Zástupy veselých, roztomilých robotů volají po nových majitelích. Slovy portálu Wired, který se zabývá počítačovou a IT technologií, čelíme „druhé vlně robotických mazlíčků“.

Ztělesněním přívalu robotických společníků je malá robokočka Kiki, která (kromě toho, že je úžasně roztomilá) dokáže reagovat na hlas majitele a napodobovat změny nálad pomocí dynamických výrazů tváře a vyluzování strojového zvuku.

Kiki byla navržena tak, aby byla energická a přizpůsobovala se povaze majitele, má být totiž lékem na samotu. Její vynálezce Mita Yun vyrůstal jako jedináček, navíc bez zvířecích mazlíčků a proto chce, aby Kiki byla pro osamělé lidi dobrým společníkem.

„Nemůžete přejít od lidí k nelidem.“ – sci-fi autor Philip K. Dick

Sci-fi autoři vždy předpovídali, že roboti budou buď něco jako zabijácký Terminátor nebo jako nápomocný R2-D2. A vypadá to, že přátelský typ robota vyhrává, alespoň na poli robotických domácích mazlíčků. Kdo by nechtěl mít doma společníka, který ho po návratu domů rozveselí?

Přesto si říkám, že přítulní animatronici mohou pocit kousavé samoty, zažívaný mnoha lidmi v současnosti, spíše zesílit než otupit. Koneckonců, jak říká sci-fi autor Philip K. Dick: „Nemůžete přejít od lidí k nelidem.“

Na chvíli se nad tím zamysleme v kontextu vztahů, jaké nabízejí lidé v porovnání s roboty. Přiznejme si, že lidské vztahy jsou často složité. Ať už jde o rodinu, přátele nebo spolupracovníky, spolupráce s druhými si vyžaduje spoustu obětí a často se věci neodvíjejí po našem.

Na druhou stranu vlastnit zvěřinec technologicky vyspělých robotů, kteří působí jako živé bytosti, zdánlivě nabízí možnost vztahu, který není plný komplikovaných a spletitých situací.

A pokud si myslíte, že přeháním, zamyslete se nad tím, jaký dopad na naše vztahy mají dnešní smartphony a sociální média. A teď si představte, že sociální média jsou roztomilý, mazlivý robot.

Jenže, jak podotýká Philip Dick: „Vlastnit podvrh a opečovávat ho má na člověka postupně demoralizující efekt.“ Ten se jasně projevuje v druhu vztahu, jaký nám roboti nabízejí.

Robot má lidem sloužit a nabízet jim vztahy podle jejich vlastních podmínek a časových možností, jenže skutečné vztahy tak nefungují. Jak vám potvrdí každá majitelka kočky, kočka je osobnost a někdy pěkně tvrdohlavá.

Také naši bližní mají své potřeby a touhy, které jim můžeme splnit jen pomocí kompromisů a sebezapření a v tom spočívá ta pravá hloubka vztahů.

Na druhou stranu, čím víc budeme nahrazovat realitu podvrhem, tím víc se necháme izolovat svými kamarády, kteří nám sice poskytnou neomezenou pozornost a nic za to nechtějí, ale zničí nám vztahovou morálku a zesílí pocit osamění. Protože Dick má pravdu: „Nemůžete přejít od lidí k nelidem.“

David Evans pochází ze státu Minnesota v USA. Tento článek byl původně publikován na Intellectual Takeout. Přeloženo z článku naší newyorské redace.