Epoch Times Česko ČTK

a 7. 5. 2026

Aktualizováno v 8:28

Hasiči dnes balí techniku a postupně opouštějí Chřibskou v Českém Švýcarsku. Území, kde od soboty hořelo, předají s největší pravděpodobností dopoledne správě národního parku, která nad ním bude dohlížet. Stupeň požárního poplachu snížili ráno na druhý a zanedlouho podle nich klesne na první.

„V dohledné době vyhlásíme likvidaci požáru,“ řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus. Oheň se rozhořel na 100 hektarech lesa, v jednu chvíli zasahovalo přes 540 hasičů a osm vrtulníků.

Požár vypukl mezi Rynarticemi a Dolní Chřibskou, v oblasti platil zvláštní stupeň poplachu vyhlašovaný při mimořádných událostech. „Dnes ráno bylo na místě sedm profesionálních jednotek a čtyři dobrovolné. Balí se a postupně odjíždí. To platí i pro hasiče z odřadů ze sousedních krajů,“ uvedl Pelikus. Hasičům pomohl déšť. Pršelo už v noci na středu a dnes se intenzivně rozpršelo zhruba hodinu po půlnoci.

Podmínky dohledu nad požářištěm stanoví hasiči. Jejich vyšetřovatel společně s kriminalisty a kynology se psy vycvičenými na vyhledávání zdrojů hoření zjišťují příčinu požáru a prověřují, zda mohlo jít o úmysl, či nedbalost.

Oheň vzplál v podobně náročném terénu jako při rozsáhlém požáru v roce 2022, který hasiči likvidovali tři týdny. Tentokrát ale požár zasáhl desetkrát menší území.

Související témata

Přečtěte si také

Pojistka demokracie, nebezpečné reakce koalice – mladí politici k předběžnému opatření ÚS

Co si o předběžném rozhodnutí Ústavního soudu ve sporu prezident vs. vláda myslí politici z mládežnických organizací různých stran a hnutí?

Čeští záchranáři odcestují na pomoc Venezuele zasažené zemětřesením

Český tým pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin pojede do Venezuely, kterou v noci na dnešek zasáhla dvě silná zemětřesení.

Družice studentů VUT už je ve startovacím modulu rakety Falcon 9 a čeká na let do vesmíru

Družice Kostka, kterou vyvinuli a sestavili pouze studenti a studentky Vysokého učení technického (VUT) v Brně, čeká ve startovacím modulu rakety Falcon 9 společnosti SpaceX na svůj let do vesmíru.

Soud udělil pokutu Komunistické straně Slovenska a jejímu vedení za propagaci komunismu

Soud na Slovensku na konci května potrestal pokutami neparlamentní Komunistickou stranu Slovenska (KSS) a členy jejího vedení za propagaci komunismu.

Dnes je poslední školní den, více než 1,5 milionu žáků a studentů si převezme vysvědčení

Končí školní rok, žáci základních a středních škol si dnes převezmou svá závěrečná vysvědčení. Pro hodnocení své práce si půjde více než 1,5 milionu žáků a studentů, od soboty 27. června jim začnou letní prázdniny.

V tendru na hybridní chladící věže pro Dukovany bude i uchazeč s výrobou v Číně. Jde o bezpečnostní riziko?

Už za pár týdnů má být spuštěn tendr na hybridní chladící věže pro nové bloky v Dukovanech. Jedním z hlavních uchazečů je i maďarská společnost vyrábějící své komponenty v Číně, což by mohlo být bezpečnostním rizikem.

Digitální euro je o krok blíže k zavedení

Hospodářský výbor dal zelenou návrhu Evropské centrální banky na zavedení digitální měny pro celou eurozónu.

Urolitin A: Látka, která může pomoci omladit stárnoucí mitochondrie

Stárnoucí mitochondrie ztrácejí dech. Nová studie ukazuje, jak urolitin A omlazuje buňky a osminásobně zvyšuje vytrvalost svalů.

Zajímavý pohled na umělce a katolicismus v Británii 20. století

Kniha Melanie McDonaghové Konvertité zkoumá, proč přední britští umělci 20. století utíkali před modernitou k římskému katolicismu.