ČTK

14. 10. 2024

Největší opoziční strana v Polsku chce, aby se konalo referendum o migračním paktu Evropské unie a s ním spojovaném systému přerozdělování migrantů. Předseda parlamentního klubu národněkonzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) Mariusz Blaszczak dnes oznámil, že strana začala sbírat podpisy potřebné k vyhlášení referenda. Lidé se k migraci měli možnost vyjádřit i před rokem při parlamentních volbách.

„Migrace je reálné nebezpečí. Nejde ani tak o nelegální migraci z východu, ale o migraci z Německa, o přesouvání migrantů do Polska z Německa,“ řekl Blaszczak v rozhlasové stranici Radio Wnet. Problémem je podle něho to, že lidé z Blízkého východu a ze severní Afriky tlačí na Evropu a „EU, kterou ovládá Německo, se rozhodla zavést migrační pakt, tedy přehazovat tyto lidi z Německa do jiných zemí EU“, uvedl politik z euroskeptické strany. Aby se referendum konalo, muselo by ho podpořit půl milionu lidí.

Státy Evropské unie definitivně potvrdily migrační balíček EU letos v květnu. Česko se zdrželo, Polsko, Slovensko a Maďarsko byly proti. Migrační pakt počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Zavádí také princip, že těm zemím unie, které jsou přetíženy migračním tlakem, ostatní pomohou buď tím, že od nich část migrantů převezmou, anebo je podpoří finančně či materiálně.

Před rokem se v Polsku konalo zároveň s parlamentními volbami referendum, jehož jedna otázka se týkala migrace. Podle politologů jeho konání prosadilo tehdy vládnoucí Právo a spravedlnost, aby k volebním urnám nalákalo své stoupence. Výsledky referenda nebyly závazné, protože se ho nezúčastnil dostatek voličů.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.