Ondřej Horecký

24. 5. 2024

Na oficiálním představení knihy o změně pohlaví v rámci veletrhu Svět knihy došlo včera k incidentu. Na pódium vtrhl hlouček zahalených trans aktivistů s cílem prezentaci narušit. Snahy odpůrců dílo cenzurovat paradoxně přispívají k rekordním prodejům.

Skupinka mladých lidí s rouškami a pokrývkami hlavy přišla na debatu o knize již zahalení, čímž vzbudili pozornost ostatních, uvedl pro Epoch Times séfredaktor Bourdonu František Kalenda. Nějaký čas seděli mezi ostatními, ale pak se zvedli, přiběhli dopředu a přerušili průběh setkání hlasitým skandováním „Naše těla nejsou poškozená!“

Debata v tu chvíli nemohla pokračovat a křičící osoby musela vyvést až ochranka veletrhu, jimž aktivisté vytrvale vzdorovali. Jedna z osob má na hlavě šátek palestinského vzoru, další osoba má na baťohu odznak připomínající symbol hnutí Antifa (z nedostatečného rozlišení videa nelze přesně identifikovat).

Prodávanější než Britney Spears

Kniha Nevratné poškození s podtitulem „Jak naše dcery propadají transgenderové mánii“ vzbuzuje mezi malou trans komunitou u nás značnou nevoli. Největší české nakladatelství Albatros Media ji mělo vydat již začátkem dubna, ale těsně před tiskem od publikace odstoupilo.

Šéf společnosti Václav Kadlec tehdy napsal Epoch Times, že důvodem byly „silné a rozporuplné reakce“ ze strany některých čtenářů a zaměstnanců. Proto se korporace rozhodla tisk zastavit, aby „nezpůsobila újmu“ čtenářům.

Poté se do věci vložil Ivan Pilip, šéf nakladatelství Bourdon, které se rozhodlo práva na vydání knihy od Albatrosu odkoupit a knihu vydat. Včera došlo na veletrhu Svět knihy v Praze k oficiálnímu představení výtisku a diskuzi, při níž došlo ke zmíněné události.

Dílo americké publicistky Abigail Shrierové kritizuje rostoucí fenomén transgenderu a upozorňuje na rizika s ním spojená. Popis knihy na Knihcentrum.cz praví: „Před lety byla genderová dysforie – nespokojenost s vlastním biologickým pohlavím – mizivě vzácná. Dnes se jako ,transgender‘ identifikují skupiny dospívajících dívek po celém světě. Dívky, které by dřív prožívaly těžkou pubertu ve smyslu hledání sebe sama, najednou netouží po ničem menším, než je tranzice – tedy přeměna v muže. Autorka odvážně ohledává tento fenomén a přináší svědectví o tom, jak se může ochrana dětí zvrtnout v jejich ohrožení.“

Literární kritička Eva Klíčová uvedla v Českém rozhlasu, že dílo „používá ofenzivní slovník“, protože srovnává tranzici s poškozením. Podle ní jde o ponižování dospívajících dívek, „které se neidentifikují se svým biologickým tělem“.

Podle Kalendy by neměla být cenzurována žádná kniha, jakkoli kontroverzní může být, byť Nevratné poškození tuto charakteristiku zrovna nesplňuje. „Nemůžeme prostě umlčovat názor, který se nám nelíbí, jenom proto, že s ním nesouhlasíme. A co mě osobně se extrémně nelíbí, je to, že takové názory se pak označují za extremistické, transfobní, kontroverzní a proti vědecké komunitě, ale nic z toho není pravda.“

Poptávka po knize je i díky snahám odpůrců značná. Šéfredaktor Bourdonu uvádí, že kniha se „zatím prodává lépe než biografie Britney Spears“ a dodal: „Samozřejmě k tomu paradoxně přispěly ty
nenávistné výroky ze strany různých aktivistů proti knize.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.