Jack Phillips

8. 1. 2020

Íránští vládní představitelé i média informovali o vypálení balistických střel na americké jednotky v Iráku coby odplatu za smrt íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Pentagon útok potvrdil.

Mluvčí Pentagonu potvrdil, že rakety byly odpáleny na minimálně 2 cíle v Iráku, v němž působí americké a spojenecké ozbrojené síly.

„Rakety byly jednoznačně odpáleny z Íránu a zacílené byly minimálně dvě irácké vojenské základny s americkými vojáky a spojeneckým personálem v al-Asadu a Irbílu,“ uvedl Jonathan Hoffman, asistent tiskového oddělení amerického ministerstva obrany. Dodal, že odpáleno bylo přes 12 raket.

Íránská revoluční garda (IRG), jejímž členem Solejmání byl, uvedla ve státním médiu: „V rámci operace mučedník Solejmání byly ve středu v ranních hodinách vypáleny desítky balistických střel na americkou základnu al-Asad, která byla rozdrcena.“

Prohlášení pokračuje: „Udatní vojáci IRG provedli ve jménu mučedníka generála Kásema Solejmáního úspěšný útok s desítkami balistických raket na vojenskou základnu al-Asad. … Varujeme všechny spojence USA, že pokud na Írán zaútočí z jejich zemí, budou cílem vojenské odplaty.“

Letecká základna al-Asad se nachází na západě Iráku. Poprvé ji začaly využívat americké síly po roce 2003 v návaznosti na akci vedenou proti diktátorovi Saddámu Husajnovi. Později základna sloužila pro boj s teroristickou skupinou ISIS v Iráku a Sýrii.

Husajn Salámi, nástupce Solejmáního v čele Revoluční gardy, přísahal u rakve svého předchůdce, že jej pomstí.

Spojené státy tvrdí, že Solejmání stál za zabitím amerických vojáků v Iráku, a předtím, než jej v Bagdádu zabili, obvinili jej z plánování nových útoků. Solejmání také vedl jednotky podporující syrského prezidenta Asada v občanské válce a byl hlavním prostředníkem íránských zájmů v zemích, jako Irák, Libanon a Jemen. Během napjatých vztahů Washingtonu s Teheránem se v úterý setkal ruský prezident Putin s Asadem v Sýrii.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.