitečná, a praktikujte ji!

Uvidíte, co se začne měnit. Jediný malý posun může změnit celý váš život.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. 

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.