19. 11. 2024

Zde je otázka, která stojí za zamyšlení: Měl internet na váš život celkově pozitivní nebo negativní vliv?

Až budete číst tento článek a doufejme, že se vám bude líbit, zamyslete se nad tím, čeho všeho si na internetu a jeho přínosech ve svém životě ceníte.

  • Máte nějaké oblíbené blogy, které sledujete?
  • Pomáhá vám internet udržovat kontakt se vzdálenými přáteli nebo rodinou?
  • Jak vám internet pomohl ušetřit čas nebo peníze?
  • Sledovali jste v poslední době nějaký dobrý film nebo seriál?

Nyní si vzpomeňte na chvíle, kdy váš vztah s internetem nebyl ideální.

  • Stává se vám, že nutkavě kontrolujete e-maily nebo aktuální zprávy?
  • Strávili jste někdy mnohem více času, než jste předpokládali, procházením sociálních sítí nebo sledováním videí?
  • Podpořil někdy internet nějakou závislost tím, že k ní usnadnil přístup?

Myslím, že mnozí budou souhlasit s tím, že internet je úžasný a mocný výtvor, který je schopen přinášet velké výhody. Souhlasili by také s tím, že internet může vyvolat chování, které je obtížné zkrotit.

Digitální versus fyzický

Jako člověk, který je zvědavý a rád se učí, naprosto souzním s přitažlivostí internetu jako zdroje znalostí. Tato část mé osobnosti je důvodem, proč cítím vlnu štěstí, když vejdu do velké, krásné knihovny.

Ale můj vztah k fyzickému světu knih a časopisů je v něčem zásadně jiný než k digitálnímu světu blogových příspěvků a videí. A myslím, že tento rozdíl je klíčem k odemknutí zdravějšího a uvědomělejšího přístupu k používání internetu.

Jaké jsou tedy základní rozdíly mezi digitálním prostředím internetu a fyzickým prostředím knihovny nebo knihkupectví? Napadají mě tři:

Digitální svět je neomezený, fyzický svět má své hranice.

Digitální svět má hypertextové odkazy, fyzický svět nikoli.

Digitální svět je kdekoli, fyzický svět je jen na určitém místě.

Příliš vysoká míra používání

Jednou z teorií o nárůstu obezity je, že jsme silně přetvářeni naším fyzickým prostředím. Chutné, pohodlné a cenově dostupné nezdravé potraviny v kombinaci s výrazně menší potřebou fyzické aktivity vedly ke globálnímu zdravotnímu problému, kterému nyní čelíme.

Ale co když se něco podobného stane, když lidem poskytnete neomezený přístup k internetu? Obsah, který konzumujeme, od sociálních médií přes videa až po zprávy, je příjemný, dostupný a prakticky zdarma. Hodina strávená na sociálních sítích možná není „škodlivá“ stejně jako nadměrná konzumace cukru, ale boj o její kontrolu je podobný. Dokonce i ti z nás, kteří by si přáli trávit méně času „konzumací“ na internetu, s tím bojují, protože přitažlivost internetu je prostě tak silná. Stejně jako tyto větší faktory vedly ke zhoršení stavu našich těl, může být internet něčím podobným pro naši mysl a duši?

Internet s rozvahou

Můj přístup k této moderní výzvě spočívá ve vytvoření souboru „pravidel používání“, která mi umožňují užívat si internetu, ale s rozvahou.

Internet mě přece jen baví. Bez něj by neexistoval blog, který vedu (ani tento článek). Neexistovala by ani moje práce a na Google Maps bych neobjevil zdaleka tolik skvělých míst.

Ale ze zkušenosti vím, že internet bude brát a brát a brát – pokud neudělám čáru. Pokušení snadného a okamžitého potěšení příliš často převáží nad pozdějším uspokojením ze smysluplné práce a dlouhodobých cílů.

Proto potřebuji pravidla.

Moje osobní pravidla fungují na jedné jednoduché zásadě: předem se rozhodnout, jak chci k internetu přistupovat, abych se nemusel spoléhat jen na sílu vůle a poznal, kdy už toho bylo dost.

Samozřejmě, že stále potřebujete sebekázeň, abyste se drželi pravidel, která jste si sami stanovili. Ale zjistil jsem, že pravidla mi to nějak usnadňují, jako bych poslouchal moudřejší, dospělejší verzi sebe sama, která mi dává včasné rady. Je snazší držet se již přijatého závazku než bojovat s přesvědčivou logikou „ještě pár minut“ v reálném čase.

Mých 6 jednoduchých pravidel

Níže jsou uvedena pravidla, která mi pomáhají používat internet uvážlivěji. Osvojte si je a udělejte si z nich svá vlastní. Denně si je ověřujte, dokud se nestanou zvykem a třeba vám nabídnou takovou podporu, jakou nabídly mně. A možná je to zřejmé, ale tato pravidla obecně platí pro mé osobní, rekreační používání internetu. Pro práci je mým jediným pravidlem soustředit se vždy jen na jednu věc.

Mějte plán pro každé kliknutí. Jedním z mých nejdůležitějších osobních pravidel je „nesurfovat“ po internetu. Zhruba v 90 % případů se předem rozhodnu, že si přečtu nebo zhlédnu jen to, co hledám, a nedovolím si kliknout na jiné zajímavé odkazy.

Nastavte si časovač. Pro těch 10 % času, kdy si prohlížím internet volněji – třeba kontroluji Twitter, si nastavím časovač a přestanu, až zazvoní. Do této doby se mé vnitřní hodiny mnohem zlepšily, ale nastavení časovače je skvělý způsob, jak začít.

Vytvořte si vlastní limity. Mám i další pravidla. Například jsem si nastavil telefon tak, aby mě upozornil, když mi určití lidé z mého blízkého okolí napsali e-mail. Jinak se snažím kontrolovat svůj osobní e-mail jen asi jednou denně. Sepsal jsem si i další jednoduchá pravidla, která jsou pro mě nyní druhou přirozeností.

Přesvědčte se, že méně je více. Jako malé dítě jsem se choval, jako by mi více a více mých oblíbených věcí přinášelo větší potěšení. Samozřejmě jsem se v tom mýlil. Stejně jako první kousek dezertu přináší radost, která s přehnaným mlsáním rychle opadá, platí to i o mém používání internetu. Zjistil jsem, že když si nechám jen trochu víc chuti, dokážu si vychutnat i to menší množství soust, které si vezmu. Opravdu jsem díky tomu šťastnější.

Věnujte svůj volný čas offline aktivitám. Možná si říkáte, že jsem těmito pravidly proti volnému času. Vůbec ne. Myslím si, že odpočinek, zvědavost a zábava patří ke správnému a vyváženému životu. Ale internet je na rozdíl od jiných offline forem trávení volného času příliš snadný. Představte si to jako rozdíl mezi snědením sladké tyčinky a upečením gurmánského dortu. Dort je zážitek a zpomalí vás, abyste si ho mohli více vychutnat. Totéž podle mě platí i pro offline trávení volného času, jako jsou knihy, časopisy, a dokonce i návštěva kina.

Více tvořte a méně spotřebovávejte. Pokud internet používáte pouze ke konzumaci, o hodně přicházíte. Tvorba blogu s mojí ženou se stala jedním z našich oblíbených společných koníčků. Jistě, potěšení z tvorby vyžaduje více úsilí než konzumace, ale jakmile si vytvoříte každodenní návyk, jako se to podařilo nám, pomáhá vám tento impuls posouvat se správným směrem. Jedním z velkých darů internetu je, že mnoho z nás nyní může tvořit mnoha novými způsoby.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.