WASHINGTON – Představitelé Spojených států a Tchaj-wanu 29. června po pěti letech obnovili obchodní rozhovory, což rozzlobilo komunistický režim v Pekingu, který si nárokuje svrchovanost nad liberálně demokratickým ostrovem.

Obnoveny byly rozhovory o rámcové dohodě o obchodu a investicích (TIFA), které byly pozastaveny v roce 2016. Na virtuálním zasedání se zástupci USA a Tchaj-wanu zavázali prohloubit obchodní a investiční vztahy.

Úřad obchodního zástupce USA, který jednání vedl, v prohlášení uvedl, že obě strany projednaly širokou škálu otázek, včetně vytváření pevných dodavatelských řetězců a boje proti nucené práci a změně klimatu.

Po virtuálním setkání hlavní tchajwanský obchodní vyjednavač John Deng zopakoval, že Tchaj-wan usiluje o uzavření dvoustranné obchodní dohody.

„Vyjádřili jsme USA, že Tchaj-wan doufá v podpis obchodní dohody,“ řekl Deng novinářům. „Věříme, že pokud budeme i nadále tvrdě pracovat, jednoho dne svého cíle dosáhneme.“

Americká obchodní agentura se zavázala zintenzivnit spolupráci s Tchaj-wanem a souhlasila s tím, že bude nadále pořádat schůzky na pracovní úrovni. Vyhnula se však zmínce o jednáních o komplexní dohodě týkající se volného obchodu.

„Na zasedání Rady TIFA představitelé USA zdůraznili význam americko-tchajwanských obchodních a investičních vztahů a vyjádřili přání silnější a důslednější angažovanosti do budoucna,“ uvádí se v prohlášení USTR.

Obě strany se dohodly, že se budou zabývat nevyřešenými obchodními otázkami, včetně současných překážek přístupu na trh, kterým čelí američtí producenti hovězího a vepřového masa, a dalšími otázkami, jako jsou „právní předpisy v oblasti autorských práv, digitální pirátství, finanční služby, investice a transparentnost regulací“.

Celosvětový nedostatek počítačových čipů v poslední době zvýšil hospodářský a strategický význam Tchaj-wanu, neboť na tomto samosprávném ostrově sídlí někteří z největších a nejmodernějších výrobců čipů na světě.

„Po téměř pěti letech bez jakýchkoli jednání je důležité vrátit se k jednacímu stolu a řešit překážky přístupu na trh a nové výzvy,“ řekl Rupert Hammond-Chambers, prezident Americko-tchajwanské obchodní rady, deníku The Epoch Times.

„Přesto je tato platforma skromná, takže se mi nechce brát drobky a nazývat to hostinou. Podstatné tržní překážky, například v oblasti investic a daní, je třeba vyřešit v rámci širších dohod.“

Podle Hammond-Chamberse jsou investice a daně klíčovými oblastmi, které brání volnému pohybu zboží a služeb mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem.

Dvoustranná skupina 42 amerických senátorů zaslala tento týden dopis obchodní zástupkyni USA Katherine Taiové a vyzvala ji, aby znovu zahájila jednání o obchodní dohodě s Tchaj-pejí.

„Uctivě Vás žádáme, abyste těmto rozhovorům dala prioritu a podnikla kroky k zahájení příprav ohledně jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) nebo jiné předběžné dohodě s Tchaj-wanem,“ napsali senátoři v dopise.

„Dohoda o volném obchodu už měla být dávno uzavřena“

V srpnu 2020 tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen oznámila zrušení dovozních omezení na americké hovězí a vepřové maso, která byla hlavní překážkou uzavření obchodní dohody.

„Nyní nastal čas, aby Spojené státy odpověděly a zahájily jednání. Je zřejmé, že Spojené státy tím mohou mnoho získat,“ uvádí se v dopise.

Bývalý náměstek ministra zahraničí Keith Krach zastává podobný názor: „Dohoda o volném obchodu už měla být dávno uzavřena.“

V loňském roce sehrál Krach klíčovou roli při oteplování vztahů s Tchaj-pejí za Trumpovy administrativy. Vedl delegaci na Tchaj-wan a stal se tak nejvýše postaveným úředníkem ministerstva zahraničí, který ostrov za poslední desetiletí navštívil.

Před bilaterálním setkáním tento týden Peking vyzval Spojené státy, aby zastavily všechny formy oficiální výměny s Tchaj-wanem.

V reakci na to tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na tiskové konferenci 28. června uvedla, že „naše podpora Tchaj-wanu je pevná jako skála“.

„Tchaj-wan je přední demokracie, významná ekonomika a bezpečnostní partner. A my budeme i nadále posilovat naše vztahy ve všech oblastech,“ řekla a poznamenala, že Čína „podniká stále více nátlakových akcí, aby podkopala demokracii na Tchaj-wanu“.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)