Zdenka Danková

14. 9. 2020

Brněnský cyklus 8 kouzelných večerů začne 24. září v Besedním domě koktejlem hudby, divadla, slova, zpěvu, fantazie a choreografie ve „Snové” pantomimě Michaela Haydna. Již 9. sezónu oblíbeného cyklu Bacha na Mozarta! zahájí v Besedním domě operní pantomima – hudební barokní Sen s mimy a Arnoštem Goldflamem.

Zahajovací koncert sezony nabídne kromě poslechu barokní hudby taky ojedinělou podívanou v hudebním Snu Michaela Haydna s pantomimou a Arnoštem Goldflamem.

Představení mělo premiéru v Salzburku 25. února 1767, v předvečer narozenin arcibiskupa Schrattenbacha, svou současnou českou premiéru zažilo v červenci letošního roku na Hudebním festivalu Znojmo, kde zaznamenalo vřelé přijetí publika.

Der Traum je komponován v době vzniku oblíbeného žánru pantomimy. Na rozdíl od baletního představení pohyb tanečníků v pantomimě vyplývá přímo z děje a připomíná tak populární hudebně dramatický žánr 20. století, muzikál. Představení si proto určitě užijí nejen milovníci léty ověřené klasické hudby, ale také fanoušci jiných hudebních žánrů, tance nebo divadla.

Již dávno před Wagnerovým vynálezem Gesamtkunstwerk, přišli někteří autoři s ideou zesílení účinku hudby, slova a obrazu na publikum. Bratr slavnějšího Josefa, Michael Haydn, tuto myšlenku přetavil do pravého divadelního ´fantasy´ Snové obrazy se snoubí v syntéze hudebních vokálních a instrumentálních žánrů, aby strhly posluchače do fantastického víru pozdně barokních emocí,“ zve na koncert dirigent a zakladatel Czech Ensemble Baroque Roman Válek.

Po zahajovacím koncertě budou v sezoně následovat další proslulé tituly i novodobé premiéry. Vedle známých jmen se představí také mladí, perspektivní umělci. Kromě zmíněné snové pantomimy se můžete těšit na virtuózní žalm, vznešené rekviem, pastýřskou mši, oratorium o „Síle hudby“s Krystianem Adamem v hlavní roli, speciální vokální program, znovuobjevení F. I. Tůmy a novodobou světovou premiéru oratoria pozdního moravského baroka.

8 KONCERTŮ – změna programu vyhrazena:

„SEN“ – operní pantomima, čt 24. 9. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM: M. Haydn: Der Traum, scénické provedení pantomimy
SOLI K. T. Lichtenecker, J. M. Procházka, M. Böhmová

VYPRAVĚČ: A. Goldflam
„Snová” pantomima Michaela Haydna s vypravěčem Arnoštem Goldflamem

DIXIT DOMINUS

ST 21. 10. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM: H. Purcell: Anthems, G. F. Händel: Dixit Dominus HWV 232 SOLI R. Kružíková, Z.Badárová, L. Karafiátová Netušilová aj.

Virtuózní žalm 110 „Pravil Hospodin” teprve 22 letého Georga Friedricha Händela z jeho „italského” období.

FUX KAISERREQUIEM

ST 18. 11. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM: J. J. Fux: Rekviem K.51, „Kaiserrequiem“, moteta

Vznešené rekviem vídeňského císařského skladatele Johanna Josepha Fuxe, které na věčnost doprovázelo členy císařského rodu.

HARMONIA PASTORALIS

Čt 17. 12. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM: Georgius Zrunek: Vánoční mše F dur

První slovenská Vánoční mše s lidovými motivy, kterou roku 1766 složil františkánský mnich Georgius Zrunek.

ALEXANDER’S FEAST

17. 2. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM: G. F. Händel: Alexander’s Feast, HWV 75 SOLI K. Adam, M. Böhmová, J. M. Procházka

Händelovo první anglické oratorium s podtitulem „Síla hudby” s polským tenoristou Krystianem Adamem v hlavní roli.

SBOROVÝ KONCERT

10. 3. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM: H. v. Bingen, G. Allegri, O. Lasso, L. Victoria, H. Purcell, J. Desprez, A. Pärt, F. Poulenc, O. Gjeilo aj.

Sbor Czech Ensemble Baroque ve vokálním programu plném paralel i protikladů aneb co se mění a co zůstává?

TŮMA: REQUIEM

12. 5.| 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM: F. I. Tůma: Requiem, De profundis

První z řady plánovaných spartací děl Ignáce Tůmy zahajuje dlouhodobý projekt, který naváže na znovuobjevení díla F. X. Richtera. Novodobá světová premiéra jeho rekviem.

BROSMANN: O VOS OMNES

10. 6.| 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM: J. A. N. Brosmann: oratorium O vos omnes, Mše a moll

Novodobá světová premiéra oratoria pozdního moravského baroka.

Czech Ensemble Baroque je špičkový evropský soubor, který se specializuje na hudbu baroka a klasicismu ve stylové interpretaci na dobové nástroje v progresivním, svěžím podání. Na jeho koncertech poznáte, že vážnou hudbu je možné úspěšně prezentovat „jinak“. Srozumitelně, uvolněně, poutavě s nadhledem. Vyberte si koncert, nebo rovnou celý cyklus, a naplánujte si 8 krásných večerů.

Cenově zvýhodněné předplatné na 9. koncertní sezonu Bacha na Mozarta! v Brně lze pořídit až do zahájení cyklu a již od 850,- Kč za všech 8 koncertů.

*sleva se vztahuje na děti do 12 let, studenty po předložení průkazu ISIC, seniory a držitele průkazu ZTP a ZTP/P (průvodce zdarma). 

Související témata

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.