Zdenka Danková

3. 3. 2021

Prázdninové čtení bývalo pro školáky oblíbenou složkou letních prázdnin. Času bylo dost, knížek také habaděj. Když nestačila domácí knihovna, půjčovalo se od sousedů nebo z obecní knihovny.

Zážitků z knížek bylo také mnoho, protože čtené slovo probouzí obrazotvornost, jiskří fantasii a inspiruje ke skutečným činům. A když si děti dost načetly, mohly osvojené příběhy použít ve hrách.

Hrálo se na Indiány, lovce mamutů, námořníky, piráty, lovce kožešin, hledače pokladů, rytíře a princezny apod., řekněme, tehdy něco na způsob současného LARPu.

Zaženeme chmury

Současný lockdown nás drží zavřené doma a přináší chmury, a tak hledáme způsoby a možnosti, jak toto období překonat. Hledáme šití, pletení, pastelky a papír – anebo si vzpomeneme, jak jsme jako mladí kdysi rádi prožívali pěkné chvíle nad knížkou.

Nejvíce zatěžkávací dobou je pravděpodobně povinnost zůstat v karanténě. Je to nezbytná ohleduplnost vůči ostatním, pokud jsem se potkali s Covidem-19.

Nezoufejme však. Jakmile si spočítáme dny a hodiny, můžeme si udělat rozvrh činností, kterými se v době „domácího vězení“ můžeme zabývat.

K četbě knihy nepotřebujeme společníka, a tak s četbou můžeme začít ihned. Čtení knižních příběhů má ještě další dobrou vlastnost, a to, že zapomeneme na přítomnost, ve které se nacházíme.

„Čtení je nejlepší učení. Sledovat myšlenky velkého člověka – to je ta nejzajímavější věda.“ To nám zanechal velký autor A. S. Puškin, který býval sám vděčným čtenářem literatury.

„Dokážu velmi dobře přežívat o samotě – když mám něco dobrého ke čtení.“ – četbu jako lék proti samotě doporučuje Sarah J. Maas, americká spisovatelka fantasy literatury pro mládež i dospělé.

„Měl rád všechny knihy, protože se mu čtení líbilo jako činnost, měl rád to kouzlo, že může čmáranice na papíře v hlavě měnit na slova.“ – poznamenává John Green, autor knihy Příliš mnoho Kateřin.

„Čtení je spolupráce čtenáře se spisovatelem.“ – pravil Otto František Babler, český knihovník a překladatel (1901–1984).

„Psaní a čtení jsou pro mě synonymem k existenci.“ –  poznamenává Gertrude Stein, americká sběratelka umění a experimentální spisovatelka románů, poezie a divadelních her (1874–1946).

„Lidé už nečtou. Je to smutný stav. Čtení je jediná věc, která vám umožní používat vaši představivost. Když sledujete filmy, je to vidění někoho jiného, že?“ – ujišťuje Lemmy Kilmister, britský písničkář (1945–2015).

„Jestliže čtení neovlivňuje náš život, konání a myšleni, tak je škoda číst.“ – mínil Anton Pavlovič Čechov, ruský dramatik a prozaik (1860–1904).

„Život se podobá knize. Blázen v ní letmo listuje, moudrý při čtení přemýšlí, poněvadž ví, že ji může číst jen jednou.“ –  Jean Paul, německý spisovatel (1763–1825).

„Člověk při čtení hledá poučení, zábavu, napětí. Hlavně však hledá sebe.“ – moudře prohlásil Prokop Málek, český lékař, vysokoškolský pedagog a vědec (1915–1992).

Během čtení tedy můžeme najít sebe.

„K dobré knize je třeba dobrých čtenářů.“ – věřil Victor Hugo, francouzský spisovatel (1802–1885), který napsal vícero strhujících románů, jež byly zfilmovány.

„Nemám slov, abych vyjádřil, co cítím při čtení knih. Trávím spoustu času čtením, protože to velmi miluji. Dokážu se v té knížce úplně ztratit a zapomenout, kde jsem. Filozofie je můj oblíbený předmět. To, co je skvělé na čtení, je, že na jednom řádku můžete narazit na něco, co jste se snažili vyjádřit celý život, nebo něco, na co jste se snažili přijít celý život.“ –  zanechal nám po sobě své vyznání Michael Jackson, americký zpěvák (1958–2009).

„Kniha dobrá je poklad, kniha špatná je duch mučící.“ – Herbert Louis Samuel, britský politik (1870–1963).

Proto si dobře vyberme knihu, do které se ponoříme, až zapomeneme na celý svět.

Přejeme zábavné čtení všem lidem uvízlým v lockdownu.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.