ČTK

14. 10. 2024

Evropská komise (EK) Polsku vzkázala, že členské země Evropské unie mají povinnost umožnit migrantům požádat o azyl, napsal dnes bruselský server Politico. Polský premiér Donald Tusk v sobotu oznámil, že kvůli situaci na běloruské hranici chce dočasně a na omezeném prostoru pozastavit právo na azyl. Vůči Tuskovu plánu se veřejně ohradil jeden z jeho koaličních partnerů a uvedl, že nejde o program vlády, ale o program premiérovy Občanské koalice.

Mluvčí EK řekl, že členské státy „mají povinnosti na unijní a mezinárodní úrovni, včetně práva umožnit přístup k azylovému řízení“. Tusk byl v letech 2014 až 2019 předsedou Evropské rady, která mimo jiné spoluurčuje směřování Evropské unie.

Polsko už několik let obviňuje režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že aktivně podporuje migranty z krizových oblastí, aby se snažili dostat do EU přes polskou hranici. Bělorusko je blízkým spojencem Ruska.

„Musíme pracovat na evropském řešení. Takovém, které bude silně působit proti hybridním útokům (ruského prezidenta Vladimira) Putina a Lukašenka,“ cituje Politico mluvčího Evropské komise. EU podle něho nesmí dopustit, aby Rusko a Bělorusko využívaly její hodnoty, včetně práva na azyl, proti ní samotné a podkopávaly v sedmadvacítce demokracii.

Politico poznamenává, že není jasné, jakých částí polské hranice by se Tuskovo opatření týkalo, ani jak chce Polsko zajistit, že opatření bude v souladu s mezinárodním právem.

Tusk podle portálu deníku Gazeta Wyborcza v neděli řekl, že vzorem mu bylo Finsko. Jeho parlament v červenci schválil zákon, který dal pohraničníkům možnost vracet žadatele o azyl, kteří se pokoušejí vstoupit do země z Ruska. Výjimka platí pro děti a handicapované.

Proti Tuskovu plánu se ohradil Szymon Holownia, který je předsedou Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu. Holownia stojí v čele strany Polsko 2050, která je členem Tuskovy vládní koalice. Uvedl, že pro jeho politické uskupení je právo na azyl „svaté“ a že jakékoliv jeho pozastavování by bylo přípustné pouze v případě krajního zhoršení situace na hranici. Na kontrole tohoto opatření by se kromě vlády musel podílet parlament a prezident.

„Tak závažné omezení by se rozhodně nemohlo používat jako ‚prevence'“, napsal Holownia na svém profilu na facebooku. „Důsledně zastáváme názor, že bezpečnost je rozhodně nejdůležitější, ale bezpečnost nevylučuje lidskost,“ dodal.

Tuskův záměr podle deníku Gazeta Wyborcza zřejmě vyvolá spory uvnitř vládní koalice. Kriticky na něj reagoval také zástupce Levice Robert Biedroń, podle kterého premiér s koaličními partnery záměr nekonzultoval.

Polský deník Rzeczpospolita Tuskovo sobotní oznámení považuje za počátek kampaně před prezidentskými volbami, které se budou konat příští rok. Premiér podle něho dospěl k závěru, že kandidátovi liberální Občanské koalice hlasy městských elit pro zajištění místa v prezidentském paláci nestačí.

„On ví, že rozhodnutí, kdo se stane prezidentem, závisí na tom, zda se mu podaří kontrolovat emoce (a buďme upřímní, hlavně strach) milionů Poláků,“ napsala Rzeczpospolita. Kvůli tomu premiér Tusk říká, že „získá zpět kontrolu nad migrací“ a prohlašuje, že chce ilegální migraci zcela zastavit. List připomíná, že Tuskova proevropská strana svého kandidáta do prezidentských voleb ještě nevybrala.

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.