V rámci schvalování „veterinárního zákona“, předloženého v květnu loňského roku, prošla formou pozměňovacího návrhu také změna zákona o potravinách, která vyostřuje „válku o doplňky stravy“, a probudila další spekulace o ovlivňování zákonodárců farmaceutickými korporacemi, aby kladly stále větší překážky trhu s doplňky stravy. V tomto směru nyní vzniká iniciativa pro hromadné podání ústavní stížnosti.
Pozměňovací návrh podal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s dalšími poslanci, čímž do Zákona o potravinách a tabákových výrobcích přibyl nový odstavec (č. 5 v paragrafu 10 o Uvádění potravin na trh).
Tento odstavec podle zdrojů deníku Epoch Times podnítil iniciativu, která se v posledních dnech začala šířit v obchodních kruzích a na internetu. Vyzývá ke „společnému postupu s cílem zrušit přílepkový zákon“, který je podle autorů výzvy „způsobilý zásadním způsobem zničit či omezit (narušit) trh s doplňky stravy, zejména obsahující byliny a houby a jiné přírodní elementy“.
Autorem výzvy je nevládní organizace Habeas Corpus a inženýr Jiří Plicka, který je také předsedou spolku Unie tradiční čínské medicíny. Výzva má vést k hromadnému podání ústavní stížnosti.
Co se zákonem mění
Odstavec 5 v podstatě uvádí, že cokoliv bude zapsáno na pracovní katalog „nových potravin“ bude zakázáno: „Na trh je dále zakázáno uvádět potraviny uvedené v seznamu Evropské komise ‚EU Novel Food Status Catalogue‘ se statusem ‚novel food‘ nebo s výjimkou doplňků stravy se statusem ‚not novel in food supplements‘.“
Jaký to může mít dopad
Pro pochopení dopadu je třeba vědět, co je onen katalog nových potravin a kdo jej vytváří. Zapisuje do něj pracovní skupina Evropské komise Competent Authority Food Assessment Body (CAFAB), která určuje co je a co není takzvaná „potravina nového typu“ nebo „nová potravina“.
Skupina CAFAB (pdf) nemá veřejně dostupné internetové stránky ani seznam členů. Onen katalog nových potravin veřejně dostupný je, nicméně, nelze v něm najít důležité detaily, jako např. kdy a proč byla nějaká potravina na seznam zapsána.
Katalog CAFAB nepředstavuje rozhodnutí Evropské komise, není pramenem práva, nemá žádný legislativní status. Je to v podstatě interní pracovní dokument blíže nedefinované pracovní skupiny, což konstatoval i Městský soud v Praze v roce 2017. (pdf)
„Do katalogu CAFAB si blíže neztotožněné osoby zapisují a vymazávají v zásadě, co chtějí, takže tvrzení navrhovatele ‚přílepku‘, že dotyčný ‚přílepek‘ přispěje k právní jistotě a zároveň zvýší jak bezpečnost potravin, tak i ochranu zdraví spotřebitelů, není pravdivý,“ píše nevládní organizace Habeas Corpus.
Dle zjištění Epoch Times se někteří prodejci doplňků obávají, že nový zákon strhne vlnu kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která jim začne zakazovat prodej doplňků stravy nebo výrobků obsahující houby jako housenici červenou nebo outkovku pestrou, či kanabinoidy včetně CBD.
Zákon vstoupil v platnost již 1. dubna a podle „katalogu“ už nyní mohou být v České republice zpochybňovány na trhu například tyto substance:
– chryzantéma květ (zlateně)
– kanabinoidy vč. CBD
– coriolus versicolor (outkovka pestrá)
– cistanch, cistanches deserticola (zárazce pouštní)
– knidium, cnidium monnieri (jarva monnierová)
– cordyceps, kordyceps, cordyceps militaris (housenice červená)
– dendrobium, dendrobium nobile (stromobytec)
– škornice a další.