Jana Novotná

3. 5. 2021

Diskuse o významu rodiny a manželství

Ve čtvrtek 29. dubna 2021 probíhala v Poslanecké sněmovně debata o kulturních hodnotách a významech manželství. Na jednání sněmovny byly ve stejný den zařazeny dva návrhy. Jeden chce posílit prestiž a ochranu tradiční rodiny (matka, otec a děti) změnou ústavy. Druhý chce naopak význam manželství změnit na „svazek dvou osob“, a tím otevřít institut manželství pro homosexuální svazky.

Před hlasováním o těchto změnách v ústavě a občanském zákonu České republiky zazněla celá řada proslovů, faktů a argumentů, které budeme postupně publikovat. Všechny je naleznete pod heslem: Diskuse o významu rodiny a manželství.

Poslanec Lubomír Volný (Volný blok) ve svém projevu vyzdvihoval především to, že LGBT komunita má podle něj stoupající nároky, a zatímco na začátku prohlašovala, že úplně dostačující bude zákonné řešení formou registrovaného partnerství, o několik let později někdo další začal vznášet nové požadavky.

Boj za práva „jinosexuálů“ probíhá podle Volného v několika stupních. „Začalo se bojovat za práva jinosexuálů na úrovni partnerství. Druhým stupněm, ke kterému nikdy nemělo dojít, je manželství. Už vyžadují manželství.“

Podle Volného je v Evropě a ve světě vidět, jakým způsobem aktivity LGBT komunity postupují a čeho chce nakonec dosáhnout a jakým způsobem to změní společnost.

„Ty požadavky nikdy nepřestanou narůstat,“ říká Volný. „Ti, kteří před deseti lety páchali dobro tím, že prosadili registrované partnerství, už jsou zastaralí pro novou generaci pachatelů dobra a revolucionářů. Nová generace je nespokojená a chce k tomu něco přidat.“

Podle Volného se jedná o postupnou změnu společnosti a jejích hodnot. „Další generace, která přijde po nich, bude zase nespokojena. A budou k tomu chtít zase přidat nějakou svou přidanou hodnotu.“

„Třetím stupněm, ke kterému nikdy nemělo dojít, jsou adopce. Čtvrtý stupeň bude to, co se děje ve Spojených státech, a co se děje i v některých zemí západní Evropy, a to je preference u adopce. Že vy dostanete body navíc za to, že jste gay nebo lesbický pár. Děje se to ve Spojených státech, děje se to v západní Evropě,“ uvedl Volný. Konkrétní případy neuvedl.

Děti mají mít právo přednostně na úplnou rodinu. A výroba dětí pro homosexuální páry je týráním dětí.“

Volný dále poukazoval na změny v rodinné kultuře a etice, které přinášejí některé homosexuální a lesbické svazky.

„Ty děti mají mít právo přednostně na úplnou rodinu. A výroba dětí pro homosexuální páry je týráním dětí a je proti jejich lidským základním právům. Protože když si dva pánové pronajmou dělohu, tak týrají své dítě, které nikdy nepozná svoji matku. Když si dvě dámy půjčí sperma, tak týrají své dítě, které nikdy nepozná svého otce,“ uvedl Volný.

Výrazem „pronajmout dělohu“ Volný odkazoval na praxi, kdy se homosexuálové toužící po dítěti uchylují k takzvanému „surogátnímu mateřství“, což je vytvoření dítěte za pomoci laboratorní asistence, kdy jedna žena daruje (prodá) vajíčko, muži jej nechají laboratorně oplodnit svými spermiemi, a poté je vajíčko vloženo další ženě do dělohy, která jej (za peníze) odnosí, porodí a homosexuálnímu páru ho předá. Konkrétní případ se nedávno řešil v Kalifornii, kdy jedna holčička má v dokumentech oficiálně zapsány tři otce, byť skutečným biologickým otcem je pouze jeden z nich. (O případu informoval server idnes.cz, článek si můžete přečíst zde.)

„Já si nedovedu představit, že bych neznal svou identitu. Že bych do konce svého života nevěděl, kdo je má matka, kdo mě nosil pod srdcem, nebo kdo je můj otec. Z koho pocházím. Kdo je jeho otec a otec jeho otce. A tohle všechno vy tím, že si vyrábíte děti, kradete svým dětem, a tím je týráte.“

Podle Volného je právo dětí na to, znát své rodiče, „nadřazeno právu jakéhokoliv homosexuála nebo lesbičky nebo transsexuála nebo pedofila na to, aby on měl dítě“.

Podle poslance Volného není uvažování o legalizaci pedofilie nikterak nereálné, protože „dříve nebo později se dopracujeme opravdu i k pedofilii, která je tajně tolerována v mnoha západoevropských zemích kvůli muslimské komunitě“.

„A pokud někdo bude tvrdit, že to není pravda, tak lže sám sobě. V Německu jsou zdokumentovány případy, kdy stát nezasahuje proti manželstvím s nezletilými, a přitom je to znásilňování. Není to žádné pohlavní zneužívání, je to znásilňování dětí. A postupně toto bude legalizováno.“

Volný svými slovy zřejmě odkazoval na skutečnost, že v roce 2018 Spolkový soudní dvůr (Nejvyšší občanský a trestní soud v Německu) vydal rozhodnutí, že zákon, který v roce 2017 přijal německý parlament a který zakazuje dětské sňatky, může být protiústavní, protože všechna manželství, včetně sňatků uzavřených podle práva šaría, jsou chráněna ústavou. O rozhodnutí soudu informoval ve svém článku Soeren Kern z think-tanku Gatestone Institute. Konkrétní projednávaný případ se týkal 14-leté syrské dívky, která se ještě na území Sýrie vdala za svého 21-letého bratrance, a v roce 2015 společně přišli v rámci migrační vlny na území Německa. Kern se v článku domnívá, že Spolkový soudní dvůr svým rozhodnutím vytvořil precedent, na nějž se budou moci odvolávat obránci dětských sňatků a dalších zákonů, které pocházejí z odlišných kultur.

„Naším úkolem je to brzdit,“ prohlásil Volný na jednání sněmovny. „Naším úkolem je nedovolit, aby dneska, nebo v této sněmovně, padla tato hranice.“

Příspěvky poslanců do diskuse naleznete zde.


Poznámky: 100. schůze poslanecké sněmovny 29. dubna 2021 – pořad schůzehlasovánístenoprotokoly a videozáznamy – dopolední a odpolední.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.