Turecko podalo oficiální žádost o vstup do skupiny zemí BRICS, ve které jsou například Rusko, Čína, Indie či Brazílie. Píše to dnes agentura Bloomberg s odkazem na nejmenované zdroje. Podle agentury krok odráží frustraci Ankary z fakticky zastavených přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Turecké úřady zprávu nekomentovaly.
Turecko vysílá již delší dobu signály, že má zájmy o úzké vztahy se skupinou BRICS. Na začátku června turecký ministr zahraničí Hakan Fidan naznačil, že by Ankara mohla mít zájem o členství ve skupině, která sdružuje země z takzvaného globálního Jihu. V červnu Fidan vystoupil na společném zasedání ministrů zahraničí skupiny BRICS a dalších přizvaných zemí, které tato skupina pořádala v ruském Nižním Novgorodě.
O rozšíření bude skupina BRICS jednat na svém summitu v Rusku na konci října. O vstup do aliance mají vedle Turecka zájem i Thajsko, Malajsie a Ázerbájdžán. Skupina se naposledy rozšířila o několik států na začátku letošního roku.
Podle zdrojů agentury Bloomberg krok odráží frustraci Ankary ze zastavených rozhovorů o vstupu do EU i přesvědčení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že se celosvětové ekonomické a geopolitické těžiště přesouvá k rostoucím zemím, jako jsou Indie či Čína. Podle Erdogana musí Turecko, které je členem Severoatlantické aliance, udržovat dobré vztahy s Východem i západními zeměmi. „Turecko se může stát silnou prosperující, prestižní a efektivní zemí, pokud souběžně zlepší své vztahy s Východem i Západem,“ řekl o víkendu Erdogan v Istanbulu.
Skupinu zemí BRICS spojuje kritika, že ve významných mezinárodních institucích mají převahu západní země. V mnoha dalších oblastech však mají státy skupiny odlišné, až protichůdné zájmy.