Orientovat se ve změti nabídek bank, kterých navíc není málo, dá zabrat. A co teprve poplatky? Přečtěte si, co znamená poplatek za dotaz úřední osoby a jestli i vy neplatíte zbytečné peníze navíc.

I když se v posledních letech bankovní sektor snaží bankovní poplatky redukovat, obezřetnost se vyplatí. Ať už si zakládáte nový bankovní účet, nebo jste dlouholetým klientem, podívejte se na průzkum poplatků, které si finanční instituce účtují. Neplatíte zbytečně některé z nich i vy?

Vybírat, nebo nevybírat?

Dobrou zprávou je, že pokud přemýšlíte o zřízení bankovního účtu, máte na výběr z mnoha institucí, které nabízí jeho bezplatné založení i vedení. Trochu jiná situace však nastává ohledně výběrů hotovosti.

Některé banky zpoplatňují zejména výběry z cizích bankomatů, částky se přitom pohybují v rozmezí od 10 Kč až do 100 Kč, v ojedinělých případech to může být i více. To samé platí i pro vybírání peněz z bankomatů v zahraničí. Výše poplatků je variabilní a závisí i na typu bankovního účtu. Pozor si dejte i v případě, že se na bankomatu jiné banky pouze díváte na zůstatek peněz. I to bývá zpoplatněno.

Záhadná úřední osoba

Jedna z nejzáhadnějších sazeb, které si finanční instituce účtují, se nazývá poplatek za dotaz úřední osoby. A co si pod ním představit? Situaci, kdy se banky na klienta a jeho účet ptá soud, policie, notář nebo jiná úřední osoba. Klient o dotazu ani nemusí vědět, přesně za něj v některých bankách zaplatí.

Nezanedbatelné peníze vás mohou stát i poplatky za zúčtování převodu mezi bankamipoplatky za samotné převzetí platebního příkazu (například když půjdete vložit peníze v hotovosti na přepážku a bankovní úředník transakci zaeviduje).

Nejabsurdnější taxy

Banky disponující kamennými pobočkami si obvykle účtují výběr i vklad hotovosti na přepážce. Částky bývají podobné jako u výběrů z bankomatů, tedy v rozmezí od 10 Kč až do 100 Kč za jeden vklad.


V anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek, kterou každoročně vyhodnocuje server bankovnipoplatky.cz, se na předním místě umístil vklad třetí osobou. Až půjdete babičce vložit na účet její důchod, připravte si nějakou tu korunu navíc. Od poplatku vás může zachránit jedině plná moc, tedy že budete vkládat peníze jménem majitele účtu.

Platit za něco, co musím používat?

Rádi používáte online bankovnictví? Podívejte se, jestli právě vaše banka neúčtuje poplatek za autorizační SMS. Jestli se vám zdá taková taxa neférová, nemýlíte se. Autorizační SMS je bezpečnostní prvek, který nemůžete obejít. Tudíž platíte za něco, co potřebujete k užívání dalších služeb bankovního poskytovatele.

Bohužel, ne všem poplatkům se lze vyhnout. Obecně však odborníci doporučují vyřizovat co nejvíce transakcí online. Ty bývají buď zdarma, případně za ně zaplatíte jen symbolickou částku. Zkuste se také porozhlédnout u konkurence a srovnat si jednotlivé nabídky. Možná vás překvapí, co všechno v současnosti nabízejí jiné banky.