Trestní případ týkající se neoprávněného odběru orgánů v nelicencované sanitce v Číně vrhá podle expertů světlo na obvinění čínského režimu ze zneužívání politických vězňů ke státem organizovanému odebíraní orgánů.
Případ nedovoleného obchodování s orgány, který se v dubnu 2021 dostal před nejvyšší soud čínské provincie An-chuej, vyvolal v čínských médiích senzaci.
19. dubna 2021 čínské zpravodajské portály Tencent a NetEase informovaly, že lékař se proti svému trestu odnětí svobody odvolal k nejvyššímu zemskému soudu v provincii An-chuej. Lékař byl spolu se třemi dalšími lékaři v červenci 2020 odsouzen za nedovolené odebírání orgánů. Tresty odnětí svobody pro odsouzené se pohybují mezi 12 a 28 měsíci.
Lékaři byli shledáni vinnými z účasti na nedovoleném odběru jater a dvou ledvin pacientce Li Pcheng poté, co zemřela v nemocnici. Obvinění přišlo poté, co syn zesnulé ženy, Š‘ Siang-lin, informoval úřady, že transplantace orgánů jeho matky nebyly uvedeny v oficiální transplantační databázi.
Čínská státní média uvedla, že Š‘ začal mít podezření poté, co zjistil, že jeho bratrancovi Š‘ C‘-ťünovi bylo dva dny po transplantaci orgánů jeho matky vyplaceno 200 000 juanů. Podle čínských úřadů dárci orgánů v Číně nedostávají žádné peníze za dárcovství.
Podle zpráv v médiích peníze vyplatil místní podnikatel Chuang Čchao-jang, který byl vloni odsouzen k 10 měsícům vězení za svou účast na neoprávněném odběru orgánů.
Čtyři lékaři, kteří se proti verdiktu odvolali, tvrdili, že jejich činy byly schváleny státem a že jednoduše plnili rozkazy svých nadřízených v nemocnici.
O tomto případu čínská státní média široce informovala a nebyl na žádných sítích cenzurován.
Podle závěrů soudního tribunálu v Londýně v Číně dochází ve velkém měřítku k odebírání orgánů politickým vězňům, a to pod vedením čínského režimu, který z těchto operací profituje. O odběrech orgánů organizovaných státem však nepadla v čínských médiích žádná zmínka.
Podle státních médií byla játra paní Li použita k transplantaci ve vojenské nemocnici a obě její ledviny byly odeslány do nemocnice poblíž metropole Tchien-ťin nedaleko Pekingu. Obě nemocnice byly americkou nevládní organizací WOIPFG klasifikovány jako podezřelé z transplantování orgánů politických vězňů.
Ilegální odběr orgánů
Li Pcheng, 53letá žena z okresu Chuaj-jüan ve východočínské provincii An-chuej, zemřela v lidové nemocnici v okrese Chuaj-jüan 15. února 2018. Čtyři dny před smrtí byla podle státních médií převezena na jednotku intenzivní péče poté, co byla zraněna svým nevlastním synem, který ji napadl sekerou.
12. února 2018, poté, co strávila den na jednotce intenzivní péče, byla v kritickém stavu. Údajně u ní mohlo kdykoli dojít k selhání plic.
Odsouzený Jang, zástupce vedoucího lékaře a vedoucí nemocnice na jednotce intenzivní péče, se staral o paní Li, když přišla na oddělení.
Podle zpráv místní mediální společnosti to byl právě Jang, kdo přesvědčil manžela a dceru paní Li, aby podepsali dobrovolné prohlášení o dárcovství orgánů. Dříve jim bylo slíbeno, že za to dostanou zaplaceno.
Yang nejprve slíbil, že rodině bude vyplaceno 160 000 juanů (ca 20 000 Euro). Synovec paní Li údajně lékaře požádal, aby zvýšil platbu na 200 000 juanů. Podle zpráv z médií manžel a dcera paní Li podepsali prohlášení 14. února 2018, den před její smrtí.
Poté, co získal souhlas rodiny, Jang zavolal Chuang Sin-liho, který pracoval v nemocnici v nedalekém městě Nan-ťing. Ten měl vyšetřit stav jejích orgánů. Podle místních médií Chuang rozhodl, že její orgány jsou způsobilé k transplantaci.
V té době byl Chuang hlavním lékařem v nemocnici Nan-ťingu Drum Tower Hospital, která je přidružena k lékařské univerzitě v Nan-ťingu. Chuang předtím pracoval v Lidové nemocnici Ťiang-su, což je státní nemocnice v hlavním městě provincie Ťiang-su.
Podle státních médií Chuang zařídil, aby jeho bývalý kolega Lu Šen a další lékař Wang Chaj-lang odebrali orgány umírající ženy v sanitce. Lu Šen byl hlavním lékařem hepatobiliární a pankreatické chirurgie v Lidové nemocnici Ťiang-su. Wang Chaj-lang pracoval jako stomatolog ve všeobecné nemocnici Chuaj-pej Miners General Hospital v provincii An-chuej.
Orgány od Li byly odebrány bezprostředně po její smrti. Nebylo však jasné, kde byla sanitka zaparkována, když k operaci došlo.
Nelicencovanou sanitku vlastnil jistý Ou Jang, který byl odsouzen na jeden rok a jeden měsíc ve stejném procesu jako podnikatel Chuang Čchao-jang a čtyři lékaři.
Podle čínských státních médií koupil Ou Jang sanitku v roce 2015 od státního zdravotního střediska ve městě Su-čou v provincii An-chuej. Od té doby pro sanitku získal novou poznávací značku a začal vozidlo používat k přepravě pacientů z oblastí poblíž místních nemocnic.
V červenci 2020 byli všichni čtyři lékaři u místního soudu v provincii An-chuej usvědčeni z trestného činu úmyslného „zničení mrtvoly“.
Hlavní lékař Lu Šen byl shledán vinným pouze z odběru orgánů z těla paní Li. Ostatní tři lékaři však byli shledáni vinnými z provádění nezákonných odběrů orgánů u 10 dalších lidí v okrese Chuaj-jüan v letech 2017 až 2019.
Podrobnosti o těchto 10 lidech nejsou známy. Bylo však zjištěno, že podnikatel Chuang Čchao-jang byl hlavním organizátorem těchto komerčních operací. Ou Jang, majitel nelicencované sanitky, se také podílel na nelegálním odběru orgánů od 7 z 10 lidí uváděných lidí.
Lékař Lu Šen byl odsouzen k jednomu roku vězení. Chuang, Jang a Wang byli odsouzeni na čtyři měsíce, dva roky a dva měsíce, a dva roky vězení.
Lékaři se odvolali ke střednímu soudu ve městě Peng-pu v provincii An-chuej. Soud jejich odvolání zamítl a v srpnu 2020 potvrdil rozsudek nižšího soudu. Obžalovaní tvrdili, že pouze plnili rozkazy svých nadřízených v nemocnici a jejich kroky byly nadřízenými schváleny.
19. dubna 2021 čínské platformy Tencent a NetEase uvedly, že Lu Ta-chaj (pseudonym Lu Še-na) uvedl, že se odvolal k nejvyššímu soudu provincie, tady k Nejvyššímu lidovému soudu v provincii An-chuej.
Státem organizovaný odběr orgánů
Nemocnice, kde probíhalo odebrání a transplantace jater a ledviny paní Li, jsou dvě. Je to 302. Nemocnice osvobozenecké armády a První ústřední nemocnice v Tchien-ťinu. Tyto dvě nemocnice byly zařazeny do seznamu nevládní vyšetřovací organizace WOIPFG se sídlem v USA pro jejich údajnou roli při odebírání orgánů vězněným příznivcům meditační praxe Falun Gong.
Podle WOIPFG provedla Nemocnice Lidové osvobozenecké armády velké množství transplantací jater. Podařilo se jim zdokumentovat 310 operací v období mezi dubnem 2005 a dubnem 2010 a 146 operací mezi květnem 2010 a prosincem 2012.
Příznivci meditační praxe Falun Gongu, známé také jako Falun Dafa, jsou od roku 1999 čínským režimem tvrdě potlačováni. Podle Informačního centra Falun Dafa byly miliony následovníků Falun Gongu poslány do věznic, pracovních táborů, psychiatrických léčeben a dalších zařízení.
Už v roce 2000 se objevily zprávy o tom, že čínský komunistický režim systematicky zneužívá zadržené následovníky Falun Gongu ke komerčním transplantacím. V té době v Číně neexistoval žádný oficiální systém dárcovství orgánů. Poté co existenci této praxe v Číně potvrdila kanadská vyšetřovací zpráva v roce 2006, čínští představitelé začali prohlašovat, že orgány pocházejí hlavně z popravených vězňů, odsouzených k trestu smrti.
Posun narativu
Skutečnost, že případ paní Li nebyl v Číně cenzurován a že čínská státní média se jím značně zabývala, je významná, uvedl předseda vyšetřovací skupiny WOIPFG v nedávném rozhovoru pro čínskou kancelář deníku Epoch Times.
Doktor Wang Č‘-jüan prohlásil, že se čínský režim pokouší použít tyto případy k vytvoření příběhu, podle kterého se všech těchto zločinů dopouštějí pouze organizovaní jednotlivci, a že se je čínské úřady snaží zastavit.
Ve skutečnosti je role čínského režimu v odebírání orgánů politických vězňů široká a aktivní, říká doktor Wang. Tak velké množství transplantací je podle něho možné provádět díky spolupráci mezi vládními agenturami, čínskou armádou, policejními jednotkami a vojenskou policií, jakož i regionálními stranickými a vládními agenturami.
Wang rovněž prohlásil, že soudní verdikty byly pro lékaře celkem mírné. Čínský režim chtěl případ použít k propagandistickým účelům, proto ho nechali v médiích a na sociálních sítích hojně propírat. Navíc bylo patrné, že všichni lékaři na svou obranu uváděli, že jednali podle pokynů svých nemocnic.
Podle posledních informací získávaných z Číny nevládní organizací WOPFG, některé čínské nemocnice zřejmě stále odebírají orgány zadržovaným příznivcům Falun Gongu.
Kontroverze transplantačního odvětví v Číně v posledních letech přitáhly větší pozornost Západu, a zejména USA (2016), ale také Evropské unie (2013 a 2016), které následně v tomto směru kritizovaly čínský režim za závažné porušování lidských práv.
Ve Spojených státech přijalo osm okresů ve Virginii rezoluci odsuzující pokračující praxi odebírání orgánů od politických vězňů v Číně. 15. dubna 2021 přijal texaský senát podobné usnesení.
Začátkem března 2021 předložili poslanci v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů návrh zákona, který bude čínský režim činit odpovědný za odebírání orgánů. Pokud by byl zákon přijat, umožnil by vládě USA uvalit sankce na jednotlivce a vládní úředníky odpovědné za obchodování s orgány nebo odebírání orgánů politickým vězňům.
Tuto praxi v minulosti odsoudila řada evropských zemí a některé přijaly zvláštní legislativu a omezení svých občanů pro vycestování do Číny za účelem transplantace. Od roku 2006 byla v této oblasti provedena řada vyšetřování z různých stran a bylo vydáno několik vyšetřovacích zpráv.
Původní článek byl vydán newyorskou redakcí deníku The Epoch Times s názvem: Jailing of 4 Doctors for Illegal Organ Extraction in China Casts Spotlight on Forced Organ Harvesting (německá adaptace ds). Z článku německé redakce přeložila G. K. Pro českou redakci upravil M. K.