Podle průzkumů agentury Gallup se na konci roku 2021 s Republikánskou stranou ztotožnilo více voličů než na začátku roku, zatímco u Demokratické strany tomu bylo naopak.

Dle průzkumu se počátkem roku 2021 k republikánům či k voličům „nezávislým, ale nakloněným republikánům“ (pravicoví voliči) hlásilo 40 % dotázaných. V tu dobu to bylo o 9 % méně ve srovnání s levicovými voliči.

V průběhu roku se však postupně klonilo k pravici více voličů, a přirozeně tím ubylo voličů s preferencemi pro Demokratickou stranu či voličů „nezávislých, ale nakloněných demokratům“.

Konec roku pak skončil tím, že s pravicí se identifikovalo 47 % dotázaných voličů, zatímco s levicí 42 %. Zbývající voliči se vnímají jako „stranicky nezávislí“.

Výsledky Gallup zveřejnil 17. ledna. Do průzkumu bylo během roku zapojeno 12 000 dospělých Američanů.

Naposledy měli republikáni pětibodový náskok v roce 1995, zatímco demokraté se od té doby v několika čtvrtletích těšili dvoucifernému náskoku, včetně silného období mezi lety 2006 a 2009.

Gallup připisuje pokles podpory demokratů klesajícímu hodnocení prezidenta Joea Bidena, který opakovaně naráží na překážky v Kongresu a u soudů při prosazování radikálních programů, jako je povinné očkování proti covidu-19 a federalizace voleb.

I když ve 4. čtvrtletí byly preference skupin „republikán či klonící se k republikánům“ vs. „demokrat či klonící se k demokratům“ o 5 % lepší pro pravici, v posledním měsíci prosinci si levice o něco polepšila a pravice si udržela pouze 2% náskok.

Pokud jde o voliče „striktně“ se identifikující jako republikáni či demokraté, byly výsledky průzkumů 4. čtvrtletí pro obě strany stejné, tj. 28 % vs 28 %. Nezávislí voliči (včetně „nakloněných“) tak tvoří nejpočetnější skupinu voličů v zemi – 42 %.

Počet voličů, kteří se označují za nezávislé (byť s „nakloněním“), v průběhu let roste a od roku 2011 se drží blízko nebo nad 40 % dotázaných.

Průzkum je pro republikány předzvěstí úspěchu v průběžných volbách 2022 (tzv. Midterms), od nichž si slibují převzetí kontroly nad Sněmovnou reprezentantů i Senátem.

V souladu s průzkumem agentury Gallup jsou i nejnovější průzkumy volebních preferencí, které ukazují mírný náskok republikánů.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.