Zdenka Danková

17. 6. 2021

Jak se to ten Jirásek mohl dozvědět? Po takové dávné a dávné době? Říká se, že „není šprochu, aby v něm nebylo pravdy trochu“. Ověřit už to nelze. Nikdy se už nedozvíme, zda si to Alois Jirásek spolu s Mikolášem Alšem vymysleli, aby podpořili národní uvědomění či české obrození. Nebo kde vzali to celkem romantické vyprávění?

Podle staré pověsti české jakýsi vůdce svého kmene, praotec Čech, hledal volné území k obydlení pro svůj lid zmítaný válkou. Šli a šli, v kožených sandálech, lněných oděvech a v kožešinách, se svými rodinami, vedouce s sebou domácí zvířata, až spatřili na obzoru tu nízkou horu. Když společně vystoupali na vrchol kopce a rozhlédli se po krajině, působila klidně a úrodně. Tehdy vůdce lidu pronesl památnou větu: „To je ona, země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající.“ A to byl konec hledání a začátek osídlení.

Dvě cesty

Pokud se vypravíte na vrchol, stoupání není dlouhé, ale pořádně strmé.

Na vrcholek Řípu vedou dvě cesty: jedna vychází z parkoviště a je široká a zpevněná.

Druhá vychází ze vsi Ctiněves a vine se jako úzká pěšina mezi stromy a tmavými sopečnými kameny. Na úpatí pěšiny naleznete odpočívadlo, vybudované lidmi ze vsi Ctiněves, nabízející příjemné posezení.

Obě cesty stoupají vzhůru celkem příkře. Na vrcholku vás čeká rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. A také občerstvení s posezením ve stínu stromů. A to je cíl namáhavého výstupu.

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp byla postavena v 11. – 12. století. Poprvé je o ní písemná zmínka v roce 1126, kdy nechal kníže Soběslav I. opravit stávající kostelík na památku vítězné bitvy u Chlumce. Jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší dochované stavby v Česku. Je významnou církevní i kulturní památkou.

Rotundu lze vevnitř navštívit a vyšplhat do její špice, ale výhled z ní není. Zato krásné vyhlídky nalezneme na několika místech pod vrcholkem Řípu. Můžeme shlédnout do kraje pod sebou z Pražské nebo Mělnické vyhlídky, s popisem toho, co na obzoru vidíme. Mimo jiné rozpoznáme Milešovku nebo hrad Házmburk.

V nejbližším okolí vedou různé naučné stezky, jako třeba Lužická cesta nebo Blanická stezka.

Ledčicích potkáte nově založená Boží muka, příjemné posezení a neschází naučná stezka, díky které se můžete dozvědět mnoho zajímavého o zdejším kraji. Stezka vás dovede do Mnetěše, odkud se také dostanete až na Říp.

Říká se, že každý Čech by měl alespoň jedenkrát za život navštívit horu Říp a podívat se do kraje stejným pohledem, jako náš údajný praotec.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.