Torsten Trey

19. 8. 2024

Deník New York Times zveřejnil 16. srpna sérii článků, jejichž cílem bylo vykreslit zavádějící obraz Shen Yun, představení klasického čínského tance a hudby, které je každoročně vřele přijímáno na turné po celém světě.

New York Times ve svých článcích rychle rozšiřuje obvinění na celé duchovní hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung), což svědčí nejen o předsudcích deníku, ale také o jeho zjevné snaze vyvolat nenávist.

Autoři přitom zlehčují závažnost pronásledování této duchovní disciplíny v komunistické Číně, které začalo v roce 1999, a popisují nucené odebírání orgánů živým vězňům Falun Gongu v čínském vězeňském systému jako pouhé „tvrzení“.

New York Times zřejmě záměrně ignoruje množství důkazů, které se objevují od roku 2006, kdy se poprvé objevily zprávy o tomto zneužívání lékařů.

Tehdy svědci a vyšetřovatelé předložili první důkazy. Již roku 2016 Sněmovna reprezentantů USA přijala rezoluci H.Res. 343, která odsuzuje praxi nucených odběrů orgánů zaměřenou na vězně svědomí z Falun Gongu a vyzývá k jejímu ukončení.

V témže roce přijal Evropský parlament písemné prohlášení č. 48, v němž vyjádřil podobný postoj. A v roce 2019 dospěl tzv. Čínský tribunál (China Tribunal), jemuž předsedal sir Geoffrey Nice, hlavní žalobce, který pracoval pro OSN, k závěru, že Falun Gong je pravděpodobně „hlavní obětí“ nucených odběrů orgánů v Číně.

Když se v roce 2016 jedna z reportérek deníku New York Times, Didi Kirsten Tatlowová, snažila případ hlouběji prozkoumat a informovat o zabíjení praktikujících Falun Gongu kvůli jejich orgánům v Číně, deník ji zastavil.

„Měla jsem dojem, že New York Times, můj tehdejší zaměstnavatel, nebyl potěšen tím, že se věnuji těmto příběhům [o zneužívání transplantací orgánů], a poté, co zpočátku mé snahy toleroval, mi znemožnil pokračovat,“ uvedla ve výpovědi před Čínským tribunálem 2019, nezávislým panelem odborníků, kteří přezkoumávali důkazy o násilných odběrech orgánů.

Kromě jeho vlastních autorů deník New York Times patrně nesouhlasí s tím, že se tato pronásledovaná skupina snaží odhalit zvěrstva, která jsou na ní páchána, a tvrdí, že „útok na čínskou vládu byl dominantním tématem“.

Co je špatného na tom, že oběti brutální kampaně pronásledování o ní mluví?

Ve skutečnosti praktikující Falun Gongu pochopili zlovolnou povahu Komunistické strany Číny (KS Číny) dávno předtím, než si ji uvědomil Západ. Kromě toho se seznam těch, kteří se staví proti KS Číny a jejímu jednání, stále rozšiřuje – stačí se zeptat Taiwanců, Filipínců, Tibeťanů, Ujgurů, domácích křesťanů v Číně a těch vlád, které si uvědomují, že pekingská iniciativa Pásmo a cesta je pro jejich země dluhovou pastí.

Právě růst a úspěch Shen Yun je zřejmě hlavním důvodem rozhořčení deníku New York Times.

Může někdo jmenovat uměleckou skupinu, která každoročně vystupuje před milionem diváků? Rostoucí umělecký soubor, zejména takový, který povznáší ducha svých diváků, je třeba oslavovat.

A co je špatného na tom, učit lidi pravdomluvnosti, soucitu a toleranci, což jsou základní principy Falun Gongu? Řekl bych, že je dobře, že ve světě radikálních změn a chaotického vývoje lidé nacházejí klid a smysl života v duchovních principech.

Pro novináře, kteří se staví odmítavě k náboženským konceptům a myšlence držet se svého přesvědčení, by trocha respektu vůči věřícím lidem mohla být dobrou příležitostí, jak uplatňovat více tolerance.

Vzhledem k tomu, že desítky milionů lidí, kteří v Číně praktikují Falun Gong, jsou i nadále tvrdě pronásledováni stejným režimem, který je zodpovědný za masakr studentů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a za řadu dalších zvěrstev v průběhu let, první reakcí mezinárodního společenství by měl být soucit a sympatie, nikoliv přidávání se na stranu čínského režimu psaním hanlivých článků.

Pokud se totalitnímu čínskému režimu nepodaří zastavit duchovní skupinu, jako je Falun Gong, měl by svobodný svět Falun Gongu zatleskat.

Ve Spojených státech je tradicí stát na straně pronásledovaných lidí. Mělo by být také tradicí, aby zpravodajská média pomáhala pronásledovaným lidem a spravedlivě psala o jejich utrpení. Dovolit obětem 25 let trvajícího pronásledování, aby byly vyslyšeny, by bylo jen drobným gestem soucitu.

Kdy New York Times pozvou praktikující Falun Gongu, aby vyprávěli svůj příběh o tomto pronásledování?

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Část Česka druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, evakuováno bylo přes 10.000 lidí, aktualizované shrnutí
Část Česka druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, evakuováno bylo přes 10.000 lidí, aktualizované shrnutí

Moravu a Slezsko druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, problémy a škody působí i v jižních a východních Čechách a na Vysočině.

Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti
Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti

Polsko a Rakousko dnes oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a východní Evropu včetně Česka.

Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle
Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle

Život je plný výzev a každý si někdy projde těžkým obdobím. V takových chvílích se přítomnost blízkých vztahů a sociální podpory stává klíčovou.

Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity
Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity

Od roku 2021 bylo 25 společností upozorněno svými akcionáři, že jejich programy inkluze, rovnosti a diverzity (DEI) představují nezákonnou diskriminaci a porušení fiduciární povinnosti.

Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle
Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle

Od svých raných let až po svou poslední skladbu ctil Beethoven ideál svobody. Téma svobody se...