Vůdce komunistické strany zamýšlí „zcela zničit lidi praktikující Falun Gong“ a používá k tomu „všechny prostředky“, tvrdí kongresman Smith, předseda výkonné komise pro Čínu.
Nedávné zprávy z Číny potvrzují úmrtí dalších 24 příznivců meditační praxe Falun Gong, kteří zemřeli v důsledku násilných represí čínského režimu. Tyto případy ukazují na skutečnost, že Komunistická strana Číny skupinu nadále pronásleduje i po smrti bývalého vůdce Ťiang Ce-mina, který represe inicioval.
„Mezi nově potvrzenými úmrtími jsou po jednom úmrtí v letech 2003, 2015, 2019, 2020 a 2021, čtyři v roce 2023 a patnáct v období od ledna do května 2024,“ uvádí webová stránka Minghui.org, která dlouhodobě monitoruje vývoj represí v Číně.
Vzhledem k problémům při získávání informací kvůli silné státní kontrole v Číně, uvádí stránka Minghui ve zprávě z 3. června, ukazují potvrzené případy pravděpodobně nižší než skutečný počet mrtvých v důsledku represí.
Duchovní praxe zakořeněná v tradičních duchovních školách buddhismu a taoismu získala v Číně v 90. letech 20. století masovou popularitu. Podle odhadů čínských státních úřadů se praxi obsahující meditativní energetická cvičení a nauky o rozvoji charakteru věnovalo nejméně 70 milionů lidí.
Tehdejší vůdce komunistické strany považoval popularitu Falun Gongu, který vyučoval principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, za hrozbu absolutní moci a v roce 1999 inicioval celostátní kampaň na jeho potlačení. Od té doby byly podle zpráv získávaných z Číny miliony obyvatel integrovány do pracovních táborů, takzvaných center pro vymývání mozků a vězeňského systému, za účelem jejich „převýchovy“.
Podle údajů shromážděných stránkou Minghui bylo jen v květnu 2024 za svou víru odsouzeno 71 následovníků Falun Gongu, z toho 34 z nich bylo ve věku vyšším než 60 let.
„Je to čím dál horší“
Mezi zesnulými byl i 86letý Liu Dianyuan, kterému soudy ovládané komunistickou stranou v roce 2016 vyměřily trest za praktikování Falun Gongu v délce 11 a půl roku vězení.
Pan Liu byl zadržován ve věznici Shenyang číslo 1 v severovýchodní provincii Liaoning. Po předchozím výkonu trestu odnětí svobody a několikanásobném zatčení byl již ve špatném zdravotním stavu. Jeho zdravotní stav se v průběhu let zhoršoval a 10. února 2024, v první den čínského nového roku, zemřel. Informaci o jeho úmrtí potvrdil stránce Minghui člen jeho rodiny.
Podle Minghui byl pan Liu v roce 2016 odsouzen již podruhé. Poprvé jej v roce 2001 soud poslal do vězení za praktikování Falun Gongu na sedm let.
Během prvního zadržování ho dozorci nutili pracovat více než 10 hodin denně. Při jednom z incidentů byl „šestkrát udeřen do obličeje a poté zavřen na samotku na dobu 10 měsíců“, uvádí se ve zprávě Minghui. Dozorci ho také údajně téměř rok nutili dvakrát denně užívat více než 10 druhů neznámých léků.
Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty international považuje zadržované příznivce Falun Gongu za „vězně svědomí“, tedy za skupinu, která je pronásledována pro svoji víru nebo přesvědčení, nikdy nepoužila v reakci na represe násilné odvetné akce a projevuje pouze nenásilný odpor.
Když byl pan Liu v roce 2008 propuštěn, byl podle příbuzných pouze „kost a kůže“ a „nebyl schopen se narovnat“, uvádí zpráva na Minghui. Byl „příliš slabý na to, aby mohl mluvit, a vykašlával krev“.
Represe v Číně opakovaně přitáhly pozornost Evropského parlamentu i kongresu Spojených států. Evropský parlament naposledy vyzval čínský režim k ukončení represí a propuštění všech zadržovaných příznivců Falun Gongu v lednu 2024.
Situací se zabývá také Výkonná komise pro Čínu (CECC) v Kongresu USA. Republikánský kongresman Chris Smith, který komisi předsedá, uvedl, že pan Liou je další obětí násilných represí.
Vůdce komunistické strany Si Ťin-pching chce „zcela zničit praktikující Falun Gongu“ a používá k tomu „všechny prostředky“, sdělil Smith deníku The Epoch Times 16. května.
Kongresman Smith zmínil také případy úmrtí v důsledku nucených odběrů orgánů, které projednával nezávislý soudní tribunál v Londýně v roce 2019 vedený soudcem Geofreyem Nicem.
Tribunál dospěl k závěru, že v Číně docházelo po několik let k nuceným odběrům orgánů a to „ve značném rozsahu“, přičemž hlavním zdrojem orgánů se stali právě zadržovaní příznivci Falun Gongu. Odebrané orgány měli být zpeněženy v rámci rostoucího čínského transplantačního průmyslu.
V této souvislosti v dubnu 2024 varovalo české Ministerstvo zdravotnictví „před transplantačním turismem do Číny“ s upozorněním, že „kromě zdravotního rizika můžete dostat orgán násilně odebraný vězni“, uvedl na svém X účtu náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.
V americkém Kongresu je aktuálně projednáván návrh zákona, který má umožnit zintenzivnění vyšetřování nucených odběrů orgánů v Číně na vládní úrovni a sankcionování pachatelů. Verze zákona (H.R.1154) byla Sněmovnou reprezentantů schválena v březnu 2023 poměrem hlasů 413:2, zatímco senátní verze (S.761) od svého předložení v roce 2023 ještě nepostoupila k dalšímu jednání ze senátního výboru pro zahraniční vztahy.
Kongresman Smith je hlavním předkladatelem sněmovního návrhu zákona. „Jedná se o genocidu lidí praktikujících Falun Gong. Probíhá to neustále. Je to stále horší,“ sdělil Smith deníku The Epoch Times s tím, že skupiny, na které se čínský režim zaměřuje v rámci represí, se v průběhu let rozšířily o křesťany, tibetské buddhisty a Ujgury.
Pod vládou komunistické strany se z Číny stala „země velkých represí“, říká Smith a označil vůdce komunistické strany za „hlavního věznitele“.
Do této zprávy přispěli Dorothy Li, Sherry Dong a Frank Fang.
Článek byl původně vydán na stránkách americké redakce deníku The Epoch Times. Při překladu byl redakčně rozšířen.