Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vydalo sadu nejnovějších průzkumů o energetice. Vyplývá z nich mimo jiné, že Češi jsou rozděleni nad přínosem Zelené dohody (Green Deal) a její úspěšností. Většina ji obviňuje ze zvyšování cen energií. Jádro vnímá velká většina kladně.
Přínos Green Dealu
Green Deal jako plán Evropské unie k bezemisní ekonomice vzbuzuje u české veřejnosti smíšené reakce. Zatímco 48 % českých občanů se Zelenou dohodou souhlasí, stejně velká část veřejnosti s ní nesouhlasí, ukazuje průzkum CVVM.
Zároveň ale sedm z deseti (resp. 71 %) soudí, že Green Deal přispívá k neúměrnému zdražování energií. Jen 17 % respondentů pokládá za dosažitelný cíl snížit v ČR emise skleníkových plynů o 55 procent, jak si to Evropská komise pro rok 2030 vytkla. 64 % oslovených si myslí, že tento cíl dosažitelný není.
Dekarbonizace energetiky
Další průzkum zkoumal, jak se Češi dívají na transformaci energetiky, tedy přechod k obnovitelným zdrojům v energetice. Zatímco 50 % českých občanů považuje přechod k tzv. čistší energetice za úspěšný, 43 % jej má za neúspěšný.
Za největší úspěchy přechodu k čistší energetice jsou nejčastěji označovány rozvoj fotovoltaiky, rozvoj jaderné energetiky a odklon od uhlí. Za neúspěch Češi nejčastěji považují vysoké ceny energií, příliš pomalý rozvoj jaderné energetiky a přílišné rozšíření solárních elektráren zabírajících bonitní zemědělskou půdu, zatěžujících rozpočet a zvyšujících ceny elektřiny pro spotřebitele.
42 % občanů pokládá energetický systém v ČR s ohledem na rozdělení výhod a nevýhod mezi různé skupiny společnosti za spravedlivý, 46 % jej má za nespravedlivý.
Postoj k jádru je kladný
Třetí ze série průzkumů CVVM ukázal, že 63 % občanů si myslí, že by se podíl jádra na výrobě elektřiny měl do budoucna zvyšovat, přičemž u mužů je podíl výrazně vyšší než u žen. 22 % dotázaných se domnívá, že by podíl jádra měl zůstat na současné úrovni a 11 % má za to, že by se tento podíl měl snižovat.
S výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany souhlasí přes tři čtvrtiny (78 %) občanů, 16 % pak nesouhlasí.
Co se týče strachu z používání jaderné energie, 75 % respondentů uvedlo, že nepociťuje žádné (34 %) nebo jen malé (41 %) obavy. 19 % své obavy v této souvislosti hodnotí jako střední a 4 % je má za velké.
Vládě při rozhodování o jaderné energetice důvěřuje 58 % občanů, 38 % vládě v tomto ohledu nedůvěřuje. Podle CVVM je reakce na tuto otázku „vždy významně propojená s důvěrou ve vládu jako takovou“. Lidé, kteří nedůvěřují vládě, také častěji nedůvěřují tomu, že vláda správně rozhoduje o jaderné politice, míní ústav.