Polští vládní představitelé v pondělí prohlásili, že Polsko neposlalo a nepošle své stíhačky na Ukrajinu, aby podpořily obranu Ukrajiny proti Rusku.

Náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz v rozhovoru pro Rádio Zet řekl: „Neotevřeme svá letiště a polská letadla nebudou bojovat nad Ukrajinou… Polská letadla nebudou bojovat nad Ukrajinou.“

Mluvčí vlády Piotr Mueller však samostatně uvedl, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Uvedl, že rozhodnutí o vyslání stíhaček představuje riziko a je „velmi delikátní záležitostí“.

Komentáře přišly poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Spojené státy, aby pomohly Kyjevu získat více bojových letounů pro boj s ruskou invazí a udržení kontroly nad svým vzdušným prostorem.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington se zabývá návrhem, podle kterého by Polsko dodalo Kyjevu stíhačky ze sovětské éry a na oplátku by obdrželo americké F-16, aby nahradilo jejich ztrátu.

Polsko se k této myšlence stavělo nepříliš nadšeně, přinejmenším veřejně, zejména proto, že Rusko varovalo, že podpora ukrajinského letectva by byla v Moskvě vnímána jako účast v konfliktu a mohla by vyvolat riziko odvety.