Kanada vyloučila čínské telekomunikační společnosti Huawei a ZTE z podílení se na budování bezdrátové sítě 5G, uvedl 19. května ministr pro veřejnou bezpečnost Marco Mendicino.
Podle nového pokynu nebudou moci kanadské společnosti ve svých sítích 4G a 5G nasazovat zařízení vyrobená těmito společnostmi a budou muset odstranit již nainstalovaná zařízení.
„Existuje mnoho nepřátelských aktérů, kteří jsou připraveni zneužít zranitelnosti naší obrany. Musíme zvýšit své úsilí, proto naše vláda provedla rozsáhlou a důkladnou bezpečnostní prověrku bezdrátových telekomunikačních technologií 5G, včetně těch poskytovatelů služeb, kteří představují vysoké riziko pro integritu našeho telekomunikačního sektoru,“ uvedl Mendicino na tiskové konferenci v Ottawě.
Dlouho očekávané rozhodnutí sjednotí Kanadu s jejími zpravodajskými partnery z organizace Five Eyes, kteří vyloučili z 5G sítě společnost Huawei nebo oznámili postupné vyřazení jejích zařízení používané domácími bezdrátovými operátory. Uskupení Five Eyes zahrnuje Austrálii, Kanadu, Nový Zéland, Velkou Británii a Spojené státy.
Zatímco Kanada strávila zvažováním této otázky roky, hlavní bezdrátoví operátoři v Kanadě se obrátili na evropské společnosti Ericsson a Nokia, aby jim dodaly zařízení pro 5G.
Kanadské společnosti jsou nyní povinny odstranit veškerá stávající zařízení Huawei nebo ZTE do června 2024 a zařízení 4G do prosince 2027. Pořizování nových zařízení pro 4G a 5G od společností Huawei či ZTE bude zakázáno s účinností od září 2022.
Mendicino rovněž oznámil, že jeho vláda v krátké době předloží legislativu na ochranu kanadského telekomunikačního systému a kritické infrastruktury.
Ministerstvo pro inovace, vědu a hospodářský rozvoj uvedlo v tiskovém prohlášení, že technologie od obou čínských společností „přinesou nové bezpečnostní problémy, které by mohli zneužít škodliví aktéři“.
„Vzhledem k potenciálním kaskádovým ekonomickým a bezpečnostním dopadům, které by narušení telekomunikačního dodavatelského řetězce mohlo způsobit, přijali spojenci opatření, která jim umožní zakázat nasazení produktů a služeb od společností Huawei a ZTE v jejich telekomunikačních sítích 5G,“ uvedl státní úřad.
Obavy ohledně společnosti Huawei se týkají jejích vazeb na čínskou armádu, které společnost popírá, a kritici také poukazují na čínský zákon o národním zpravodajství, který vyžaduje, aby čínské subjekty umožnily shromažďování zpravodajských informací státem.
Američtí představitelé v roce 2020 sdělili deníku Wall Street Journal, že společnost Huawei byla schopna tajně přistupovat k bezdrátovým sítím po celém světě prostřednictvím tzv. zadních vrátek (tajný softwarový přístup) a činila tak více než deset let, což společnost Huawei popírá.
Kanada dlouho odkládala rozhodnutí o tom, zda povolí infrastrukturu Huawei ve své síti 5G. Spojené státy při několika příležitostech veřejně varovaly, že nezakázání společnosti by mohlo mít dopad na ochotu Washingtonu sdílet zpravodajské informace v obavě, že by mohlo dojít k ohrožení dat.
Čína zahájila sérii odvetných opatření proti Kanadě poté, co kanadské úřady v prosinci 2018 na základě žádosti USA o vydání zatkly finanční ředitelku společnosti Huawei a dceru jejího zakladatele Meng Wan-čou.
Mezi opatřeními Pekingu bylo i svévolné zatčení Kanaďanů Michaela Kovriga a Michaela Spavora v Číně.
Oba byli propuštěni v září loňského roku poté, co Mengová uzavřela s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodu o odložení trestního stíhání a Kanada ji poté propustila.
Z původního článku kanadské redakce deníku The Epoch Times přeložila jas.