Zdenka Danková

19. 6. 2021

„Kujme pikle, kujme pikle, obvyklé i neobvyklé,“ pěvecky recitoval v pohádce Šíleně smutná princezna se spolu-spiklencem Darkem Vostřelem, oba v černém, vlastně v černobílém úboru.

20. června by oslavil 99. let svého narození známý český herec Josef Kemr. Chlapec z pražských Vinohradů měl podle přání svého otce studovat obchodní školu, aby se v životě prakticky uplatnil.

„Vyrůstal na Královských Vinohradech jako syn prostých řemeslníků, …jeho touha po divadle byla tak silná, že jedné noci doslova utekl z domova a připojil se k divadelní společnosti A. Budínské – Červíčkové, která objížděla různé ´štace´ po Čechách. Bylo to za války, hrálo se v zatemněných a válečně nevytopených sálech, a to byla jediná dramatická konzervatoř, kterou mladý Josef Kemr absolvoval,“ vzpomíná na tohoto herce otec Michael, premonstrátský kněz a duchovní z Želivského kláštera nad knihou Milana Caise.

„Studovat herectví mu zakázal jeho otec, který dbal o to, aby měl nějaké stálé zaměstnání pokud možno ´pod penzí´, jak se tenkrát říkalo,“ vyprávěl otec Michael pro ČRO Regina.

Téměř celou válku strávil Josef u kočovné herecké společnosti. Později se mnohem lépe uplatnil ve filmu. Perličkou je, že první herecký honorář si vydělal již v deseti letech na pódiu Vinohradského divadla v inscenaci „Polská krev“ a šlo o 5 Kč. Navzdory otcovým představám, synek se lépe uchytil u divadla. Dost mu pomohl jeho přítel, Rudolf Hrušínský.

Kromě divadelního měl Kemr navíc i hudební nadání, které někdy rovněž ve filmu uplatnil. Jak sdělil jeho bratr pro web vira.cz: „Role rekreanta Vyhlídky ve filmu Dovolená s Andělem byla psaná Josefovi přímo na tělo. Josef přes celé léto o prázdninách poctivě sedával v lese a hrál na cello právě tu skladbu, která se pak ozvala ve filmu…“ 

„Všechny své postavy ztvárňoval neuvěřitelně jednoduchou hereckou zkratkou, zajímavou fyziognomií, úspornými gesty, melancholickou mimikou a zastřeně kvílivým hlasem,“ uvádí ČSFD.cz

Známe Josefa Kemra především z filmových komedií, jako byla třeba Dovolená s Andělem, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero, S čerty nejsou žerty aj.

Jaký byl skutečně jeho civilní život?

Jeho bratr Ludvík vyprávěl, že oba byli rodiči vychováváni v náboženské víře. Už jako hoši sloužili jako ministranti ve vinohradských kostelích. Jako zkušený a již uznávaný herec Josef Kemr vzpomínal, že kvůli své neskrývané víře měl problém s režisérem Otomarem Krejčou. Krejča se Kemra ptal, proč pokaždé smeká, když prochází kolem kaple. A podotkl k tomu, zda by mohl svoje náboženské počínání skrývat a praktikovat je tajně? Měl obavy, že mu hercovo počínání může zkomplikovat život v totalitním Československu, když jej angažuje do svých filmů.

1986 Tomasek Kostel Kemr
Josef Kemr s kardinálem Tomáškem – katedrála sv. Víta, květen 1986. (foto: -IMA-)

Avšak Kemr odpověděl, že na rozdíl od jiných nemůže svou víru v Boha skrývat. Když se pak po letech spolu znovu potkali, Krejča na něj zavolal: „Josefe, Pán Bůh s vámi!“

Kemr to pak zhodnotil, že: „To je vám nádherný oblouk, jak se z komunisty stal věřícím, to jest člověkem, který nevěří v konečnost hmoty.“

Oženil se s herečkou a divadelní režisérkou Evou Foustkovou, jež byla starší než on. Měl rád kočky, o kterých se bavil s Ljubou Skořepovou. Choval jich i osm a o každé mluvil s láskou, vzpomínala kdysi herečka Ljuba.

Herci Josefu Kemrovi měl být udělen titul zasloužilý člen Národního divadla. Odpověděl dopisem na ÚV KSČ, kde stálo:

„Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku, která bije, ještě políbil a poděkoval.“

Velkou roli sehrál i v listopadu 1989, kdy vystoupil na Letenské pláni před statisíci demonstranty.

Osvobozenou zemi pak opustil v lednu 1995, na poslední pouť jej vyprovodil jeho přítel kněz Jiří Kusý. 

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.