Pokračující sucho v ČR směřuje uživatele k hospodárnějším technologiím využití pitné vody. Podle odborníků jedním z více řešení je rostoucí obliba dálkových odečtů vody. Zajišťuje vyšší komfort pro uživatele, lepší hospodaření s vodou či dílčí řešení problémů se suchem.

Tato technologie se v českém prostředí pomalu stává standardem, v posledních letech ji přitom začínají využívat zejména menší obce. Vzhledem k očekávanému suchu bude poptávka po těchto řešeních růst i v letošním roce.

Možnost provést odečet spotřeby vody, aniž by bylo nutné pouštět cizí osobu do domu či bytu, se pomalu stává standardem. Technologie založené především na radiové komunikaci, se kromě velkých měst dostávají i do menších obcí.

„Z hlediska zvyšující se poptávky po našich řešeních menší obce jednoznačně vedou… Oslovuje je zejména jednoduchost, ale také praktičnost nejen co do hospodaření v obci, ale také směrem k jejím obyvatelům, pro které dálkový odečet znamená vyšší komfort. V neposlední řadě hraje velkou roli také problém sucha,“ uvedl Ivo Winkler, vedoucí technického oddělení společnosti Enbra, která se zaměřuje na instalaci dálkových odečtů vody.

„Vedla nás k tomu jednoduchost prezentovaného systému a možnost provádět odečty, … aniž by si někdo v domácnosti musel brát dovolenou. Systém prakticky naplnil naše představy. Hlavní přínos je možnost provést odečty stavů a historii spotřeby kdykoliv. Kromě výše uvedených předností je rozhodně přínosem i možnost pracovat s historií spotřeby vody jednotlivých domácností za posledních patnáct měsíců,“ sdělil Jiří Kováč, starosta Bohatic.

Sucho ovlivní způsob odečtů i letos – zákazy až v poslední řadě

Venkovni Bazen
Venkovního bazén, ilustr. foto. (John M / Flickr.com)

Dálkové odečty také umožňují monitorovat dodržování omezení odběrů vody z vodovodu pro účely kropení travnatých porostů či napouštění bazénů, ke kterým obce stále častěji sahají z důvodu sucha. Dovedou zároveň odhalit i takzvané černé odběry. Starostové a vedení obcí je tak mohou zavčas eliminovat.

„Podrobný a přesný monitoring spotřeby vody a na něj navázaná ekonomická opatření, postihující vysoké odběry v době sucha a nedostatku vody, jsou jistě jedním z důležitých opatření. Administrativní regulace a zákazy by měly být až poslední možností, protože zákazy jsou společensky i ekonomicky nejméně akceptovatelné,“ uvedl Josef Vojtěch Datel, předseda České asociace hydrogeologů.

Zmíněné plýtvání vodou je spolu se suchem podle Winklera klíčovým důvodem, proč po dálkových odečtech tuzemské obce nejen čím dál častěji sahají, ale proč tak budou činit i v budoucnu. Problémy se suchem je totiž trápí čím dál více a zatím nic nenasvědčuje tomu, že v letošním roce by tomu mělo být jinak. Pro obce však instalace dálkových odečtů neřeší vyloženě příčiny, ale zejména následky sucha.

Podle zdroje: TZ Lesensky.cz