Zdenka Danková

22. 9. 2019

Vysočina – Na hrázi rybníka Peklo v Polné byl v sobotu 21. září odhalen památník válečné události a jejím hrdinům. Americký bombardér, který 16. 12. 1944 splnil svůj úkol v misi nad Zálužím u Mostu, dostal zásah flakem a dolétával jen se dvěma motory. Po poradě s řídícím centrem devítičlenná posádka vyskákala a následně upadla do německého zajetí. Bombardér se zřítil do pole západně od městečka. Příběh měl šťastný konec – zajatci se dožili konce války a shledali se se svými rodinami.

 Liberátor B-24 prchal
Jan Prchal přiblížil historickou událost a uvedl, v jaké publikaci se nachází. (Z. Danková / ET ČR)

Neopracovaný kamenný blok je darem od Petra Vence, živnostníka z Brzkova u Polné. Zatímco čestnou stráž s vlajkami českou i americkou drželi skauti, promluvili iniciátoři události, jako především Dr. Ivan Prokop a Jan Prchal z Klubu Za historickou Polnou, starosta města Jindřich Skočdopole nebo redaktor MF DNES Jaroslav Paclík.

Hudební vstupy s tradiční swingovou hudbou zajistila místní ZUŠ, její ředitel se svými žáky a přáteli, kteří pro tuto příležitost utvořili kvarteto ze saxofonů.

Redaktor J. Paclík shrnul válečnou událost a její důsledky. (Z. Danková / ET ČR)

Válečná operace 16. prosince 1944

„V tento den zavítala nad české země 15th USAAF s úkolem napadnout rafinérii S.T.W. AG v Záluží u Mostu, Ústí nad Labem a opětovně plzeňskou Škodovku. Letoun B-24 Liberator, jenž havaroval u Polné mezi 12,12 – 12,30 hod., patřil k 747th Squadron, 456th Bomb Group, 304. Bombardment Wing se základnou v Stornara v Itálii. Při 171. misi 456th BG. letělo 31 bombardovacích letadel se 75,5 tunami vysoce explozivních bomb s úkolem zničit cíl v Záluží u Mostu.

Letoun B-24 Liberator s názvem „O Reilly ´s Datter´, jenž zakončil svůj osud v Polné, byl vyroben v závodě Douglas ve verzi H-20-DT. V USAAF byl registrován pod číslem 41-28964 a označením ´bílé X´,“ uvádí historické texty městečka Polná.

Kvarteto hraje tradiční swing. (Z. Danková / ET ČR)

Minulému režimu se celkem podařilo tuto válečnou událost odsunout do pozadí.

V publikaci „Polná 1242-1992“ se poprvé objevil i seznam členů posádky:

Truman Lee McMinn – 1st/Lt pilot
Robert Johnson Humes – 2d/Lt co-pilot
John Lewrence Hartnett – 2d/Lt bombometčík
Raymond Samuel Parke – S/Sgt palubní mechanik
Paul Bernard Moore – S/gt střelec zadní věže 
Elvin Charles Hodge – Cpl střelec horní věže
Harold Lelkoy Keen – Cpl střelec dolní věže
Raymond Franklin Martin – Cpl střelec střední věže
Jack Lobdell – Cpl radista

Kamenný blok se zlatou tabulkou a maketou bombardéru Liberator B-24 na hrázi polenského rybníka bude navždy připomínat hrdinství a obětavost válečných pilotů, spojenců, kteří bojovali v prvních liniích proti fašistům.

Liberátor
Neopracovaný kámen se zlatou tabulkou a maketou Liberátoru. (Z. Danková / ET ČR)
Liberátor pamatnik
Neopracovaný kámen se zlatou tabulkou a maketou Liberátoru. (Z. Danková / ET ČR)

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…