Republikáni v Senátu v úterý večer zablokovali návrh zákona o volbách, který prosazovali demokraté. Využili k tomu obstrukce nazývané „filibuster“. Podle tohoto pravidla je potřeba k přikročení o hlasování o návrhu zákona získat 60 hlasů, přestože k samotnému odhlasování návrhu je potřeba 51 hlasů. V Senátu je nyní rozložení sil 50 na 50, přičemž rozhodující hlas má při nerozhodném výsledku předsedkyně Senátu, demokratka Kamala Harrisová.

Spoluautory návrhu zákona byli všichni demokraté kromě senátora Joea Manchina, který jej označil za příliš stranický a navrhl vlastní zákon týkající se voleb. Manchin nicméně nakonec hlasoval pro umožnění rozpravy o návrhu zákona.

Již dříve demokratický senátor uvedl, že bude hlasovat pro schválení opatření, protože chce „najít společnou řeč s demokratickými kolegy ohledně nové verze zákona, která zajistí, že naše volby budou spravedlivé, dostupné a bezpečné“.

Prezident Joe Biden a kongresoví demokraté prohlásili, že přijetí zákona „Pro lidi“ (tzv. For the People Act“) je nutné kvůli tomu, že zákonodárné sbory států vedených republikány přijaly v posledních měsících vlastní opatření týkající se integrity voleb.

Před hlasováním Biden na Twitteru napsal, že zákon si zaslouží být přijat, protože „demokracie je v ohrožení“, a dodal, že je třeba „chránit posvátné právo volit a zajistit, abychom si ,my, lid‘, vybírali naše [vůdce]“.

Republikáni označili návrh zákona za stranické uchopení moci, které by zásadně změnilo průběh federálních voleb.

Republikánští senátoři v této argumentaci pokračovali i v úterý, přičemž v čele hlasování stál vůdce senátní menšiny Mitch McConnell.

McConnell prohlásil, že republikáni se budou dovolávat filibusteru, protože „Senát je překážkou pouze tehdy, když je politika chybná a proces prohnilý“, a zároveň dodal, že horní komora „není překážkou pro volební zákony prováděné správným způsobem“.

Manchin navrhl přidat ustanovení o celostátní povinnosti identifikace voličů, proti čemuž se postavilo mnoho demokratů.

Článek byl redakčne upraven a zkrácen. Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.