Kandidátka prezidenta Joea Bidena na nejvyšší bankovní post v jeho administrativě podle zákonodárců odmítá předložit Senátu USA svou diplomovou práci o Karlu Marxovi.
Senátor Pat Toomey, hlavní republikán v senátním bankovním výboru, požádal Saule Omarovou začátkem tohoto měsíce o zmíněný dokument a další dokumenty, které vynechala z balíčku informací, který standardně nominanti předkládají Senátu. Toomey si dokumenty vyžádal již 13. října 2021.
V e-mailovém rozhovoru s deníkem The Epoch Times uvedla mluvčí republikánů Amanda Gonzalez Thompsonová, že Omarová dokumenty přes výzvy k doplnění dosud nepředala.
„Paní Omarová má čas útočit na republikány v rozhovoru pro Financial Times, ale nemůže se obtěžovat splnit požadavek bankovního výboru, aby nominanti – bez ohledu na jejich politickou stranu nebo ideologii – předložili kopie svých spisů,“ uvedla Thompsonová.
„Rozhodně doufáme, že to přehodnotí, aby senátoři měli k dispozici informace potřebné ke splnění své ústavní povinnosti, poradit se a vydat souhlas se jmenováním,“ dodala Thompsonová.
Omarová ve zmiňovaném rozhovoru tvrdila, že se na ni vztahují jiné standardy, protože se narodila v Kazachstánu, který byl v té době součástí Sovětského svazu.
„Jsem snadný terč: přistěhovalkyně, žena, menšina,“ řekla listu Financial Times. „Nevypadám jako typický kontrolor měny, mám jinou historii. Je snadné mě démonizovat a očerňovat.“
Na otázku, zda je část kritiky na její adresu rasistická, Omarová odpověděla, že ano.
„Klasická reakce extrémní levice. Když nemohou obhájit své špatné myšlenky, uchylují se k obviňování kritiků z toho, že jsou rasističtí misogynové,“ uvedla Thompsonová.
Toomey na půdě Senátu vysvětlil, že jeho odpor vůči Omarové pramení z jejích myšlenek a politických návrhů, nikoli z jejího původu.
Biden nominoval Omarovou v září 2021.
Omarová ani zástupci Bílého domu na žádosti Epoch Times o komentář nereagovali.