Eva Fu

17. 11. 2021

Hráč Boston Celtics, Enes Kanter, 16. listopadu udeřil na vedení komunistické strany v Pekingu s výzvou, aby ukončilo zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím. Zdvojnásobil tak své tažení na sociálních sítích proti čínskému režimu kvůli rozsáhlému porušování lidských práv.

„Přestaňte vraždit pro orgány. Je to zločin proti lidskosti,“ napsal turecký hráč basketbalové ligy NBA v příspěvku, který se objevil na jeho Twitteru, Facebooku a Instagramu.

Nejedná se však o nějaký absurdní výstřelek hráče NBA, protože podrobné zprávy o tom, že čínský režim zneužívá politické vězně jako nedobrovolné dárce orgánů, se poprvé objevily už v roce 2006. V témže roce se dokonce i na deník The Epoch Times obrátilo několik informátorů, kteří popisovali případy a procesy, v nichž jsou vězňům orgány odebírány.

Kanterovy příspěvky na sociálních sítích obsahují také fotografie jeho nových upravených tenisek, které vyjadřují stejný vzkaz. Na teniskách je namalován lékař oděný v modrém, který svírá orgán, z něhož stále vytéká krev. Na špičce boty jsou vyobrazena játra, ledvina a srdce; ke každému orgánu je připojena cenovka. Teniska je po celé ploše posetá malovanými krvavými skvrnami.

„Zastavte odebírání orgánů v Číně,“ stojí na sloganu namalovaném tučným písmem na jedné straně boty.

Výroky basketbalového hráče narážejí na vyšetřování, do kterého se po první kanadské vyšetřovací zprávě vydané v roce 2006 pustili i někteří investigativní novináři, lékaři a právníci. Jejich výzkum byl shrnut ve společné zprávě vydané v roce 2016.

Kvůli otázce porušování lidských práv se NBA dostala v uplynulých dvou letech s čínským režimem již dvakrát do křížku.

Poprvé potom, co v říjnu 2019 tweetoval tehdejšího generální manažer týmu Houston Rockets na podporu prodemokratických protestů v Hongkongu. NBA v důsledku tlaku čínského režimu přišla o významné čínské sponzory.

Čínská státní televizní společnost CCTV a internetový gigant Tencent, který měl pětiletou smlouvu na vysílání zápasů NBA, dočasně stáhly programy ligy z vysílání. Krátce poté společnost Tencent v tichosti živé vysílání obnovila, ale zápasy s účastí týmu Philadelphia 76ers, kam Morey loni v listopadu přestoupil, se od té doby vysílají pouze prostřednictvím textových a obrazových aktualizací.

Další střet přišel poté, co basketbalista Kanter v říjnu 2021 na Twitteru zveřejnil dvouminutové video, v němž kritizoval potlačování náboženské svobody v Tibetu. Následně přišla odvetná opatření ze strany čínského režimu – živé vysílání zápasů Celtics zmizelo z čínského webu Tencent.

Devětadvacetiletý hráč v této sezóně zaznamenal výrazné zkrácení svého herního času. Dosud odehrál dva zápasy s průměrným časem na hřišti pět minut, což někteří fanoušci dávají do souvislosti s jeho aktivismem.

Kanter jako by naznačoval, že tomu tak skutečně je. „Omezujte mě na hřišti, já vás odhalím mimo hřiště,“ napsal na Twitteru a pustil se do citlivé oblasti čínské transplantační chirurgie.

A Kanterova prohlášení se opírají také o události z roku 2019, kdy zasedal mezinárodní soudní tribunál v Londýně. Po několika měsíčním vyšetřování potvrdil vznesená obvinění, že vedení komunistické strany v Pekingu se již více než 19 let podílí na nuceném odebírání orgánů vězňům svědomí, a to „ve značném rozsahu“, a nadále v této praxi pokračuje.

Hlavním zdrojem orgánů jsou podle tribunálu příznivci meditační praxe Falun Gong, které čínský režim tvrdě potlačuje již od roku 1999. Dalšími oběťmi jsou dle zjištění tribunálu členové ujgurského etnika žijícího v provincii Sin-ťiang.

Podle některých lékařských odborníků mnozí členové lékařského a mezinárodního společenství před zneužíváním vězňů svědomí v Číně zavírají oči. Příčinu jejich mlčení částečně přičítají strachu z ekonomické odplaty ze strany čínského režimu.

Enes Kanter z týmu Boston Celtics v teniskách v Toyota Center v texaském Houstonu, 24. října 2021. (Carmen Mandato / Getty Images)

Mlčí ze strachu, že o něco přijdou

Weldon Gilcrease, gastrointestinální specialista na univerzitě v Utahu, uvedl, že když se pokusil projednat výsledky rozsudku londýnského tribunálu se zdravotnickým systémem své školy, vedoucí představitelé vyjádřili výhrady a obavy, že pokud se ozvou, Čína zastaví příliv zahraničních studentů na univerzitu.

„Určitě se vám dostane podpory na individuální úrovni, ale když se to pokusíte pozvednout na úroveň instituce, tam to ohlušujícím způsobem utichne,“ řekl Gilcrease v září deníku The Epoch Times.

Váhavě se k lidským právům v Číně vyjadřují také americké korporace. Společnosti Coca-Cola, Airbnb, Procter & Gamble a Visa – hlavní američtí sponzoři olympijských her v Pekingu v roce 2022 – na nátlak amerických zákonodárců letos v červenci odmítly sdělit, zda podpoří přesunutí olympiády na jiné místo.

„Dokud vlády umožní sportovcům účastnit se her, budeme je podporovat a sponzorovat,“ řekla Andrea Fairchildová, senior viceprezidentka pro globální sponzorskou strategii společnosti Visa Inc. při slyšení v Kongresu.

Trenér Kanterova týmu: „Kluci mají právo vyjádřit svůj názor“

Ime Udoka, trenér týmu, ve kterém hraje basketbalista Enes Kanter, tvrdí, že rozhodnutí omezit čas Kanterovy hry v zápasech je „striktně basketbalové“ a poukazuje na Kanterovu slabinu v obraně.

„Máme spoustu kluků, kteří jsou kvalifikovaní a chtějí hrát a jsou soutěživí, takže začínají být nedočkaví. Chcete jim najít minuty, ale ostatní kluci hrají dobře,“ řekl podle webu Boston.com.

Udoka také řekl, že Kanterovy komentáře nejsou na překážku. „Nemám sociální média. O některých věcech jsem slyšel, ale kluci mají právo vyjádřit svůj názor. A já to říkám od prvního dne. Nic z toho, co se týká basketbalu, se nebude zakládat na žádné z těch věcí.“

Přeloženo z článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.


Historie problematiky na mezinárodní úrovni

Londýnský tribunál v pondělí 17. června 2019 potvrdil existenci velkého množství případů zneužívání vězňů svědomí v čínských nemocnicích ke komerčním transplantacím. (Si Gross)

O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholné orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“. 

Na základě činnosti lidskoprávních aktivistů po celém světě obdržel komisař OSN pro lidská práva ve dvou vlnách celkem 3 miliony podpisů pod mezinárodní petiční kampaň za vyšetřování obvinění čínských nemocnic a transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí. OSN však na výzvy nereagovala, což experti přičítají tlaku ze strany čínského režimu, neboť Čína je součástí Rady OSN.

Expertní vyšetřovací zpráva z roku 2016 spočítala minimální množství ročně prováděných transplantací, ve více než 700 transplantačních centrech v Číně, na 60 tisíc.

Obvinění čínských nemocnic z násilného odebírání orgánů vězňům svědomí projednával také meznárodní soudní tribunál v Londýně v roce 2019. Pod vedením soudce Sira Geoffreyho Nice 17. června 2019 vynesl konečný rozsudek, v němž potvrdil vznesená obvinění jako pravdivá. Více zde…

Pod tíhou důkazů a vyšetřovacích zpráv začaly mnohé země na situaci v Číně reagovat vydáváním zákonů.

Izrael se stal v roce 2006 první zemí, která zakázala transplantační turistiku do Číny a nákup a prodej orgánů. Po Izraeli následovaly také další státy.

Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálieBelgieVelká Británie nebo Česká republika.

Čínský režim výsledky vyšetřování odmítá

Podle Hamida Sabima, právního zástupce zmiňovaného mezinárodního tribunálu v Londýně, tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.

Čínský režim obvinění oficiální diplomatickou cestou opakovaně popírá a současné závěry vyšetřování zpochybňuje jako „politicky motivované a nepravdivé“, uvedl list The Guardian, přičemž zároveň nepodal žádné důkazy, které by obvinění a závěry vyvrátily.

Zástupci čínského režimu nepřišli ani na výzvu zástupců českého Senátu, který je vyzval k účasti na veřejném slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ohledně petice „Za ukončení genocidy praktikujících Falun Gongu páchané čínským režimem“.

Slyšení se konalo 19. listopadu 2018 v budově Senátu, kde promluvili zástupci petentů a pozvaní experti. Zvláštním hostem byla paní Jü-mei Liou (Yumei Liu) z čínské provincie Liao-ning, která je přímou obětí pronásledování a nyní žije v azylu ve Finsku. Zástupce čínského velvyslanectví se ke slyšení nedostavil.

Zpochybňování výsledků vyšetřování zůstává ze strany čínského režimu pouze na slovní úrovni. V praxi byly také zaznamenány případy aktivního zabraňování ve vyšetřování a utajování informací, které by mohly poskytnout důležité podrobnosti o počtu prováděných transplantací a o zdrojích orgánů.

Ve zprávě Spojených národů z roku 2008 požadovali zvláštní zpravodajové OSN Asma Jahangirová a Manfred Nowak, aby Čína vysvětlila dramatický nárůst počtu orgánů, používaných pro transplantace od roku 2000 do roku 2005, a poukázali na nesoulad mezi vysokým počtem transplantací a poměrně malým počtem známých dárců orgánů.

Ze zprávy OSN je patrné, že čínské úřady popřely, že by měly jakékoliv statistiky transplantací orgánů za období 2000–2005, a prohlásily, že data, z nichž zpráva OSN vychází, pocházejí z kanadské vyšetřovací zprávy Krvavá sklizeň (2006) od bývalého státního návladního Davida Kilgoura a právníka Davida Matase. Čínská strana data kanadské zprávy označila jako „nedoložená“, ale zároveň je věcně nevyvrátila.

Řada nevládních organizací [1] potvrzuje existenci podrobných zdravotních prohlídek vězňů ze skupin Falun Gong, Ujgurové, křesťané a Tibeťané. Krátké čekací lhůty na orgány, minimálně 60 tisíc ročně prováděných transplantací a nízký počet dobrovolných dárců.

Podle poslední zprávy české nevládní organizace IRCC z října 2019, 90 % vybavení pro transplantace dováží do Číny západní společnosti. Množství dováženého materiálu taktéž naznačuje masivní množství prováděných transplantací.


Poznámky: [1]

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line    (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line   (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line  

Související články

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.