Měla jsem 40 let přání mít znovu svoji kočku k poklidnému domácímu mazlení. Stále nebyly dost vhodné podmínky k chovu v malém bytě bez balkónu. Nejlépe tak vzít si dospělou kočku, která už umí chodit na kočičí WC…? Útulky stále nabízejí kočky i koťata, koťátek je údajně přebytek, kočky jsou přemnožené, a zachránci nestíhají sbírat kočky z ulice, kde často živoří.

Osud tomu chtěl, že jsem se nakonec rozhodla adoptovat rovnou dvě dvouměsíční koťata, která někdo zachránil, vyhozená v průmyslovém kontejneru. S myšlenkou, že si doma budou spolu hrát, a panička občas bude moci vyjet na výlety…

První týden na mne koťátka jen syčela a vůbec se nechtěla přiblížit. Jen pěkně baštila a docházela na záchůdek. Postupně se osmělila a každé ráno následovalo uvítání doprovázené zřetelným vrněním. Nejprve protažení: kočičí hřbet, pak přední tlapky, pak zadní nožky a na závěr „holubička“.

Následuje loudění – takže krmení dobrůtkou, a to současně mají přístup ke granulím a k vodě. Dobrůtka nestačila, tak loudění pokračuje. Kočička šplhá paničce po nohou, drápky vytasené, a toužebně kvílí, kocourek přitakává. Tak ještě dobrotky, a ještě bezlaktózové mléčko…

Po jídle vypukne hra. Ne ledajaká hra, ale divoké honičky, sourozenecké rvačky, doprovázené padáním věcí, rozsypáváním granulí a jiných sypkých předmětů.

Panička se snaží uvařit, ale skoky na linku neustále vyrušují a výchova, že se to nesmí, je sice pochopena, ale neakceptována.

Když už si konečně sednu k obědu, mohu jednou rukou jíst a druhou neustále odhánět mlsné kočičí jazýčky, které rozhodně chtějí ochutnat, co to panička baští.

Při mytí nádobí si všimnu, že rajčata, donesená z tržnice, leží vysypaná v kočičím záchůdku.

Na třešních v sáčku se tlapkami také pracuje…

Podařilo se vylít vodu z misky, panička vytírá. Podařilo se vysypat granule z misky, panička zametá.

Hračky na chvíli posloužily, pak se kočkám ztratily, a tak se panička plazí po břiše a hledá zapadlé hračky.

Před záchůdkem sice je kobereček, ale tlapky mají tak naspěch, že se tam neotřou, a tak zrnka kočkolitu jsou rozmetána všude na podlaze. Panička zametá.

Portugalci mají přísloví: Domov bez kočky nebo psa je obydlím ničemů.

Neustále rozházený kočkolit na podlaze je nekončící, a když už je smetí na lopatce, přijde kočka, stoupne na lopatku a přešlapuje. Není nic lepšího, než pořádný „úklid“.

Ládovat špinavé prádlo do pračky – k tomu máme ihned asistenci. Kočky milují naše lidské pachy.

Ponožky, boty, lidský pot jim voní a přitahuje. Sotva se naláduje pračka, přibudou k prádlu v bubnu ještě dva pruhované ocásky. A co teď? Kočičí kožíšky musí být vyzvednuty a pak může být puštěna pračka.

Otevřu dveře špajzky – hned je tam kočka. Otevřu dveře koupelny, hned je tam kočka. Otevřu dveře ledničky – hned je tam kočka. Otevřu dveře… atd.

Ptáčci už k nám nelétají pít na parapet, po okně se prochází dvě šelmičky. Pozorně sledují, co se hýbe na obloze nebo na protějších stromech. Jak to bude s krmením ptáčků v zimě? Netuším.

Když se koťata konečně zklidní, následuje vrnění a hlazení kožichu. Moudré knihy praví, že při hlazení kočičího kožichu dochází k výměně energií, která je pro obě strany výhodná. Při hlazení se snižuje svalové napětí a tepová frekvence – a obdobně totéž působí i u nás.

V Afghánistánu věří, že: Kočka neloví myši, aby si naklonila Boha.

Zdá se, že především lidé melancholikové mají rádi kočky – jejich kočičí povaha jim vyhovuje.

Kočka nepřijde na zavolání, i když slyší na své jméno, je svobodná a nezávislá. Ale když máte splín, to vycítí a přijde vás utěšovat a vrnět.

Mourovaté kočky mají zpravidla na čele více–méně zřetelně narýsované písmeno M. Traduje se, že jim je vtiskla panna Marie za to, že kočka zahřívala a těšila malého Ježíška. Muslimové říkají něco podobného o proroku Mohamedovi. Najdou se i obrázky, jak japonská dáma odřízla část svého roucha, na kterém usnula kočka, aby ji neprobudila při svém odcházení.

Kočičí předení je pro vědce dodnes záhadou, zatím se neshodnou, jak to u kočky vlastně funguje. V každém případě na nás působí blahodárně.

Kdo má v oblibě kočky, ten především respektuje jejich nezávislé chování a počká, až mu kočka začne blahosklonně věnovat svou pozornost. Tu nelze vynutit. O to více potěší, když se čičina sama přijde pomazlit. Protože ona chce.

A co myslíte, reaguje mobil na dotek kočičí tlapky?