Zdenka Danková

27. 1. 2020

Jarní prázdniny bývají v době, kdy zima ještě neskončila nebo jaro ještě nezačalo. Kam se rodiny rozhodnout jet – na sjezdovku nebo do welness studia? Bruslit nebo hrát kopanou? Někde ještě funguje kluziště, jinde mají zamrzlé rybníky. Vlekaři sjezdovek na poslední chvíli doufají, že jim jarní prázdniny pomohou zvýšit návštěvnost letošní slabé zimní sezóny.

Pozor na změnu v jízdním řádu o školních prázdninách

Stane se vám, že dorazíte včas na svou každodenní zastávku nebo stanici a náhle zjistíte, že váš obvyklý spoj tentokrát nejede. Proč? Školáci mají jarní prázdniny, a tudíž některé spoje v době prázdnin, nejezdí. Takže – nezapomeňte se podívat pozorně do jízdních řádů, když se blíží jakékoliv školní prázdniny.

„Termíny jarních prázdnin (dle ustanovení vyhlášek) byly dříve školám stanoveny  příslušnými školskými úřady. Ministerstvo bylo o stanovených termínech pouze informováno.Takto stanovené termíny jarních prázdnin byly často (co do počtu okresů) do jednotlivých týdnů velmi nerovnoměrně rozděleny,“ sdělila pro ETAneta Lednová, tisková mluvčí MŠMT ČR.

„Z uvedeného důvodu bylo od školního roku 1993/1994 stanovení termínů jarních prázdnin ministerstvem a školskými úřady konzultováno. Termíny jarních prázdnin pro jednotlivé okresy pak byly součástí souboru pedagogicko-organizačních informací pro příslušný školní rok,“ doplnila tisková mluvčí Lednová.

Potom přišla změna.

Rozdělení termínů jarních prázdnin

„Počínaje školním rokem 1996/1997ministerstvo pevně stanovilo pro jednotlivé okresy rotační šestiletý model termínů jarních prázdnin. V současnosti jsou termíny jarních prázdnin pro jednotlivé okresy stanoveny v příloze vyhlášky o organizaci školního roku (č. 16/2005 Sb.)“.

Jarní prázdniny znamenají volno pro 1.380.620 žáků.

„Rozdělení prázdnin po okresech je z organizačních důvodů, aby měly děti ze všech regionů možnost např. lyžování a pořadatelé měli v uvedeném termínu dostatek kapacit atd.Termíny jarních prázdnin se tak každým rokem pro jednotlivé okresy o týden posouvají. Začátek jarních prázdnin je dán vyhláškou v únoru, konec v březnu.“

Uvidíte, jaké na vás vyjde počasí. Zda jarní nebo ještě zimní.

Termíny jarních prázdnin pro školní rok 2019/2020 přinášíme zde: https://www.epochtimes.cz/2020/01/23/jarni-prazdniny-2020/

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.