9. 6. 2021

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová vybídla v dopise kolegy z Demokratické strany, aby našli způsob k protlačení návrhu volebního zákona Senátem.

Rozsáhlá reforma mění zásadně „pravidla hry“. Současné kompetence pro řízení a nastavení pravidel voleb leží v rukou jednotlivých států. Návrh zákona „For The People Act“ (též H.R. 1/S. 1) by ale přesměroval mnohé z těchto kompetencí na federální vládu.

Pelosiová řekla, že návrh musí být přijat, aby se zastavilo potlačování voličů, zamezilo se ovlivňování politiky penězi zájmových skupin, zastavily se volební manipulace a aby „zesílil hlas běžných lidí“.

H. R. 1 již prošel Sněmovnou reprezentantů (stejně jako i v minulém volebním období) díky nadpoloviční většině, kterou v ní demokraté drží. Proti hlasovali všichni republikáni a pouze jeden demokratický kongresman – Bennie Thompson.

Situace v Senátu je ale složitější. Počet křesel obou stran je stejný a pro 791- stránkový návrh (pdf) by muselo hlasovat všech 50 demokratů (a misky vah by vychýlil hlas předsedkyně Senátu Harrisové).

Nicméně, demokratický senátor Manchin je proti návrhu zákona. Svůj postoj již avizoval několikrát. Dle něj musí takový návrh podpořit obě strany, jinak by to rozpoltilo společnost ještě více.

Joe Manchin během slyšení v Kapitolu. Washington, 27. leden 2021. (Jim Watson / AFP prostřednictvím Getty Images)

„Věřím tomu, že hlasovat za volební legislativu jen po stranické linii zničí již tak oslabené vazby naší demokracie, a proto budu volit proti For the People Act,“ napsal v The Charleston Gazette-Mail.

Pelosiová nazvala snahy republikánských států o zabezpečení voleb prostřednictvím prokazování se identifikačním dokladem, pravidelným čištěním registračních listin voličů a omezováním korespondenčního hlasování útokem.

„Nacházíme se v kritickém momentě kvůli republikánským útokům na naši demokracii,“ řekla Pelosi.

Po prezidentských volbách 2020 začaly mnohé státy pracovat na návrzích zákonů, jejichž cílem je upevnit integritu voleb. Republikáni totiž během voleb zaznamenali mnohé neregulérnosti v souvislosti s korespondenčním hlasováním a volební technikou. Demokraté ale důkazy o pochybení odmítají.

Georgia před několika měsíci schválila sérii volebních reforem, kterou demokraté ostře kritizovali a označovali za snahy republikánů o „potlačení“ voličů a komplikování volebního systému. Naopak, republikáni své snahy vidí ve světle prokazatelnějšího systému, ve kterém se započítají pouze platné hlasy.

Předseda Soudního výboru Senátu Dick Durbin (demokrat) na dubnovém slyšení řekl: „Zákon, který si získal největší pozornost za poslední týdny, je ten, který minulý měsíc podepsal guvernér Georgie. Pro obyvatele Georgie bude těžší volit předčasně nebo prostřednictvím absenčního hlasování, a nabízení vody voličům ve frontách bude trestným činem.“

Dle factchecks.com ale nový volební zákon Georgie neztěžuje voličům volit předčasně a ani neklasifikuje jako trestný čin nabízení vody voličům ve frontách – zaměřuje se však na potlačení politických skupin, které lákají voliče jídlem a pitím s cílem ovlivnit jejich hlasování.

Republikánský senátor Grassley řekl, že v době, kdy obě voličské základny mají pochybnosti o integritě voleb, „polarizační rétorika, které zresluje historii, není nápomocná“.

Šéf senátních demokratů Chuck Schumer avizoval, že hlasování o návrhu volebního zákona proběhne koncem června a budou tak moci bojovat „proti potlačování, které se děje ve státech po celé zemi ve prospěch velké lži prezidenta Trumpa“.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.