V Senátu dnes proběhla konference nazvaná Countering the PRC and Russian Global Nexus (Boj proti globálnímu propojení Číny a Ruska), kterou uspořádal Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost ve spolupráci s projektem Sinopsis a americkým ministerstvem zahraničí.
Akce, která proběhla bez účasti médií, se měla podle organizátorů zaměřit „na boj proti globálnímu propojení Číny a Ruska“.
Úvodní slovo pronesl místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS), zástupkyně koordinátora americké organizace Global China, Henrietta Levinová, a vrchní ředitelka sekce mimoevropských zemí českého ministerstva zahraničí Kateřina Sequensová.
Řečníci se během diskuse podle informací získaných ze Senátu údajně zaměřovali například na „pochopení vztahů mezi Čínou a Ruskem z geopolitického a globálního hlediska nebo na působení Číny a Ruska v mezinárodních organizacích“.
Obecně k probíraným tématům
Z pozvánky na senátní akci máme pouze obecné informace o probíraných tématech. Diskutovat se například mělo o tom, „jaká je povaha současných vztahů mezi ČLR a Ruskem, jak se vyvíjejí“, nebo
zda se „rýsuje za partnerstvím mezi Ruskem a ČLR větší blok (Írán, Severní Korea,
Kuba, Venezuela atd.)“.
K výbušnějším otázkám patří podle programu diskuse o tom, „jak Čína a Rusko využívají multilaterální prostor k podkopávání globálního míru a demokracie“ nebo „jak spolupráce Číny a Ruska destabilizuje mír v indo-pacifickém regionu“ a jak Rusko „posiluje propagandistické narativy Číny vůči Tchaj-wanu“.
Účastníci konference také řešili, jakým způsobem by bylo možné „vybudovat větší globální odolnost vůči kombinované nebo koordinované spolupráci Číny a Ruska“ nebo jak zemím G7 „přesvědčivě demonstrovat rizika“, která Rusko a Čína představují jednotlivě a během společných aktivit.
Diskutovalo se také o podpoře, kterou poskytuje Čína Rusku pro pokračující válku na Ukrajině, a o tom, jaké existuje „propojení Číny, Ruska a KLDR ve vztahu k válce na Ukrajině“. Tématem byla ale také otázka budoucnosti, respektive „jak se vyhnout vysoce rizikovým investicím ČLR do poválečné obnovy Ukrajiny, zejména v oblasti kritické infrastruktury“.