Ayla Roberts

23. 5. 2024

Ačkoli hormonální substituční terapie není všelékem, v kombinaci se zdravou stravou a životním stylem by mohla přinést velkou úlevu milionům žen.

Nová studie prokázala, že pokud jde o léčbu příznaků menopauzy, celkové přínosy hormonální substituční léčby převažují nad riziky. Vědci však zjistili, že důkazy nepodporují hormonální léčbu jako účinné preventivní opatření kardiovaskulárních onemocnění, demence nebo jiných chronických onemocnění.

Studie publikovaná v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA) analyzovala údaje získané v rámci studie Women’s Health Initiative (WHI) – největší studie o zdraví žen ve Spojených státech, která probíhala téměř dvě desetiletí. Výzkumníci zjistili, že hormonální léčba je účinnou možností léčby žen po menopauze, zejména žen v časné menopauze, jejichž věk je nižší než 60 let.

Vysvětlení poznatků studie

Studie WHI probíhala v letech 1993 až 1998. Zúčastnilo se jí 161 808 žen po menopauze ze Spojených států ve věku 50 až 79 let. Příslušné údaje byly od účastnic studie shromažďovány po dobu až dvaceti let s cílem posoudit účinnost a vedlejší účinky hormonální substituční léčby v období menopauzy.

Po analýze údajů získaných v rámci studie WHI dospěli vědci ze studie JAMA k závěru, že hormonální substituční léčba (HRT) je bezpečnou možností léčby běžných vazomotorických příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka a noční pocení. Výzkumníci rovněž zjistili, že zahájení hormonální substituční léčby v časné menopauze (před 60. rokem věku) má ve srovnání s pozdější menopauzou méně nežádoucích účinků.

„Jsem ráda, že se vědci zmiňují o zvýšeném riziku nežádoucích účinků HRT v pozdní menopauze. Přála bych si, aby lékaři pacientky více informovali o stinných stránkách HRT, protože pravda je taková, že u mnoha žen nefunguje dobře,“ uvedla v e-mailu pro Epoch Times Mindy Pelzová, chiropraktička a odbornice na funkční zdraví.

Výzkumníci rovněž zjistili, že důkazy nepodporují rutinní podávání vápníku a vitaminu D jako prevenci zlomenin u žen po menopauze. Nepotvrzují ani používání nízkotučné diety jako prevence rakoviny prsu nebo tlustého střeva u žen po menopauze.

„Vždy je dobré si ujasnit, co hormonální substituce dokáže a co ne. Pro některé ženy znamená hormonální substituční léčba každodenní změnu v příznacích menopauzy, jako jsou návaly horka a nálady, ale je užitečné vědět, že HRT vás neochrání před dopadem menopauzy na zdraví srdce, stárnutí mozku a před rizikem chronických onemocnění,“ říká Pelzová.

Souvislosti a předchozí výzkum

Díky desítkám let výzkumu se vědcům podařilo lépe pochopit, které hormonální léčby jsou prospěšné a kterým je třeba se vyhnout. Vědci ze studie WHI například zjistili, že určitý typ progestinu – medroxyprogesteron-acetát – je spojen s vyšším výskytem rakoviny prsu. Na druhou stranu mikronizovaný progesteron, typ bioidentického hormonu, riziko rakoviny prsu nezvyšuje.

„Bioidentické hormony jsou bezpečnější alternativou tradiční HRT, protože se jedná o transdermální krémy na rostlinné bázi, které jsou strukturálně identické s lidskými hormony; tělo je rozpozná, naváže se na ně, metabolizuje je, vylučuje je a aktivuje stejné funkce jako před nástupem menopauzy. Stejně účinně zabraňují návalům horka, nočnímu pocení, přibývání na váze a potížím se spánkem a nepředstavují zvýšené riziko rakoviny prsu, srdečních onemocnění, krevních sraženin nebo mrtvice,“ uvedla dr. Gowri Reddy Roccová v e-mailu pro Epoch Times. Doktorka Roccová je dvojnásobně certifikovaná v oboru rodinné medicíny a regenerativní, anti-aging a funkční medicíny.

Studie WHI rovněž zjistila zvýšený výskyt plicní embolie u žen užívajících estrogeny ústně. Jiné formy estrogenu, jako jsou náplasti, krémy nebo gely, jsou považovány za bezpečnější variantu, protože nejsou metabolizovány játry.

„Je nutné si uvědomit, že studie WHI zkoumá pouze výsledky užívání syntetických perorálních estrogenů a progestinů. Je důležité objasnit nejasnosti, aby se ženy cítily pohodlně a pochopily rozdíly mezi tradiční syntetickou HRT a bioidentickými hormony (BHRT). WHI nebyla založena na BHRT ani na fyziologických studiích, ale na syntetických, živočišných a tradičních perorálních estrogenech a progestinech,“ vysvětluje dr. Roccová.

Hormonální substituční léčba a menopauza

Ženy po menopauze představují přibližně 55 milionů lidí ve Spojených státech a 1,1 miliardy lidí na celém světě. Během menopauzy přestává ženské tělo produkovat dostatečné množství hormonů estrogenu a progesteronu. Podle doktorky Roccové může tento pokles hladiny hormonů způsobit nepříjemné příznaky menopauzy, včetně návalů horka, nočního pocení, úzkosti, deprese, přibývání na váze, potíží se spánkem a hubnutí. Tyto příznaky mohou trvat až deset let po začátku menopauzy.

Hormonální substituční léčba se používá ke zmírnění příznaků menopauzy u žen.

Obecně platí, že pokud má žena po menopauze dělohu, bude jí předepsána kombinace estrogenu a progesteronu. Je to proto, že progesteron může pomoci chránit ženy s dělohou před rakovinou endometria, která může vzniknout při léčbě pouze estrogenem. Pokud žena již dělohu nemá z důvodu hysterektomie, bude jí předepsán pouze estrogen.

HRT však není vhodná pro každého a podle Pelzové by neměla být považována za univerzální řešení. „Někdy pracuji s klienty, kteří považují hormonální substituci za všelék nebo něco, co může nahradit zdravý životní styl – ale tak to není! Pokud procházíte menopauzou, je důležitější než kdy jindy dodržovat zdravou stravu a zdravý životní styl.“

Výhody a nevýhody hormonální substituční léčby

Nejbezprostřednější výhodou HRT je úleva od nepříjemných příznaků menopauzy, jakými jsou noční pocení, návaly horka, nespavost a vaginální suchost. Studie naznačují, že dlouhodobá hormonální léčba může být prevencí zlomenin kostí.

Existují také důkazy, že HRT může přispět ke snížení rizika rakoviny střev a zabránit úbytku kostní hmoty (osteoporóze).

Pokud jde o nevýhody, podle výzkumu je u žen užívajících HRT vyšší výskyt krevních sraženin, mrtvice a rakoviny prsu než u žen, které HRT neužívají. Mírně zvýšené může být i riziko srdečního infarktu. Obecně platí, že čím déle žena HRT užívá, tím větší je riziko závažných nežádoucích účinků. Léčba by proto měla trvat co nejkratší dobu a měla by se používat co nejnižší účinná dávka.

„Mezi další nevýhody užívání HRT patří nutnost používat ráno a večer lokálně působící krém, což může být obtížné s ohledem na hledání kvalifikovaného lékaře nebo klinického pracovníka, který by ho předepsal a užívání sledoval, a může to být drahé, protože to nehradí pojišťovna,“ poznamenává dr. Roccová.

Přírodní možnosti hormonální substituční terapie

Pro ty, kteří nechtějí užívat hormony, existují určité změny životního stylu a přírodní alternativy, které mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy. Cvičení, vyvážená strava, relaxační terapie a jóga jsou změny životního stylu, které mohou pomoci zmírnit závažnost menopauzálních příznaků. Přínosem může být také vyhýbání se potenciálním spouštěčům, jako jsou kofein, kouření, alkohol a kořeněná jídla.

„Budete překvapeni, jak moc můžete zlepšit hladinu hormonů a zmírnit příznaky menopauzy změnou životního stylu,“ potvrzuje Pelzová.

Co se týče cvičení, doporučuje Pelzová zejména zvedání činek a chůzi a vysvětluje: „Zvedání činek zvyšuje hladinu pohlavních hormonů, což je dobré pro příznaky menopauzy. Ale dělá toho mnohem víc. Svalová hmota a hustota kostí jsou dva největší prediktory kvality života ve stáří. Menopauza obojí snižuje a zvedání závaží tento pokles obrací, čímž zajišťuje, že budete s přibývajícím věkem vypadat a cítit se stále lépe. Kromě toho se každý den procházejte.“

„Zní to jako naprostá samozřejmost, ale výzkumy ukazují, že pohyb na nízké úrovni během dne má obrovský vliv na produkci hormonů i na celkové zdraví. Také si myslím, že je to jeden z nejvíce podceňovaných nástrojů pro hubnutí. Pokud můžete, zaměřte se na 10 000 kroků denně, ale začněte s tím, co je možné. I 1 000 kroků denně udělá velkou změnu v tom, jak se cítíte, pokud budete důslední,“ dodává.

Bylo prokázáno, že potraviny obsahující sóju zmírňují příznaky menopauzy díky tomu, že sója v těle napodobuje estrogen. Dále Pelzová doporučuje, aby ženy v menopauze omezily příjem cukru a rafinovaných sacharidů, a vysvětluje: „Způsobují chaos ve vašich hormonech a způsobují přibírání na váze, což podporuje další hormonální poruchy. Nahraďte zákusky a jednoduché sacharidy komplexními sacharidy, jako jsou dýně, sladké brambory, čočka a fazole. Je to dobrá rada pro každého, ale obzvlášť důležitá je v období menopauzy a po ní.“

Dr. Roccová souhlasí s tím, že změna stravy může mít velký význam. Doporučuje stravu bohatou na zeleninu, rostlinné potraviny a čisté maso, stejně jako snížení příjmu cukru pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví. „Kromě toho je zásadní snížit příjem alkoholu, protože ovlivňuje hormony a zvyšuje produkci kortizolu, což vede k nárůstu hmotnosti. Zařazení většího množství čočky a batátů do jídelníčku poskytuje fytoestrogeny, které mohou přirozeně zvýšit produkci estrogenů,“ radí.

V neposlední řadě mohou být v období menopauzy užitečné i některé bylinné přípravky, mimo jiné:

  • černý kohoutek
  • červený jetel
  • olej z pupalky dvouleté
  • meduňka lékařská
  • pískavice řecké seno
  • fenykl
  • ginkgo biloba
  • lékořice

Tyto bylinné přípravky mohou vyrovnávat hladinu hormonů a/nebo zlepšovat spánek, čímž mohou zmírnit příznaky menopauzy.

Dr. Roccová věří, že ženám v menopauze mohou pomoci přírodní doplňky, konkrétně doporučuje zelený čaj a DIM (diinodolylmetan), které pomáhají regulovat hormony. „Užívání vitaminu D je prospěšné, protože zlepšuje imunitní systém a pomáhá zmírnit deprese a úzkosti spojené s nízkou hladinou vitaminu D. Doporučuje se vyhýbat se želatinovým vitamínům kvůli jejich kratšímu poločasu rozpadu a obsahu cukru,“ říká.

Je důležité si uvědomit, že některé bylinné přípravky mohou mít závažné interakce s některými léky, proto se před užíváním bylinných přípravků spolu s léky na předpis nebo volně prodejnými léky vždy poraďte se svým lékařem.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.