Ondřej Horecký

26. 6. 2024

Zavedení dopravních kamer hlídajících nízkoemisní zónu v Londýně je od svého rozšíření na celé město trnem v oku místním řidičům. Ve snaze vyhnout se vysokým poplatkům přistupují k vandalismu.

Od 29. srpna 2023 rozšířil londýnský starosta Sadiq Khan nízkoemisní ULEZ zónu z centrální na všechny městské části, včetně těch okrajových. Vyhlášení celého města za nízkoemisní zónu znamená, že vozidla, která nesplňují nejpřísnější standardy pro množství emisí, musí platit při každém vstupu do zóny denní poplatek 12,50 britských liber (asi 370 Kč).

Program ULEZ (Ultra Low Emmision Zone) je součástí snahy starosty o snížení uhlíkové stopy britské metropole. Jenže pro místní to znamená, že každý, kdo nemá zánovní auto nebo elektromobil a zároveň nechce či nemůže cestovat MHD dopravou, je penalizován nemalým ekologickým poplatkem.

Od konce srpna 2023 zahrnuje nízkoemisní zóna celý Londýn. (ULEZ.co.uk)

I kdybyste autem po městě jezdili jen polovinu dnů v roce, vyšlo by vás to na 2 281 liber, v přepočtu asi 67 tisíc korun. To je víc, než kolik stojí řada starších vozidel. Městský úřad sice poskytuje dotaci 2 000 liber na výměnu starého vozidla, nicméně nové vyhovující auto stojí násobně více.

Aby automobil nemusel poplatek hradit, musí splňovat normu EURO 4 (u benzínových aut), která platí zhruba od roku 2006, a EURO 6 (u naftových vozidel), která platí od roku 2016.

Na dodržování pravidel dohlíží po celém městě přes tři tisíce kamer. Ty zaznamenávají dopravní značky automobilů a údaje posílají do centrálního systému. Pokud řidič nezaplatí denní poplatek 12,50 liber do tří dnů, systém okamžitě vystavuje pokutu 180 liber (asi 5 300 Kč). Při zaplacení do 14 dnů se výše pokuty snižuje na polovinu.

Občanská neposlušnost, nebo vandalismus?

Zlost, kterou tato politika vzbudila mezi obyvateli hlavního města Velké Británie, si někteří vybíjejí vandalizováním nebo ničením kamer. K poškozování zařízení dochází prakticky už od spuštění nízkoemisního programu a zdá se, že akce jsou organizované.

Mezi dubnem a říjnem 2023 hlásila policie 1 767 poškozených a 220 ukradených ULEZ kamer, uvedl server ITV News.

Lehčí formou odporu je přestříkávání kamer barvou, ohazování exkrementy nebo polepení páskami. Ti razantnější kamery rovnou odmontují nebo odřezávají celé sloupy, na jejichž vrcholku jsou kamery namontovány. Zaznamenány byly i případy, kdy odpůrci přestřihli kabel ke kameře teleskopickými nůžkami na větve. Podle jednoho z aktivistů (viz video níže) zabere „sundání“ jedné kamery asi 20 vteřin.

Posledním vážnějším incidentem bylo, když vandalové 19. června 2024 synchronizovaně podřezali na jedné z křižovatek tři sloupy s kamerami elektrickými pilami.

Asi dvacítka aktivistů v neděli 11. února 2024 odstavila z provozu na tři hodiny 80 % kamer v městské části Sutton, napsal deník The Standard. Kamery byly buď deaktivovány nebo přelepeny plakátem. Kingsley Hamilton z Akce proti neférovému ULEZ řekl pro Sky News: „Dokonce i lidé, kteří mají vyhovující auta, si museli tato vyhovující auta koupit a vzít si drahé půjčky… Lidé teď sice mají vyhovující auta, ale stále musí splatit půjčku, půjčku, kterou během zvyšování životních nákladů nepotřebovali.“

Když byl Sadiq Khan v květnu 2024 opětovně zvolen primátorem Londýna, jeho odpůrci na protest zničili nebo poškodili minimálně 14 kamer, tvrdí deník Daily Mail. Tito aktivisté, kteří si říkají Blade Runners, se netají svými averzemi vůči ULEZ programu. Nazývají ho tyranií a útokem na chudé.

Jedna z nejpostiženějších městských částí byla vloni Bromley na jihu Londýna, kde v říjnu 2023 chybělo nebo bylo poškozeno 100 ze 120 instalovaných kamer.

Podle průzkumu ze srpna loňského roku podporovalo rozšíření ULEZ zóny na celé město 47 % obyvatel, zatímco 42 % bylo proti. Drtivá většina zastánců rozšíření nicméně pocházela z centrálních oblastí Londýna, kde již ULEZ několik let funguje, přičemž lidé z periferií mají tendenci rozšíření neschvalovat.

Ten samý průzkum ukázal, že 51 % těch, kteří jsou proti rozšíření nízkoemisní zóny, podporuje i vandalismus proti ULEZ kamerám, který vidí jako formu občanské neposlušnosti. Poškozování nebo ničení kamer podporuje celkem 32 % Londýňanů.

Dokument o Blade Runners v Londýně (anglicky)

Související články

Přečtěte si také

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord
Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord

Zatímco v Evropě rezonuje odchod od uhlí a dekarbonizace, asijské země se zřejmě zaslouží o to, že vývoz a využití energetického uhlí letos dosáhne nových výšin. Česko jde s těžbou dolů, zatím prakticky neexportuje.

Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?
Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?

Prezentace týmu na ministerstvu vnitra o akutní komunikaci ukazuje emoční křivku obyvatel v době krizí či katastrof. V její heroické a idylické fázi je pro stát patrně nejvýhodnější komunikovat s občany.

Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády
Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády

Argentinský prezident Javier Milei ve svém projevu k ročnímu působení v úřadu uvedl, že se jeho zemi poprvé za 123 let podařilo zbavit rozpočtového deficitu.

Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny
Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny

Jak vůbec došlo ke krizi VW? Nyní se ukázalo, že prodeje v Číně zaostávají za očekáváním. Společnost tak přichází o desítky miliard – a již zavírá svůj první závod na Dálném východě.

Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps
Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps

Zhroucení syrské vlády se ve světovém internetu projevilo různými způsoby. Jedním z těch nejvýraznějších byla záplava amatérských videí ze všech možných lokalit, včetně věznic a vyplundrovaných úředních objektů.

Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum
Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum

Češi mají stále větší obavy z nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. Obavy za čtyři roky vzrostly o 12 procentních bodů, za riziko nedostupnost péče považuje 55 procent lidí.

Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu
Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu

Restaurátoři dokončili čištění pláště Prašné brány v Praze. Zároveň sesbírali údaje o stavu jejích jednotlivých částí, které potřebují k tomu, aby naplánovali celkovou obnovu památky.