Marina Zhang

28. 11. 2022

Podle britské studie způsobuje anorexie v mozku mnohem větší změny, než jaké jsou pozorovány v mozku osob trpících jinými duševními poruchami.

Studie neurovědců z University of Bath zdůraznila význam včasných léčebných zásahů pro lidi trpící anorexií.

Studie uvedla, že úbytek mozku u lidí trpících anorexií byl zjištěn ve třech kritických ukazatelích – snížená tloušťka kortikální kosti, objem hmoty v podkorové oblasti a zmenšení povrchové plochy kortikální kosti. Předpokládá se, že ztenčení v těchto oblastech znamená úbytek mozkových buněk a spojovacích bodů.

„Změny v mozku u anorexie byly závažnější než u jiných psychiatrických onemocnění, která jsme studovali,“ řekl Dr. Paul Thompson, jeden z autorů studie.

Autoři zjistili, že zmenšení velikosti a tvaru mozku pozorované ve studii bylo asi dvakrát až čtyřikrát větší než u lidí se stavy, jako jsou deprese, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nebo obsedantně-kompulzivní poruchou.

Výzkumníci přičítají značné zmenšení poklesu indexu tělesné hmotnosti (statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou) anorektickým jedincům. Tyto propady mohou přispívat k neuronálním příznakům, které se u anorektických jedinců běžně projevují, jako je porucha myšlení, podrážděnost, asocialita a nedostatek emocí.

Navzdory drastickému rozdílu ve struktuře mozku u anorektických jedinců studie naznačila, že návratem ke zdravé stravě a zvýšením příjmu potravy lze úbytek objemu mozku vrátit do původního stavu.

„Zjistili jsme, že velké zmenšení struktury mozku, které jsme pozorovali u pacientů, bylo méně patrné u pacientů, kteří již byli na cestě k uzdravení,“ uvedla vedoucí výzkumná pracovnice doktorka Esther Waltonová.

Vědci porovnávali snímky mozku u 1 648 žen, z nichž 685 trpělo anorexií a 963 patřilo k zotavujícím se nebo zdravým jedincům. Zjistili, že kdysi anorektičtí jedinci, kterým se do určité míry vrátila hmotnost a napravili příjem potravy, měli snímky mozku, které se blížily normální mozkové mapě, což naznačuje, že zde dochází k obnovení objemu mozkové hmoty.

„To je dobré znamení, protože to naznačuje, že tyto změny nemusí být trvalé. Při správné léčbě by se mozek mohl odrazit ode dna,“ poznamenala Dr. Waltonová.

Anorexie, nazývaná také mentální anorexie, je duševní onemocnění charakterizované zkresleným vnímáním vlastní hmotnosti a velkým strachem z přibírání na váze. Jedinci s tímto onemocněním mají obvykle abnormálně nízkou hmotnost a mohou se snažit udržet si váhu hladověním, nadměrným cvičením nebo obojím.

Přesná příčina anorexie není dosud známa, vědci spekulují o celé řadě příčin v pozadí, jako jsou genetické, psychologické a sociální faktory.

Tento stav má v současnosti nejvyšší úmrtnost ze všech duševních onemocnění, a to kvůli intenzivnímu hladovění, které jedinec způsobuje svému tělu a mozku.

Doktor Thompson uvedl, že jejich zjištění slouží jako „varovný signál“ pro včasnou intervenci u osob s poruchami příjmu potravy.

Doplnil, že v současné době se vyhodnocují některé léčebné postupy a zákroky, přičemž se vychází ze snímků mozku.

„Tyto výsledky potvrzují důležitost zohlednění úbytku hmotnosti a opětovné výživy v biomedicínském výzkumu mentální anorexie a podtrhují význam zapojení se do léčby, aby se u této populace předešlo potenciálně dlouhodobým strukturálním změnám mozku,“ napsali autoři studie.

Studie byla zveřejněna v odborném časopise Biological Psychiatry, který vychází dvakrát týdně.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil J. Č.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.