Redakce Epoch Times

22. 4. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin může sám rozhodnout o osudu 100 000 civilistů, kteří jsou stále uvězněni ve válkou rozvráceném ukrajinském Mariupolu, řekl ve čtvrtek agentuře Reuters starosta města Vadym Bojčenko. Dodal, že satelitní snímky masového hrobu jsou důkazem, že Ruské jednotky pohřbívají těla ve snaze skrýt počet mrtvých.

Již dříve Putin prohlásil, že v bitvě o Mariupol zvítězil po téměř dvou měsících obléhání, které vedlo k nejintenzivnějším bojům války a dosud nejhorší humanitární katastrofě v tomto konfliktu. Pod těžkým bombardováním trpěli občané, kteří neutekli, nedostatkem elektřiny, topení a vody.

„Je důležité si uvědomit, že životy (lidí), kteří tam stále jsou, jsou v rukou jediného člověka – Vladimira Putina. A všechny ty mrtvé, kteří zemřou po tomto okamžiku, má také na svých rukou,“ řekl Bojčenko v rozhovoru.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že ruské jednotky „osvobodily“ Mariupol. Město by se tak stalo dosud největším městem, které padlo do rukou ruských ozbrojených sil od začátku invaze na Ukrajinu, kterou Moskva nazývá „speciální vojenskou operací“. Rusko popírá, že by v rámci invaze cílilo na civilisty.

„Neexistovaly žádné plány na osvobození města. Byl to plán zničení,“ řekl starosta ukrajinského města Bojčenko. Odhadl, že od 24. února, kdy Ruské ozbrojené síly „vtrhly na Ukrajinu“, bylo 90 % tohoto přístavního města poškozeno nebo zničeno.

„Dnes na všech úrovních hovoříme pouze o jediné věci – že potřebujeme příměří, potřebujeme úplnou evakuaci 100 000 obyvatel Mariupolu, kteří jsou zajatci ruských sil, a potřebujeme osvobodit všechny lidi, kteří jsou v Azovstalu,“ dodal starosta města.

Související témata

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...