Firma z oboru volebních technologií, Smartmatic, žaluje v souvislosti s prezidentskými volbami 2020 Fox News Media, právničku Sidney Powell, bývalého starostu New Yorku Giulianiho a několik dalších. Tvrdí, že se „zapojili do konspirací a šířili o Smartmaticu dezinformace“.

Smartmatic se dožaduje odškodnění v hodnotě minimálně 2,7 miliard amerických dolarů jako kompenzaci za ztráty způsobené tím, čemu říká „dezinformační kampaň“ proti společnosti. Firma tvrdí, že obžalovaní vznesli falešná obvinění o její roli ve volbách 2020, o charakteru společnosti, a jejích vazbách s Venezuelou.

V žalobě (pdf) firma uvádí, že tyto „dezinformace“ pomohly obohatit obžalované, kteří tak získali více sledovanosti či čtenářů, zvýšili si výdělek anebo se „zavděčili odcházející administrativě“.

Dále se v textu žaloby uvádí: „Ztráta Smartmaticu byla ziskem obžalovaných.“ „Lhali. A konali tak vědomě a záměrně. Smartmatic se dožaduje, aby nesli zodpovědnost za tyto lži a za ztrátu, kterou jejich lži způsobily.“

Fox News Media a Sidney Powell se vůči tvrzením v žalobě ohrazují. Mluvčí Fox New media ve stanovisku pro Epoch Times popsal žalobu jako „neopodstatněnou“.

„FOX News Media je zavázaná k poskytování plného kontextu ke každé zprávě s informacemi jdoucími do hloubky a transparentním názorem. Jsme hrdí na vaše pokrytí voleb 2020 a proti neopodstatněné žalobě se budeme u soudu rázně bránit,“ informují ve svém stanovisku.

V prosinci se televize rozhodla odvysílat několik vstupů, které se zaměřovaly na námitky a ověřování informací z předchozích zpráv, na které Smartmatic reagoval s tvrzením, že obsahují „falešné a pomlouvačné informace“ a pohrozil sporem. Vstupy byly vysílané napříč pořady kanálů Fox News a Fox Business Network. Vystupoval v nich Eddie Pereze, expert z nezávislého Open Source Election Technology Institute, který se vyjadřoval k několika tvrzením.

V rozhovorech řekl Perez hostům, že v listopadových volbách neviděl žádný důkaz o překlápění hlasů softwarem Smartmaticu.

Právnička Powellová reagovala na žalobu v e-mailové odpovědi pro Epoch Times: „Bumerang udeří jako tuna cihel,“ odvolávajíc se na místopřísežná prohlášení, ze kterých vzešla její tvrzení.

Giulianiho tisková kancelář na požadavek Epoch Times k vyjádření zatím nereagovala.

Smartmatic uvedl, že pro volby 2020 poskytl volební technologii, systémovou integraci, vývoj software a logistiku pouze pro kalifornský okres Los Angeles.

Společnost podala žalobu u manhattanského soudu ve státě New York. Kromě již zmíněných jsou mezi obžalovanými také hlasatelé Fox News Lou Bobbs, Maria Bartimoro a Jeanine Pirro.

Překlad původní zprávy: J. S.