V noci ze čtvrtka na pátek mohli obyvatelé Česka a Slovenska pozorovat noční svítící oblaka (zkratka NLC – z anglického Noctilucent Clouds). Jde o poměrně vzácný meteorologický úkaz na noční obloze, který bývá patrný v týdnech okolo letního slunovratu (21. 6.).
Tento úkaz „vzniká výrazněji výše než běžná oblačnost, ve výšce asi 85 kilometrů nad Zemí, a to v důsledku nabalování ledu na částice zejména meteorického prachu vysoko v mezosféře. Díky tomu, že je tato oblačnost velice řídká, ve dne ji nespatříme a musíme čekat, až zapadne Slunce, které ji nasvítí zespod v době soumraku nebo rozbřesku“, vysvětluje v tiskové zprávě Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Podle něj je šance kochat se krásou svítících oblak i v dalších dnech. Objevit se mohou zejména mezi 22. hodinou a půlnocí, nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou, a to vždy na severu, resp. mezi severozápadním a severovýchodním obzorem. Někdy se mohou táhnout přes širokou část horizontu. Mají vzhled stříbřitých závojů často s modravým nádechem, ale mohou tvořit také pruhy, vlnky či víry.
„Nesvítí vlastním světlem, jejich zář je způsobena rozptylem slunečního světla, které je v inkriminovaných hodinách nasvětluje odspodu,“ podotýká Horálek a dodává, že zájemci mohou ve výše uvedených časech sledovat webové kamery http://ukazy.astro.cz/nlc-data.php a v případě, že se oblačnost objeví, mohou vyjít ven pozorovat.
Pokud vás zajímá, jaké snímky nočních svítících mraků zachytili ostatní nadšenci z celé republiky, podívejte se na tento odkaz.