Snímek sledující osudy jednoho z nejslavnějších českých sportovců, který si odnesl čtyři zlaté medaile z olympiády, vstoupí do českých kin koncem srpna 2021. Tři z medailí získal na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 v běhu na 5 km, běhu na 10 km a maratonu. Ve všech těchto disciplínách zároveň překonal dosud platné světové rekordy.

Zejména jeho vítězství v maratonu se stalo senzací, protože Zátopek se pro tuto disciplínu rozhodl na poslední chvíli a nikdy předtím v ní nezávodil. Jak později uvedl, jeho strategie pro maraton byla jednoduchá, držet se Jima Peterse, britského držitele světového rekordu.

Po úmorných prvních patnácti kilometrech, kdy už Peters věděl, že přecenil své síly, se ho Zátopek údajně zeptal, co si zatím o závodu myslí. Překvapený Angličan chtěl Zátopka zmást, a prohlásil, že tempo je dost pomalé. Důvěřivý Zátopek prostě zrychlil, Peters závod nakonec nedokončil a Zátopek vytvořil nový olympijský rekord.

O čem film bude

Film Zátopek nabídne nejen vyprávění o zrodu mimořádného sportovce a jeho cestě k dnes již neopakovatelnému úspěchu, ale bude také o osudovém setkání a celoživotní lásce dvou lidí, kterou nedokázaly zlomit ani sportovní nebo životní prohry.  

„Od počátku jsem si přál, aby nebyl zatěžkaný ostychem, nebo přehnanou úctou k Emilu Zátopkovi. A jak jsem ho poznával prostřednictvím všeho, co jsem se o něm dozvídal, jsem přesvědčený, že právě přehnanou úctu by si nepřál. Chtěli jsme udělat Emila i Danu s lehkostí. V příběhu, který má humor i emoci,“ říká režisér, producent a spoluautor scénáře David Ondříček.

V halvních rolích Neužil a Issová

„Když odhlédnu od samotné sportovní přípravy, kdy jsem se musel fyzicky proměnit, musel jsem se pokusit najít Emila v sobě. To je jasný. Když se na to podívám zpětně, myslím, že David Ondříček ve mně styčné body s Emilem viděl dřív než já sám,“ vzpomíná na počátky nejvýraznější role své filmové kariéry Václav Neužil.

„Samozřejmě jsem sháněl materiály, četl knížky, hovořil s lidmi, kteří Emila znali atd. Ve chvíli, kdy jsem v sobě Emila měl, už jsem se nepotřeboval soustředit na to, kdy klapne klapka. I kdyby se měnil plán natáčení, točily se jiné scény, bylo mi to vlastně jedno. Protože jsem mohl v Emilovi existovat kdykoliv,“ dodává herec.

„Na tenhle film jsem se moc těšila. A pokud jsem měla na počátku nějaké obavy, tak čím víc jsem se dozvídala o životě Emila a Dany, tím víc jsem se těšila. S Vaškem Neužilem jsme si říkali, že jak jsme se zanořili do přípravy, došli jsme do bodu, kdy jsme se cítili jako jejich kamarádi, nebo spíš, že oni jsou naši přátelé. Celá práce byla ohromně radostná,“ říká Martha Issová.

Zápletka

Australský rekordman Ron Clarke v pohnutém roce 1968 v Praze klábosí s legendárním běžcem Emilem Zátopkem. (Falcon.cz)

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života.

Filmový tvůrci chtějí divákům nabídnout „komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí, a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu“.  

Snímek má být podle autorů také příběhem o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě.