Republikáni ze Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů považují wuchanskou laboratoř za místo původu nového koronaviru vzhledem k obrovskému množství nepřímých důkazů, které mají k dispozici. Odmítají tvrzení čínské vlády o přirozeném výskytu.

Zpráva publikovaná 19. května 2021 uvádí, že „existuje význačné nepřímé důkazy … které podporují únik z laboratoře jako původ COVID-19“.

„Naproti tomu se objevilo jen málo nepřímých důkazů, které by podpořily tvrzení Čínské lidové republiky, že se COVID-19 objevil přirozeně a že se přenesl z některých jiných druhů na člověka,“ uvádí zpráva Zpravodajského výboru Sněmovny USA.

COVID-19, nemoc způsobená wuchanským koronavirem, se poprvé objevila v čínském centrálním městě Wu-chan koncem roku 2019, kdy byla skupina případů nakežení spojována s místním mokrým trhem.

O více než rok později zůstává původ viru neznámý. Nyní se pozornost zaměřila na teorii, že virus unikl z laboratoře ve městě Wu-chan, tedy z Wuhanského institutu virologie (WIV).

WIV je domovem jediné čínské laboratoře P4, to znamená laboratoře s  nejvyšší úrovní biologické bezpečnosti, a nachází se nedaleko od mokrého trhu. V lednu zveřejnilo ministerstvo zahraničí zprávu, v níž se uvádí, že Wuchanský institut virologie prováděl pokusy na netopýřím koronaviru přinejmenším od roku 2016. Institut rovněž prováděl „laboratorní pokusy na zvířatech“ pro čínskou armádu nejméně od roku 2017.

Ještě důležitější je, že ministerstvo uvedlo, že má důvod se domnívat, že „několik výzkumníků uvnitř WIV onemocnělo na podzim roku 2019, před prvním identifikovaným případem nákazy, s příznaky odpovídajícími jak COVID-19, tak běžným sezónním onemocněním“.

Čínský režim popřel, že by původ viru souvisel s Wuchanským institutem virologie, a prosazuje přirozenou zoonotickou hypotézu – že virus byl na člověka přenesen ze zvířecího hostitele. Nicméně Pekingu se dosud nepodařilo identifikovat původní živočišné druhy, které údajně přenesly virus na člověka.

Podle zprávy už Peking otestoval více než 80 000 zvířat a stále nedokázal identifikovat původní druhy hostitelů.

Kromě toho zpráva poukazuje na případy předchozích úniků virů z laboratoří v Číně, včetně jednoho úniku z laboratoře v Pekingu v roce 2004.

Celý článek naleznete zde (anglicky).