Katabella Roberts

10. 3. 2022

Obyvatelé Ruské federace se stále častěji obracejí na nástroje, jako jsou privátní sítě VPN, aby obešli blokádu internetu v zemi v důsledku invaze vedení Kremlu na sousední Ukrajinu a jeho zásahu proti řadě zpravodajských platforem sociálních médií.

VPN, známé také jako virtuální privátní sítě, umožňují uživatelům změnit místo, odkud přistupují k internetu, což znamená, že se mohou vyhnout lokálním omezením. Vytvářejí také šifrovaný tunel pro data uživatelů, takže prohlížení stránek je soukromější.

V době, kdy ruská vláda potlačila řadu služeb sociálních médií a zpravodajských serverů, se stále více Rusů obrací na sítě VPN, aby mohli i nadále zůstat ve spojení s okolním světem a získávat informace ze zdrojů, které nesestávají pouze ze státem vlastněných zpravodajských serverů.

Podle serveru Top10VPN.com, který živě sleduje nárůsty poptávky po VPN po celém světě, se 5. března, přesně den poté, co ruská komunikační agentura Roskomnadzor zablokovala přístup na Facebook, zvýšila v Rusku poptávka po VPN o 1 092 procent.

V prohlášení ruské agentury zveřejněném na internetu se uvádí, že Facebook se dopustil „26 případů diskriminace ruských médií a informačních zdrojů“.

Podle údajů společnosti Top10VPN.com se poptávka po službách VPN v týdnu před invazí také prudce zvýšila o 1 033 procent oproti dennímu průměru a tato poptávka byla ještě o něco vyšší 5. března, kdy dosáhla vrcholu 1 092 procent oproti průměru.

K 7. březnu měli Rusové o VPN stále vysoký zájem. Údaje byly o 850 procent vyšší než výchozí hodnota před invazí. Poskytovatelé VPN Surfshark a ExpressVPN uvedli, že zaznamenali nárůst počtu Rusů, kteří si kupují nebo chtějí koupit VPN.

Server Top10VPN.com uvádí, že ruská vláda od invaze svých vojenských sil na Ukrajinu zablokovala více než 200 zpravodajských a finančních stránek, včetně zahraničních i místních.

Patří mezi ně například ruskojazyčné stránky Rádia Svobodná Evropa, BBC News, Deutsche Welle a Hlasu Ameriky a také několik ruských televizních a rozhlasových stanic, mimo jiné TV Déšť a Echo Moskvy.

Ruští představitelé obvinili několik zpravodajských médií a internetových stránek z šíření dezinformací ohledně své invaze na Ukrajinu, místo toho, aby se drželi takzvaného narativu prezidenta Vladimira Putina, že se ve skutečnosti jedná o „speciální vojenskou operaci“.

V pátek prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který bude kriminalizovat každého, kdo bude sdílet „záměrně nepravdivé informace o akcích ruských vojáků na Ukrajině“.

Podle nového zákona je „neoficiální“ informování o invazi trestným činem, za který hrozí až 15 let vězení.

Konkrétně bude potrestán ten, kdo vědomě „zkreslí účel, úlohu a úkoly ruských ozbrojených sil, jakož i dalších jednotek během speciálních vojenských a jiných operací“. Uvedl to Vasilij Piskarev, šéf bezpečnostního a protikorupčního výboru Dumy, v příspěvku, který byl mezitím smazán, ale který je stále k dispozici ve webovém archivu.

Poptávka po VPN na Ukrajině se také vyšplhala o 609 procent výše než před začátkem invaze, jak ukazují údaje Top10VPN.com.

O víkendu 26. – 27. února poptávka po VPN prudce vzrostla a 28. února byla o 544 procent vyšší než denní průměr v první polovině měsíce.

V průběhu týdne poptávka dále rostla a 2. března dosáhla vrcholu, když byla o 600 procent vyšší než před začátkem války, přičemž se nadále zvyšovala.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.