Americký prezident Joe Biden ve středu oznámil další zamýšlený výdajový balíček „American Family Plan“ v hodnotě 1,8 bilionu $, který je směrovaný do oblasti vzdělávání, péče o děti a zdravotní péče pro rodiny. Financovaný má být především ze zvýšeného zdanění bohatých Američanů.

Plán kombinuje výdaje v objemu jednoho bilionu amerických dolarů a zbylých 800 miliard připadne na daňové škrty a slevy na dani pro rodiny se středním a nízkým příjmem.

Mezi hlavní položky návrhu patří 200 miliard $ na bezplatné předškolní služby po tříleté a čtyřleté děti, 109 miliard $ na bezplatné dvouleté studium na tzv.„community college“ (pozn. obdoba VOŠ s komunitní působností), rozšíření slevy na dani za dítě, financování školení učitelů, rozšíření slevy na daních pro bezdětné dospělé s nízkým příjmem. Dále se v návrhu počítá s 225 miliardami určenými do programů na péči o děti a vytvoření národního programu mateřské dovolené.


Jde již o třetí výdajový „mega-balíček“, který Biden navrhl od svého 100denního působení ve funkci prezidenta. Prvním byl „covidový balíček“ v hodnotě 1,9 bilionu, který schválily obě komory Kongresu jen díky většině demokratické strany (tj. bez podpory republikánů). Druhým „infrastrukturním balíčkem“ v hodnotě 2,25 bilionu $ se zákonodárci teprve zabývají.

„Prezident bude navrhovat soubor opatření, které zajistí, že nejbohatší Američané zaplatí jejich část na daních, zatímco těm s příjmem 400 000 $ a méně se daně nezvýší,“ uvedl ve stanovisku Bílý dům.

Tento návrh bude zároveň protikladem Trumpových daňových škrtů. Jednomu procentu Američanů s nejvyšším příjmem se zvýší daňové zatížení z 37 na 39,6 %. Biden také navrhuje zvýšení daňové sazby z kapitálových zisků (např. z prodeje akcií, nemovitostí) pro domácnosti s kapitálovým příjmem nad milion dolarů.

Demokraté Bidenův návrh oceňují, a především jejich progresivně-levicové křídlo. Např. kongresmanka za New York A. Ocasio-Cortezová pochválila progresivitu Bidenovy politiky v rozhovoru pro CNN: „Myslím, že Bidenova administrativa a prezident Biden rozhodně předčili očekávání progresivců.“

Naopak, republikáni spatřují v balíčku další krok k progresivní socialistické politice. Bývalý ekonomický poradce Trumpovy administrativy Larry Kudlow řekl, že zdanění kapitálových zisků bude nejvyšší v historii USA a také mezi všemi velkými zeměmi a opatření můžou mít negativní dopad na investice.

Vážení čtenáři, naší prací vyplňujeme mezery na českém trhu s informacemi. Sledujeme události v Číně i v USA z nezávislého úhlu. Podporujeme tradiční kulturu a vzestup morálních hodnot. Podpořte naši činnost darem, podpoříte tak naše zpravodajství. Děkuji Vám,

Milan Kajínek, šéfredaktor Epoch Times ČR.

Republikánský kongresman Lee Zeldin kritizuje Bidena za návrhy, které podporují progresivní agendu a nejsou akceptovatelné pro oba politické tábory, což je protichůdné s předvolební rétorikou Bidenovy kampaně.

Senátor Romney poukázal také na fakt, že balíčky nové administrativy daleko přesahují objem ročního federálního rozpočtu, který se pohybuje v mezích 1,4–1,5 bilionu dolarů.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.