Masooma Haq

29. 4. 2021

Americký prezident Joe Biden ve středu oznámil další zamýšlený výdajový balíček „American Family Plan“ v hodnotě 1,8 bilionu $, který je směrovaný do oblasti vzdělávání, péče o děti a zdravotní péče pro rodiny. Financovaný má být především ze zvýšeného zdanění bohatých Američanů.

Plán kombinuje výdaje v objemu jednoho bilionu amerických dolarů a zbylých 800 miliard připadne na daňové škrty a slevy na dani pro rodiny se středním a nízkým příjmem.

Mezi hlavní položky návrhu patří 200 miliard $ na bezplatné předškolní služby po tříleté a čtyřleté děti, 109 miliard $ na bezplatné dvouleté studium na tzv.„community college“ (pozn. obdoba VOŠ s komunitní působností), rozšíření slevy na dani za dítě, financování školení učitelů, rozšíření slevy na daních pro bezdětné dospělé s nízkým příjmem. Dále se v návrhu počítá s 225 miliardami určenými do programů na péči o děti a vytvoření národního programu mateřské dovolené.

Jde již o třetí výdajový „mega-balíček“, který Biden navrhl od svého 100denního působení ve funkci prezidenta. Prvním byl „covidový balíček“ v hodnotě 1,9 bilionu, který schválily obě komory Kongresu jen díky většině demokratické strany (tj. bez podpory republikánů). Druhým „infrastrukturním balíčkem“ v hodnotě 2,25 bilionu $ se zákonodárci teprve zabývají.

„Prezident bude navrhovat soubor opatření, které zajistí, že nejbohatší Američané zaplatí jejich část na daních, zatímco těm s příjmem 400 000 $ a méně se daně nezvýší,“ uvedl ve stanovisku Bílý dům.

Tento návrh bude zároveň protikladem Trumpových daňových škrtů. Jednomu procentu Američanů s nejvyšším příjmem se zvýší daňové zatížení z 37 na 39,6 %. Biden také navrhuje zvýšení daňové sazby z kapitálových zisků (např. z prodeje akcií, nemovitostí) pro domácnosti s kapitálovým příjmem nad milion dolarů.

Demokraté Bidenův návrh oceňují, a především jejich progresivně-levicové křídlo. Např. kongresmanka za New York A. Ocasio-Cortezová pochválila progresivitu Bidenovy politiky v rozhovoru pro CNN: „Myslím, že Bidenova administrativa a prezident Biden rozhodně předčili očekávání progresivců.“

Naopak, republikáni spatřují v balíčku další krok k progresivní socialistické politice. Bývalý ekonomický poradce Trumpovy administrativy Larry Kudlow řekl, že zdanění kapitálových zisků bude nejvyšší v historii USA a také mezi všemi velkými zeměmi a opatření můžou mít negativní dopad na investice.

Republikánský kongresman Lee Zeldin kritizuje Bidena za návrhy, které podporují progresivní agendu a nejsou akceptovatelné pro oba politické tábory, což je protichůdné s předvolební rétorikou Bidenovy kampaně.

Senátor Romney poukázal také na fakt, že balíčky nové administrativy daleko přesahují objem ročního federálního rozpočtu, který se pohybuje v mezích 1,4–1,5 bilionu dolarů.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.