Anorexie patří mezi duševní choroby s největší úmrtností, uvádí britský server Beat Eating disorders. Dle iRozhlas se za posledních 13 let zvýšil počet poruch příjmu potravy (PPP) u dívek o téměř 200 procent.
„Stala jsem se otrokem jídla i sportu,“ říká na iRozhlasu Lada Brůnová, která se vyléčila z anorexie a nyní pomáhá lidem, kteří s poruchami příjmu potravy bojují.
„Proměnila se nejen moje postava, ale i psychika. Přestala jsem chodit s kamarády na akce, kde se jedlo, protože jsem měla pocit, že bych si nevybrala jídlo, které by splňovalo moje nároky. Také jsem téměř neměla energii a byla jsem hodně podrážděná. Být v přítomnosti dalších lidí mě stálo hrozně moc sil, a tak jsem se začala stranit, až jsem nakonec zůstala úplně sama,“ sdílí paní Lada.
Mnoho lidí s poruchou příjmu potravy může vypadat zdravě i přes extrémně vážné onemocnění, říká prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
„Společnost mívá velmi zjednodušený pohled na dívky s poruchou příjmu potravy. Ovšem jak dívky s anorexií, tak s bulimickou symptomatologií jsou nemocné bytosti, jejichž léčba je velmi náročná pro všechny zúčastněné, zejména pro rodinu. Pozadí problémů je stejné, ať jde o dívenky ve věku puberty nebo ženy zralého věku. Jediný rozdíl je v tom, že změny, které nemoc napáchá ve vyvíjejícím se organismu děvčete na počátku dospívání, mohou být nenapravitelné – vnitřní ženské orgány se vyvíjejí v dospívání, v dospělosti se už nevyvinou. Proto je u dívek v adolescenci nutné zahájit léčbu co nejdřív, čas hraje zásadní roli,“ vysvětluje doc. MUDr. Libuše Stárková, CSc., z Kliniky psychiatrie LF UP a FN Olomouc.
Co anorexii způsobuje?
Spouštěčem onemocnění může být více faktorů, odborníci hovoří o multifaktoriálních onemocněních. U některých může nemoc vyvolat genetika, u jiných mohou být spouštěčem psychické či sociální vlivy, jako například pocit přijetí, nízké sebevědomí, ideál krásy, který média a sociální sítě propagují. Další příčinou je například reakce na dění v rodině (rozvod rodičů, onemocnění, ztráta blízké osoby, nešťastná láska, atd.).
Onemocnění se může začít projevovat nevinně v podobě zdravých diet, vyloučení určitých potravin z jídelníčku až po hladovění a vyhýbání se rodině a vrstevníkům.
„Proměna jídelníčku na začátku vypadá zdravě a nikdo ji nezpochybňuje, ale postupně se člověk omezuje víc a víc, až mu zůstane jen to, co považuje za takzvaně bezpečné. Nakonec jsem měla strach i z banánů,“ říká paní Lada.
Mezi nejčastější projevy nedostatečného příjmu živin patří například nadměrné vypadávání vlasů, únava, bledá a suchá pleť, problémy s dásněmi, pocit chladu, u dívek nepravidelná menstruace. V závažných případech nastává poškození ledvin, jater, mozku a srdce.
„Přestože jsem nebyla hospitalizovaná, psychicky i fyzicky mi bylo opravdu špatně. Měla jsem podváhu, tělo bylo podvyživené. Neustále mi byla zima, padaly mi vlasy, nehty byly jako z papíru, na roky jsem přišla o menstruaci,“ popisuje paní Lada.
Jak těmto poruchám předejít?
„Nejlepší prevencí je pěstovat si zdravý vztah k jídlu, neexperimentovat s dietami a výživovými směry, podporovat své zdravé sebevědomí a sebeúctu v rodině. Pokud se však problém přece jen objeví, nestyďte se ho řešit. Často bývá na vině genetická predispozice, sociální tlak či nadměrný stres,“ radí psycholožka Marie Funke z Centra psychologické a psychiatrické péče AdiCare pro Novinky.cz.
V současné době existují v ČR různá PPP centra, která ve spolupráci s psychoterapeuty, nutričními terapeuty a psychiatry nabízejí nemocným pomocnou ruku. Včasná návštěva během prvních příznaků může vést k rychlejšímu uzdravení, v jiném případě je léčba dlouhodobá a může trvat i několik let.