Epoch Times Německo

8. 10. 2021

Polský Nejvyšší soud svým historickým rozhodnutím proti nadřazenosti práva EU nad vnitrostátním právem dále rozdmýchává spor varšavské vlády s Bruselem.

Podle předsedy vlády Mateusze Morawieckého by Polsko mělo zůstat součástí společenství navzdory historickému rozhodnutí polského ústavního soudu proti nadřazenosti práva EU. „Polsko má a bude mít své místo v evropské rodině národů,“ uvedl Morawiecki v pátek na Facebooku. „Vstup Polska a středoevropských zemí do EU je jedním z vrcholů posledních desetiletí.“

Varšavský ústavní soud ve čtvrtek prohlásil některé části smluv EU za protiústavní. Obvinil orgány EU z nezákonného vměšování do vnitřních záležitostí Polska a zejména z překročení svých pravomocí v souvislosti s opatřeními proti kontroverzním soudním reformám polské vlády.

Brusel na toto rozhodnutí reagoval se „znepokojením“. Komise EU zdůraznila význam základních zásad právního řádu evropského společenství; zásada přednosti práva EU před vnitrostátním právem a závaznost rozhodnutí soudních orgánů EU jsou pro sdružení států zásadní.

Evropská komise obviňuje vládu ve Varšavě, že svými reformami soudnictví narušuje nezávislost soudů a dělbu moci. Legitimita ústavního soudu je rovněž zpochybněna v důsledku kontroverzních jmenování soudců. U soudů EU v Lucemburku proto probíhá řada řízení. Varšava však nezrealizovala již přijatá rozhodnutí a rozsudky.

Šéf vlády Morawiecki ve svém příspěvku na Facebooku odkázal na rozhodnutí soudů v jiných zemích, které rovněž zpochybnily zásadu přednosti práva EU. „Máme stejná práva jako ostatní země,“ dodal. „Proto nesouhlasíme s tím, aby se s námi zacházelo jako se zemí druhé kategorie.“

V loňském roce například německý Spolkový ústavní soud rozhodl, že části programu nákupu dluhopisů PSPP Evropské centrální banky (ECB), který schválil Evropský soudní dvůr (ESD), jsou protiústavní. Komise EU proto zahájila proti Německu řízení pro porušení práva.

Horor v Evropě

Zakládající evropské státy Francie a Lucembursko reagovaly na rozhodnutí polského ústavního soudu s hrůzou. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn v pátek varoval před „rozpadem“ Evropské unie. Francouzský státní tajemník pro Evropu Clément Beaune hovořil o „útoku na EU“.

„Je třeba jasně říci, že tato polská vláda si zahrává s ohněm,“ řekl Asselborn v Lucemburku. Podle něj je jasné, že by v EU mohlo dojít k rozkolu „nejen z právního, ale i politického hlediska“. Asselborn zdůraznil, že přednost evropského práva před právem vnitrostátním je pro soužití v Evropě zásadní. „Pokud se to zlomí, Evropa, jak ji známe, jak byla vybudována po Římské smlouvě, už nebude existovat.“

Beaune řekl televizní stanici BFM-TV, že existuje „riziko faktického odchodu (Polska z EU)“. Rozhodnutí soudu je podle něj „součástí dlouhého seznamu provokací“. Dodal: „Když vstoupíte do klubu, podepíšete smlouvu, tedy smlouvu o EU, kterou ratifikovali Poláci v referendu.“

Komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders již dříve vyjádřil „velké znepokojení“ nad tímto rozhodnutím. Oznámil, že Brusel použije „všechny prostředky“ k prosazení nadřazenosti práva EU. To je jeden ze základních kamenů Evropské unie.

„Soud obsazený polskou vládnoucí stranou dává téže vládě volnou ruku k nerespektování evropského práva,“ kritizuje europoslankyně a bývalá německá ministryně spravedlnosti Katarina Barley (SPD). Ale „pokud přestane platit evropské právo, nemůže fungovat ani Evropská unie“. Vyzvala ke zmrazení vyplácení finančních prostředků EU.

„Schválení plánu obnovy Polska Evropskou komisí je nyní naprostým tabu,“ řekl poslanec Evropského parlamentu za Zelené Daniel Freund. „Nemůžeme převést miliardy členskému státu, aniž bychom byli schopni právně zajistit, že se peníze dostanou k těm, pro které jsou určeny.“

Ostrá kritika z Německa

Ke kritice Polska se přidalo také Německo. Ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) vyzval zemi, aby dodržovala evropská pravidla. „Pokud se země politicky rozhodne být součástí EU, musí také zajistit, aby plně uplatňovala dohodnutá pravidla,“ řekl Maas novinám mediální skupiny Funke (sobotní vydání).

„Členství v Evropské unii znamená, že sledujeme společné hodnoty, využíváme výhod silného společného vnitřního trhu a mluvíme jedním hlasem. Znamená to však také, že dodržujeme společná pravidla, která tvoří základ Evropské unie – se všemi důsledky.“

Politik SPD přislíbil plnou podporu Evropské komisi při plnění jejího úkolu, aby evropské právo „platilo všude v EU“.

Bývalý předseda Rady EU Donald Tusk vyzval k protestům proti tomuto rozhodnutí. V neděli by měli jít demonstrovat všichni, kdo věří v „evropské Polsko“, napsal polský opoziční lídr na Twitteru. „Zastavit je můžeme jen společně.“ (afp/dts/oz)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...